Wkrętaki to najpopularniejsze narzędzia, które znajdują się niemal w każdym domu. Ze względu na swoją funkcjonalność i zastosowanie, śrubokręty przydają się w każdej sytuacji i mogą one być wykorzystywane do wielu prac. Każdy z nas kojarzy wkrętaki krzyżowe i płaskie, jednak w sklepach jest dostępnych wiele rodzajów takich śrubokrętów, o których niewiele osób wie. Najważniejsze w trakcie doboru wkrętaka jest to, aby można go było dopasować do nacięcia, który znajduje się na główce śruby. W dalszej części wpisu przygotowaliśmy zestawienie, jakie występują rodzaje wkrętaków i śrubokrętów.
Jakie wymienia się rodzaje wkrętaków i śrubokrętów?
W takim razie, jakie wymienia się rodzaje wkrętaków i śrubokrętów? Przede wszystkim różnice, jakie pojawiają się w takich narzędziach to końcówki, które mają odmienne kształty. Każda z takich końcówek ma inne zastosowanie w trakcie obsługi. Poniżej przygotowaliśmy najpopularniejsze rodzaje wkrętaków i śrubokrętów.
Wkrętak z końcówką płaską, to najpopularniejsze narzędzie, które jest wykorzystywane do wkręcania oraz wykręcania elementów, który posiadają podłużne nacięcie. Taki rodzaj wkrętaków jest jednym z najstarszych i najpowszechniejszych narzędzi.
Śrubokręt z końcówką krzyżową obok poprzedniego wkrętaka, to najpopularniejsze narzędzie, dzięki którym istnieje możliwość wkręcenia i wykręcenia elementów, które posiadają krzyżowe nacięcie.
Wkrętaki typu Philips posiadają końcówkę o charakterystycznym kształcie roboczym, które zbiegają się parabolicznie, a końcówki tego wkrętaka mają stożkowe ścięcie. Najczęściej takie wkrętaki są wykorzystywane w trakcie wykonywania prac stolarskich, idealnie sprawdzają się również do blachowkrętów.
Śrubokręty typu Poziriv posiadają końcówkę z wypustkami i są płasko ścięte. Ten kształt przyczynia się do tego, że zapobiega wysuwaniu się narzędzia. Taki rodzaj śrubokrętów jest najczęściej wykorzystywany w trakcie dokręcana elementów, które wymagają większego nacisku.
Wkrętaki z końcówką w kształcie sześcioramiennej gwiazdy służą wkręcania i odkręcania elementów, które posiadają nacięcie typu Torx. Obecnie ten rodzaj wkrętaka zyskuje coraz większa popularność ze względu na wytrzymałość. Przede wszystkim tego rodzaju wkrętaki redukują ześlizgiwanie się końcówki w trakcie odkręcania i dokręcania elementu. Takie wkrętaki są wykorzystywane do urządzeń technicznych i samochodowych.
Śrubokręty z końcówką sześciokątną nasadową, to ten rodzaj narzędzia, który jest wykorzystywany do elementów o główce sześciokątnej. Numery 5 do 12 w tych śrubokrętach symbolizują odległość w milimetrach, jaka jest mierzona pomiędzy końcówką nakrętki, a śrubą sześciokątną.
Wkrętaki sześciokątne wewnętrzne, inaczej zwane „imbusowe”, najczęściej są stosowane zamiast kluczy. Końcówka tego wkrętaka charakteryzuje się sześciokątnym przekrojem, w rezultacie taka końcówka pasuje do otworu elementu.
Podział wkrętaków i śrubokrętów jest również zależny od wielkości tych narzędzi, najczęściej chodzi tutaj o zależność, jaka występuje pomiędzy szerokością końcówki, a tym średnicą śruby. Wiele rodzajów wkrętaków posiada różne oznaczenia i wielkości końcówek. W przypadku klasycznych płaskich śrubokrętów, wymienia się około dziesięciu różnych rozmiarów, z kolei wkrętaki krzyżowe posiadają cztery różne rozmiary.
Warto zaopatrzyć się we wkrętaki, które są wielofunkcyjne, posiadają wbudowaną grzechotkę i cały zestaw bitów o różnych końcówkach np: od firmy Hogert. Zaletą tego rodzaju wkrętaka jest to, że zajmują niewiele miejsca i sprawdzą się w trakcie wykonywania każdego rodzaju pracy.