Strona głównaInnePodbitka dachowa drewniana - montaż, opinie

Podbitka dachowa drewniana – montaż, opinie

Podsufitka, bo tak inaczej nazywana jest podbitka dachowa, to jeden z elementów dachu widoczny od spodu. Jest nie tylko elementem estetycznym, ale pełni również inne ważne funkcje. Między innymi podbitka dachowa chroni więźbę i krokwie przed wpływem negatywnych skutków pogodowych, czy uniemożliwia ptakom budowanie gniazd. Bardzo często spełnia się jako element izolacji. Przy montowaniu podbitki dachowej należy wziąć pod uwagę materiał, z którego zostanie wykonany, ponieważ w głównej mierze to on odpowiada za trwałość tej konstrukcji. Wiele osób zastanawia się nad wyborem pomiędzy podbitką dachową drewnianą czy PCV. Jaka lepsza jest podbitka drewniana czy plastikowa? Aby dokonać właściwego wyboru, należy zestawić parametry obu rodzajów podbitek dachowych i wybrać, która z podbitek dachowych drewniana czy plastikowa będzie odpowiednia dla naszego domu.

Podbitka drewniana

W przypadku podbitek drewnianych do dyspozycji mamy wiele rodzajów drewna, z którego zostały wykonane. Najczęściej wybierane są podbitki wykonane z drewna świerkowego, ponieważ w przypadku tego typu znaczącą rolę odgrywa tutaj cena podbitki drewnianej, a w szczególności cena za m2 podbitki drewnianej, a także dostępność materiału. A więc cennik podbitek drewnianych w dużej mierze będzie zależał od ceny za m2, a także dostępności surowca. Im trudniej dostępny, tym cena będzie wyższa. Drewno jest bardzo często wykorzystywane do wykonywania podbitek dachowych, ponieważ potrafi on się doskonale wkomponować z różnymi materiałami, którymi wykonano elewację, na przykład z kamieniem, cegłą, czy płytami aluminiowymi. Zastanawiając się nad wyborem, jakiego materiału powinniśmy użyć do wykonania podbitki dachowej, czy lepsza jest podbitka drewniana, czy PCV, oprócz sugerowania się właściwościami, należy wziąć pod uwagę również walory estetyczne. Jednak liczyć się trzeba, że cena podbitki dachowej drewnianej, ze względu na cenę za m2, ale również cena robocizny podbitki drewnianej, jaką trzeba będzie wykonać, będzie wyższa, niż przypadku podbitek plastikowych. Dodatkowo cena “oddychanie” drewna, a także całego dachu, a także konserwację drewna.

Montaż podbitki drewnianej

Najczęściej podbitkę drewnianą montuje się do krokwi dachowych. Montaż podbitki drewnianej polega na przybijaniu prostopadle listew montażowych, a następnie mocowania do nich desek. W zależności od możliwości, można montować deski prostopadle lub równolegle do ściany, zależy to w głównej mierze od szerokości okapu. Jeżeli do dyspozycji mamy proste deski, to montaż podbitki drewnianej polegać będzie na układaniu ich jedna obok drugiej. Występujące pomiędzy nimi szpary zapewniają wentylację połaci. Inaczej jest w przypadku desek, które posiadają wyprofilowane krawędzie na pióro i wpust, ponieważ tworzy się szczelna powierzchnia, która uniemożliwia swobodną wentylację i konieczne będzie zamontowanie szczelin wentylacyjnych. W tym przypadku cena robocizny podbitki drewnianej wzrośnie, ponieważ montaż polegać będzie na zastosowanie dodatkowych elementów. W cenę podbitki drewnianej wchodzi cena za m2 surowca podbitki, ale również sam montaż podbitki drewnianej. W tym celu zatrudniania jest ekipa, która wykona nam podbitkę dachową, a więc pod uwagę należy również wziąć cenę robocizny podbitki, która może się różnić w zależności od specyfikacji dachu, a także trudności w montażu.

Podbitka dachowa PCV – opinie

W przypadku podbitki dachowej PCV należy wziąć pod uwagę jej odporność na różne czynniki, na przykład pogodowe, ale również chemiczne, czy wilgoć na tle innych materiałów. Utrzymanie jej w czystości jest bardzo łatwe. Ważny jest także aspekt montażu, który w przypadku podbitki dachowej PCV jest bardzo szybki. Podbitki dachowe PCV przeznaczone są głównie dla osób, które lubią mieć wybór koloru, a także struktury wykonania. Więc można samemu sobie odpowiedzieć, którą podbitkę drewnianą czy PCV chcemy wybrać. Według opinii użytkowników tego rodzaju, nie odbiega ona w niczym od drewnianych podbitek. Podbitki PCV cieszą się dobrą opinią także ze względu na szeroki wybór, a także prostotę montażu i cenę. Zastanawiając się nad wyborem wykończenia dachu, między podbitką drewnianą czy plastikową, warto wziąć pod uwagę cennik podbitki drewnianej, który nie zawsze jest na każdą kieszeń.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze