Niektóre konstrukcje, montowane przez nas na zewnątrz, są drewniane. Wówczas drewno musi być osadzone w ziemi, co generuje wiele problemów. Czym zabezpieczyć drewno w ziemi? I czy samo wkopywanie go w ziemię ma sens? W tym tekście znajdziesz odpowiedzi na te pytania, a także domowe sposoby i specjalistyczne środki na to, czym zabezpieczyć drewno przed wkopaniem w ziemię.
Zobacz: Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży – o czym pamiętać?
Czy wkopywanie drewna w ziemię ma sens?
Mogłoby się wydawać, że to rozwiązanie nie ma żadnego sensu, ze względu na ilość potencjalnych problemów. Drewno wkopane w ziemię jest narażone na pleśń, gnicie i korozję, ponieważ bez przerwy ma kontakt z wodą i wilgocią, które znajdują się w ziemi. Jeżeli istnieje taka opcja, umieść drewno przy powierzchni ziemi, zamiast wkopywać je w ziemię. Wtedy wystarczy je zaimpregnować, co ochroni drewno przed czynnikami atmosferycznymi.
Czym zabezpieczyć drewno od ziemi? Istnieją specjalne metalowe wsporniki oraz kotwy, które wbija się w ziemię albo osadza w fundamentach. Dzięki temu drewno nie będzie miało kontaktu z podłożem. Komplikacje pojawiają się, kiedy drewno jest elementem konstrukcyjnym w ziemi. Wtedy to rozwiązanie nie ma sensu.
Czym zabezpieczyć drewno w ziemi domowymi sposobami?
Wspomnieliśmy wcześniej, że jednym ze sposobów na to, czym zabezpieczyć drewno od ziemi, jest impregnacja. Należy je wystrugać, oszlifować oraz zadbać o to, by było suche. Można zrobić to samodzielnie, z pomocą papieru ściernego. Najpierw zacznij od ziarnistości 80, w trakcie zmień na gradację 120-180, a na koniec 320.
W poszukiwaniu innych wariantów, czym zabezpieczyć drewno przed wkopaniem w ziemię, udaliśmy się na fora internetowe. Jedną z najtańszych wersji na wykonanie tej operacji, jest użycie do impregnacji przepracowanego oleju silnikowego. Minusy tego rozwiązania to nieprzyjemny zapach, plusy natomiast to porządne zakonserwowanie drewna wkopanego w ziemię. Podobno nic go wtedy nie ruszy. Piszemy podobno, ponieważ po głębszym zbadaniu tematu wiemy, że olej transformatorowy i kreozot, najczęściej polecane w wątkach czym zabezpieczyć drewno w ziemi, są toksyczne.
Zobacz: Drewno i pellet Sylva – opinie, co mówią na forum?
Zamiast tego, bardziej ekologicznym i zdrowszym rozwiązaniem będzie samodzielne wykonanie impregnatu. Do tego przyda się mieszanina pokostu lnianego i lakieru alkidowego. Pokost zabezpieczy drewno wkopane w ziemię przed wodą. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, to położenie plastrów drewna w dobrym drenażu. Na żwirze lub w nim.
Podczas buszowania po forach trafiliśmy na jeszcze jeden sposób, czym zabezpieczyć drewno od ziemi. Podobno leśnicy, kiedy potrzebują stworzyć konstrukcję z drewnem w ziemi, opalają je w ogniu. Konkretnie ten fragment, który znajdzie się w ziemi. Chodzi o lekkie zwęglenie go. Czy jest to potwierdzony, skuteczny sposób na to, czym zabezpieczyć drewno przed wkopaniem w ziemię? Nie mamy 100% pewności.
Specjalistyczne środki do zabezpieczenia drewna w ziemi
Kiedy już wyszlifujemy drewno, czas na impregnat, który będzie zapobiegał wilgoci i gniciu. Czym zabezpieczyć drewno w ziemi? Oferta specjalistycznych środków poszczególnych firm jest naprawdę rozmaita. Warto wyszukać takie specyfiki jak pokost lniany. Działa w ten sposób, że wnikając w wolne przestrzenie w drewnie, tworzy naturalną powłokę, dzięki której woda i wilgoć nie przedostają się do drewna. Działa długo i jest uznane za skuteczne rozwiązanie.
Inny sposób na zabezpieczenie drewna przed wkopaniem w ziemię to impregnat konstrukcyjny. Odpowiednio zaprojektowany jest niewymywalny, nawet w przypadku intensywnych opadów deszczu. Działa dłużej od pokostu lnianego i głębiej penetruje drewno.
Jak jeszcze można działać? Czym zabezpieczyć drewno od ziemi? Gotowym preparatem smoła drzewna Ekotep 148. Swoje działanie zawdzięcza mieszance dziegciu, oleju lnianego, terpentyny i żywicy.
Czym zabezpieczyć drewno wkopane w ziemię? Jak widać – sposobów jest naprawdę sporo. Od specjalistycznych środków, po domowe sposoby. Czy miałeś do czynienia z którymś z naturalnych sposobów na to, czym zabezpieczyć drewno w ziemi? Jeśli tak – podziel się wrażeniami w komentarzu!