Strona głównaNarzędziaJak wiercić w płytkach

Jak wiercić w płytkach

Wiercenie w płytkach może być uciążliwe i wiąże się z ryzykiem ich popękania. Nie należy robić tego bez odpowiedniego planu oraz wierteł do tego przeznaczonych. Pomożemy się do tego przygotować, bez niepotrzebnego stresu.

Jak wiercić w kafelkach?

Wiercenie otworów w płytkach może być kłopotliwe. Wiele osób zastanawia się, czym wiercić w płytkach oraz jakim wiertłem wiercić w płytkach. Na to w czym wiercić w płytkach, eksperci odpowiadają, że najlepszym rozwiązaniem jest wybór wiertarki udarowej. Można również wybrać młotowiertarkę, ponieważ jest to urządzenie wszechstronne. Płytki niestety źle reagują na udar i często pękają, jednak pod płytami może znajdować się twarda ściana, często betonowa, dlatego udar będzie nam niezbędny.

Jakim wiertłem wiercić w płytkach?

Kolejnym problemem jest: jakim wiertłem wiercić w płytkach. Tradycyjne wiertła do ścian mogą sobie nie poradzić z takim zadaniem. Wiercenie otworu w płytkach wymaga od nas specjalnych wierteł o gresu oraz płytek nieszkliwionych. Można wybrać też dobrej jakości wiertła do betonu, ale takie, które będą posiadały dwie krawędzie tnące albo wiertła do betonu SDS, mające aż cztery krawędzie tnące. Istnieją również specjalnie do płytek wiertła bezudarowe. Będą one idealnym rozwiązaniem, jednak tylko w takim przypadku, kiedy mamy pewność, że pod płytkami nie znajdziemy betonu, cegły pełnej albo silikatów. Wiercenie w płytkach ceramicznych, pod którymi znajdują się wyżej wymienione materiały, musi odbywać się z wiertłami z udarem. W innym wypadku wiercenie otworów w płytkach nie przyniesie skutku.

Czym wiercić w płytkach szkliwionych?

Wiercenie w płytkach ceramicznych jest znacznie łatwiejsze, niż wiercenie otworów w płytkach szkliwionych. Te są bardziej narażone na pęknięcie. Jakim wiertłem wiercić w płytkach szkliwionych? Najlepszym rozwiązaniem są wiertła łopatkowe, które nazywane jest również piórowym. Posiada walcowaty trzpień oraz zatknięte w nim płaskie ostrze w kształcie łopatki. Są to wiertła, które nie powodują wyszczerbień w obwodzie otworu.

Ostatecznie wybór – jakie wiertło do płytek powinniśmy wybrać, leży po stronie materiału, w którym chcemy wiercić. To od rodzaju płytek zależy, jakie wiertło będzie odpowiednie i nie sprawi, że płytka pod wpływem nacisku pęknie, a wywiercony otwór będzie posiadał nieestetyczne uszczerbienia.

Jak wywiercić otwór w płytce?

Przed rozpoczęciem wiercenia ołówkiem zaznacz miejsce, w którym chcesz wykonać otwór. Dodatkowo należy punktakiem wbić małe otworki w miejsca wiercenia, co zapobiegnie ślizganiu się wiertła po glazurze. Do szkliwionych płytek wybieramy raczej wiertła, których można używać do szkła oraz metalu, ponieważ znacznie mniej się ślizgają. Można też użyć wiertła do betonu. Średnica wiertła musi być identyczna ze średnicą kołka. Standardowo wszystkie akcesoria łazienkowe są montowane na kołkach o średnicy 6 mm. Na początku wiercimy w płytce bez udaru, by jej nie uszkodzić. Kiedy przewiercimy się przez płytkę, należy użyć udaru, zwłaszcza jeśli pod spodem jest beton bądź pełna cegła.

Wiercenie w płytkach najczęściej wykonuje się bez udaru, ponieważ zbyt duża wibracja sprawia, że płytki pękają. Jeśli obawiamy się wiercić w płytce, można wiercić również w fudze, jednak często również wtedy płytka ulega uszczerbkowi. Należy bardzo uważać przy cienkich płytkach szkliwionych. Mogą pomóc nam specjalne wiertła, które są również odpowiednie do szkła. Wtedy wiercenie w płytkach będzie mniej uciążliwe.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze