Strona głównaOgrzewanieJakie drewno do kominka? Wybieramy najlepsze drewno

Jakie drewno do kominka? Wybieramy najlepsze drewno

Pod budynkiem gdzie pracujesz, przystanął foodtrack i przepiękne zapachy sprawiają, że ślinka sama cieknie. Wyobrażasz sobie, co pysznego można tam zjeść i Twój żołądek burczy na Ciebie, żeby wstać i pochłonąć wszystko, co tylko znajdziecie. Ale Twoje myśli uciekają gdzie indziej. Zapach dymu przypomina Ci o pewnym miejscu w domu, które wymaga Twojej uwagi. Jakie drewno do kominka kupić? Zapachy zza okna nie pomagają i Twoja uwaga zupełnie się rozprasza. To chyba ten czas, by coś przekąsić. 

Zwycięsko pałaszujesz świetnie upieczone mięso, które przyjemnie łechta Twoje kubki smakowe. Teraz kiedy Twój żołądek jest najedzony, możesz w końcu skupić się na ważnych sprawach. Do pracy jeszcze zdążysz wrócić. O wiele istotniejsze jest najlepsze drewno do kominka, które musisz niedługo zakupić, by w domu było przytulnie i ciepło.

Jeśli szukasz drewna, które będzie wydzielało piękny, leśny zapach to Twoja uwaga może zostać skierowana w stronę drzew iglastych. Zdecydowanie nie kupuj żadnego iglaka na drewno do kominka. Choć zapach niezaprzeczalnie będzie wspaniały, to tryskająca żywica będzie doprowadzać Cię do szału. W dodatku mają one niską wartość opałową, więc do ogrzewania zupełnie się nie nadadzą. Ale jeśli myślisz, że w takim razie wystarczy omijać szerokim łukiem iglaki i już będzie dobrze, to muszę Cię rozczarować. Niestety niektóre drzewa iglaste również nie mogą pochwalić się wysoką kalorycznością. Idąc po zapachu, skusić Cię mogła olcha, ale ją lepiej zostawić do wędzenia. 

W dzisiejszym artykule przedstawię Ci najlepsze drewno do kominka. Porównamy sobie kilka gatunków i zrobimy mały ranking tych, które najlepiej sprawdzą się na drewno do kominka. Zobaczysz też, na jakie parametry dobrze zwracać uwagę w przyszłości, kiedy to z teraz nabytą wiedzą wyruszysz na samodzielne poszukiwania, by znaleźć najlepsze drewno do kominka dla siebie.

Jakie drewno do kominka?

Zacznijmy od tego, jakie drewno do kominka powinno być. Przede wszystkim musi mieć jak najwyższą wartość opałową, która odpowiada za szybkość spalania i ilość ciepła, która wytwarza się w procesie spalania. Oczywiście istotną rzeczą jest też długość sezonowania, czyli suszenia drewna. Są jednak takie drzewa, które nawet mokre mogą się palić. Co jednak nie znaczy, że właśnie takich szukasz. Najbardziej efektywne będzie długo suszone drewno o wysokiej kaloryczności. Żeby spełniać to drugie kryterium, najlepsze drewno do kominka musi być twarde. To właśnie twarde drewno spala się wolno, dzięki czemu używanie go do ogrzewania domu jest bardziej ekologiczne.

Wiedząc już, na jakie parametry musimy skupić swoją uwagę w naszych poszukiwaniach, sprawdźmy te drzewa, które sprawdzą się najlepiej na drewno do kominka. Przed nami TOP5.

Najlepsze drewno do kominka – TOP5

Poniżej przedstawiam Ci ranking drzew, które najlepiej sprawdzą się na drewno do kominka i które musisz sprawdzić, jeśli chcesz mieć najlepszy i najbardziej wydajny opał.

  1. Grab do kominka – Jeśli zastanawiasz się, jakie drewno do kominka jest najlepsze, to Twoim wyborem zdecydowanie będzie grab. Nadaje się on na drewno do kominka najlepiej ze wszystkich gatunków drzew w Polsce. Ma on najwyższą wartość opałową. Jego drewno jest twarde. Jest wysoko kaloryczne, spala się bardzo powoli, oddając przy tym naprawdę dużo ciepła.
  1. Buk – Podobnie jak grab, jego drewno jest twarde i bardzo kaloryczne. Wpływa to pozytywnie na ekonomię palenia nim w kominku. Nie będzie potrzeby ciągle dokładać nowego drewna, gdyż buk będzie palił się długo i równo. W dodatku ma on cienką korę, przez co zostawia po sobie mało popiołu.   
  1. Dąb – Jest on jednym z bardziej znanych drzew i wiele osób sądzi, że jest on dobry na opał. Osoby te zdecydowanie mają rację. Jego wysoka wartość opałowa sięga 2100 kWh/mp, co jest naprawdę dobrym wynikiem. Niestety ze względu na jego grubą korę, wymaga on dłuższego sezonowania (ponad 2 lata).
  1. Jesion do kominka – Nadaje się na drewno do kominka równie dobrze, co dąb, czy buk, ale o dziwo niewiele osób zwraca na niego uwagę. Jest to błąd, ponieważ ma on wartość opałową na poziomie swoich dwóch poprzedników. Jest zaliczany do drewna twardego, dlatego palenie nim w kominku i ogrzewanie domu jest bardzo ekonomicznie.
  2. Robinia akacjowa – Zwana potocznie akacją, również znajduje się w dzisiejszym zestawieniu i ma taką samą wartość opałową co poprzednicy, ustępując jedynie niepokonanemu grabowi. W dodatku charakteryzuje się ona szybkim przyrostem, dzięki czemu o wiele łatwiej jest odnowić jej plantację niż w przypadku dębu, czy buku. Szybko schnie, ale ma niestety jedną wadę. Podczas spalania jej drewno „strzela”, przez co nie jest polecana do kominków otwartych.
Źródło: http://agroenergetyka.pl/?a=article&id=146

Powyżej przedstawiłam Ci ranking, a także tabelę, na której widzisz, jakie drewno do kominka może się dla Ciebie sprawdzić. Jak widzisz, grab będzie najlepszym wyborem na drewno do kominka, ale pozostałe gatunki wcale nie są daleko w tyle. Ich minusem może być tylko wysoka cena, jednak wysoka jakość i ekonomiczność zawsze się ceni.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze