Strona głównaPoradyJak zrobić drapak dla kota?

Jak zrobić drapak dla kota?

Właściciele kotów wiedzą, jak bardzo istotne jest posiadanie drapaka dla kotów w domu. Przede wszystkim przedmiot ten służy m.in. do zaspokajania naturalnych instynktów tych zwierząt. Z kolei dla właścicieli jest to pewien sposób na to, aby uniknąć podrapanych mebli przez te zwierzęta. W ten sposób pojawia się problem, bowiem drapaki dla zwierząt nie należą do tanich przedmiotów, dlatego wiele osób zadaje pytania, jak samemu zrobić i zbudować drapak dla kota DIY?

Przed zbudowaniem takiego drapaka, warto przez pewien okres obserwować nawyki, jakie posiada nasz kot. Chodzi tutaj o fakt, aby zbudowany drapak dla kota spełniał swoją funkcję, uwzględniając przy tym preferencje naszego pupilka. W dalszej części wpisu przygotowaliśmy porady odnoszące się do tego, jak zbudować i samemu zrobić drapak DIY, gdzie można znaleźć gotowe projekty, i czy można wykonać drapak z pnia drzewa.

Jak samemu zrobić i zbudować drapak dla kota DIY?

W takim razie, jak samemu zrobić i zbudować drapak dla kota? Wbrew pozorom wykonanie takiego elementu nie należy do zbyt trudnych zadań. Oczywiście w pierwszej kolejności należy przygotować projekt, który ułatwi nam zadanie, a o tym gdzie, i jak dostać gotowy projekt znajdziesz w dalszej części wpisu. Dodatkowo należy przygotować odpowiednie narzędzia tj. wyrzynarkę, wiertarko wkrętarkę, otwornicę, narzędzia do cięcia drewna, koce polarowe i drewnianą płytę.

W momencie, gdy skompletowaliśmy wszystkie niezbędne akcesoria, w pierwszej kolejności zaczynamy od wycięcia podstawy na płycie drewnianej, za pomocą wyrzynarki, a następnie wycinamy piętro, które powinno mieć nieregularny kształt. Dwie wycięte płyty zaciskamy, wykonując trzy otwory, są one potrzebne do tego, aby zamontować folię. Pamiętaj o tym, że wszystkie otwory powinny być poszerzone za pomocą pilnika. W międzyczasie szlifujemy drewno papierem ściernym, aby zniwelować nierówności i pozbyć się ostrych elementów. Tak przygotowane elementy można owinąć specjalnym materiałem, który będzie pełnił warstwę ochronną. Mamy przygotowaną podstawę, teraz przejdziemy do wykonania najważniejszego elementu, jakim jest drapak dla kota, możliwości jest wiele i wszystko zależy od projektu i materiału, można w tym celu również wykorzystać pień z drzewa. Jeżeli mamy przygotowany element, który będzie służył za drapak dla kota, owijamy ten element dokładnie specjalnym sznurkiem jutowym. W pierwszej kolejności owijamy element grubszą liną, a końcową warstwę owijamy cieńszym.

Drapak z pnia drzewa

W sieci pojawia się wiele projektów różnych użytkowników, którzy opisują to, jak zrobić i zbudować samemu drapak dla kota DIY z drzewa. W tym celu musimy zaopatrzyć się w elementy drewniane, i w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie pnia z drzewa, ponieważ będzie ona stanowić podstawę. Jeżeli mamy ustalone wcześniej wymiary, i przygotowaliśmy niezbędne elementy, możemy przystąpić do działania. W pierwszej kolejności, w pniu wykonujemy otwory pod wkręty, aby można było przymocować deskę oraz belkę do podstawy. Następną czynnością jest wykonanie otworu pod drapak. Pamiętaj o tym, aby pień i wszystkie elementy drewniane dokładnie przeszlifować papierem ściernym. Na samym końcu przytwierdzamy do pnia kwadratowe elementy, na których nasze zwierzę będzie mogło odpoczywać i leżeć. W taki sposób dowiedziałeś się, jak zrobić i zbudować drapak dla kota z drzewa.

Gdzie można znaleźć projekt?

Przeglądając Internet w poszukiwaniu inspiracji, z pewnością natknąłeś się na różne projekty drapaków, które wyróżniają się swoim wyglądem i kształtem. Pomimo tylu dostępnych pomysłów i projektów, ciężko zdecydować się na jeden z nich. Najczęściej właściciele kotów decydują się na drapaki trzypoziomowe, które są łatwe w wykonaniu i dość funkcjonalne. W tym przypadku wystarczą trzy tekturowe tuby, o różnych wysokościach i drewniana płyta, z których wykonamy podstawę i kafle, na których kot będzie mógł odpoczywać, z kolei tuby są montowane do podstawy za pomocą kątowników. Na sam koniec owijamy tuby jutowym sznurkiem.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze