Fundament to podstawa każdego budynku. To od niego zależy stabilność budowli, jego rola jest nie do przecenienia. Dlatego do jego budowy należy wykorzystać odpowiedniej jakości mieszankę betonu, która połączona ze zbrojeniem stanowi solidną podstawę do rozpoczęcia budowy. Do wykonania fundamentów potrzebny jest beton odpowiedniej jakości oraz jego odpowiednia ilość. Jaki wybrać beton oraz w jakiej ilości należy go wylać, dowiesz się z poniższego artykułu. Inna ilość jest potrzebna na fundamenty domu 100m2, a inna na 200 m2.
Zobacz: Ile litrów ma wanna i jak to obliczyć?
Ile betonu na fundamenty?
Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego betonu do wylania na fundamenty należy sprawdzić, ile będzie go potrzebne. Można skorzystać z gotowego kalkulatora lub policzyć w sposób tradycyjny. W tym drugim wypadku najpierw należy ustalić na początku formę, w jakiej wylewany będzie fundament.
Obecnie dużą popularnością cieszy się płyta fundamentowa pod budowę domu. W jej przypadku do obliczenia wykorzystujemy trzy wartości, które mnożymy przez siebie. Jest to szerokość, długość oraz głębokość ławy fundamentowej. Uzyskany wynik podaje nam wartość w metrach sześciennych.
W przypadku tradycyjnej ławy fundamentowej wyliczenie potrzebnego betonu wygląda inaczej. Potrzebne wartości do wymnożenia to długość ławy, jej szerokość oraz wysokość. Podobnie jak wcześniej podane wartości mnożymy przez siebie i uzyskujemy wartość, która określa ilość niezbędnego betonu w metrach sześciennych na wylanie ławy fundamentowej.
Taki sposób jest wystarczający do samodzielnego obliczenia ilości niezbędnego betonu do wylania na fundamenty. W następnym punkcie przedstawiony zostanie przykład wyliczania ilości betonu na płytę fundamentową.
Jak obliczyć ilość betonu na fundamenty?
Obecnie płyta fundamentowa jest najczęściej spotykanym rozwiązaniem, dlatego dla niej będą zrobione przykładowe wyliczenia ilości niezbędnego betonu.
Do obliczenia potrzebna jest szerokość płyty fundamentowej, długość oraz jej głębokość. Wartości te należy przemnożyć przez siebie, a uzyskany wynik to przybliżona ilość betonu w metrach sześciennych niezbędnych do wylania całej płyty fundamentowej.
Na przykład:
Płyta fundamentowa ma wymiary 15 x 15 metrów i 20 cm wysokości, wystarczajaca pod budowę domu 100m2. Mnożymy wartości przez siebie. Otrzymujemy wynik 15 x 15 x 0.2 = 45 m3 betonu. To odpowiedź na pytanie jak obliczyć beton na fundament.
W przypadku ławy fundamentowej wyliczenie ilości potrzebnego betonu jest podobne, musimy jednak jeszcze zsumować ze sobą poszczególne ławy.
Zobacz: Szambo betonowe z montażem – wady i zalety
Jaki jest najlepszy beton na fundament?
Zanim odpowiemy na pytanie, jaki beton jest najlepszy, najpierw krótki wstęp czy jest beton. To mieszanka cementu, kruszywa (zazwyczaj piasek lub żwir) oraz wody. O jakości i wytrzymałości świadczą prawidłowo dobrane proporcje poszczególnych składników. Szczególnie ważna jest odpowiednia ilość wody. W najwyższej jakości mieszance ilość wody powinna być dobrana wręcz z zegarmistrzowską precyzją, która potrzebna jest do uzyskania idealnej konsystencji oraz właściwej wytrzymałości po stwardnieniu betonu. W przypadku zbyt dużej ilości wody będzie ona musiała odparować, co w konsekwencji sprawi, że powierzchnia będzie porowata.
Fundamenty są niezmiernie ważnym elementem budynku, dlatego do ich zalania zaleca się wykorzystanie batonu zamówionego w wytwórni. Betoniarnia powinna cieszyć się odpowiednią renomą i znajdować się jak najbliżej miejsca budowy. Samodzielne wykonanie mieszanki betonu na fundamenty tak zwaną metodą gospodarczą jest ryzykowne, znacznie podnosi ryzyko wyprodukowania betonu o znacznie gorszych parametrach niż z betoniarni.
Beton – wytrzymałość na ściskanie
Najważniejszym parametrem do oceny jego jakości, który znajdziemy w każdym projekcie budowlanym, jest wytrzymałość na ściskanie. Przyjęta norma mówi, że beton używany do wylewania fundamentów powinien mieć wytrzymałość minimum 20 MPa.
Do klasyfikacji betonu używa się symboli powstających z połączenia liter i cyfr. Stare normy, które wciąż są spotykane w potocznym nazewnictwie, oznaczenia wyglądały np. ta B20. Obecnie stosuje się oznaczenie według normy PN-EN2006:2014 np. tak C16/20.
W przypadku projektów domów jednorodzinnych do zalewania fundamentów najczęściej projektanci wskazują właśnie beton o klasie wytrzymałości C16/20.
Samodzielne wyliczenie ile betonu na fundament jest potrzebne, nie jest zadaniem trudnym i każdy powinien sobie z tym poradzić. Jeżeli jednak ktoś nie chce samodzielnie tego robić, lub nie wie jak policzyć ile betonu na fundamenty domu 100m2 będzie potrzebne – to bez problemu znajdzie w internecie gotowe kalkulatory do obliczeń.