Strona głównaPoradyCo zrobić żeby dywan się nie ślizgał? - TOP 5 metod

Co zrobić żeby dywan się nie ślizgał? – TOP 5 metod

Każdy, kto posiada dziecko, psa, kota albo bardzo wyrośniętą świnkę morską mierzy się z problemem “latającego” po całym pokoju dywanu. Wystarczy, że zabawa za bardzo się rozkręci a my musimy znowu przesuwać dywan na jego właściwe miejsce. Również codzienne czynności takie jak odkurzanie będzie łatwiejsze, jeśli zatroszczymy się o antypoślizgowe zabezpieczenie naszego dywanu.

Jeśli problem z migrującym dywanem jest wam bliski, trafiliście na odpowiedni poradnik. W poniższym artykule odpowiemy wam na pytanie “Co zrobić żeby dywan się nie ślizgał” oraz przedstawimy 5 niezawodnych sposobów na ślizgający dywan.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się co zrobić, żeby dywan się nie ślizgał po panelach,  zapraszamy was do dalszej lektury.

Zobacz: Co zrobić, żeby dywan był puszysty?

Sposoby na ślizgający dywan

Co zrobić, żeby dywan się nie ślizgał? Specjalnie na potrzeby tego artykułu przetestowaliśmy różne metody, domowe i mniej domowe, na problem ślizgającego się dywanu.

Gumki recepturki 

Pierwszym i najprostszym rozwiązaniem, które możecie zastosować natychmiast i bez potrzeby wychodzenia z domu są… gumki recepturki. Każdy z nas ma w domu te bardzo przydatne lateksowe obręcze. 

Wystarczy, żebyście wzięli garść i rozsypali je równomiernie pod powierzchnią waszego dywanu. Gumki recepturki pod wpływem tarcia między podłogą a ślizgającym się wcześniej  dywanem powinny zatrzymać go w miejscu. 

Źródło: herlitz.de

Jest to natychmiastowe rozwiązanie z rodzaju DIY, ale przy większych tarciach i cięższych dywanach może być zawodne. Co jeszcze można zrobić, żeby dywan się nie ślizgał, bez potrzeby wychodzenia z domu? 

Taśma dwustronna

To rozwiązanie należy do bardziej inwazyjnych od poprzedniego. Zanim zdecydujemy się na nie, warto zadać sobie pytanie, czy w przyszłości będziemy mieli chęć i cierpliwość zdzierać klej z naszej podłogi, kiedy zachce nam się zmienić pozycję dywanu. 

Jeśli jednak jesteście zdecydowani na trwałe mocowanie waszego dywanu i jesteście zbyt leniwi, żeby skorzystać z rozwiązania numer 3, to możecie uciec się do wykorzystania taśmy dwustronnej. Warto pamiętać, że cienka taśma dwustronna przeznaczona do papieru raczej wam nie pomoże – do dywanu lepiej zastosować taśmę przeznaczoną np. do wieszania obrazów na ścianie. 

Zobacz: Jaki dywan do granatowej kanapy – co wybrać?

Rzepy antypoślizgowe

Rzepy antypoślizgowe to jedna z lepszych odpowiedzi na pytanie “Co zrobić żeby dywan się nie ślizgał?”. Działają one na zasadzie podobnej do konstrukcyjnej taśmy dwustronnej, tylko z wykorzystaniem technologii rzepa. 

Jest to wytrzymalsze rozwiązanie, ale również niosące za sobą konsekwencje. Rzep bez problemu przykleisz do każdej powierzchni, ale klej trzymający go przy podłodze tak łatwo nie puści. Taśma dwustronna jest w porównaniu do rzepów antypoślizgowych stosunkowo prosta do usunięcia. 

A co z użytkownikami pięknych i drogich paneli? Myślę, że dotychczasowe rozwiązania mogły ich raczej nie zachwycić. Co zrobić, żeby dywan się nie ślizgał po panelach? Spokojnie, nawet dla posiadaczy drogich paneli mamy rozwiązanie. 

Mata antypoślizgowa 

Mata antypoślizgowa to odpowiedź na potrzeby osób, które zadają sobie pytanie “Co zrobić żeby dywan się nie ślizgał po panelach?”. Panele są kosztownym rozwiązaniem dla naszych podłóg i każdy, kto je posiada, chce by jak najdłużej mu służyły. 

Mata antypoślizgowa zwykle wykonana jest z PCV i siatki poliestrowej i łatwo dostosować ją do kształtu dywanu przy pomocy nożyczek.

Źródło: sklepeureka.pl

Antypoślizgowa podkładka pod dywan, którą można prać

Działa na tej samej zasadzie co mata antypoślizgowa, ale wyglądem przypomina raczej matę złożoną z filcu. Dzięki swojej budowie czyni ona nasz dywan miększym i przyjemniejszym do chodzenia. 

Czasem okazuje się, że nasz dywan jest wykonany z tak śliskiego podłoża, że nawet maty nic nie mogą wskórać na jego przesuwanie się. Co wtedy?

Sprawdź gotowe dywany antypoślizgowe

Zawsze możecie zdecydować się również na zakup nowego dywanu. Jeśli chcecie zmienić nieco wygląd waszego mieszkania i przy okazji pozbyć się problemu latającego dywanu niczym z bajki Alladyn, warto rozejrzeć się za modelem dywanu antypoślizgowego. 

Nie-ślizgający się dywan może być równie estetyczny, co zwyczajny dywan. Tym ,co je wyróżnia, są antypoślizgowe spody, które ułatwiają ścisłe przyleganie dywanu do podłoża. Z takim dywanem, nie musicie wymyślać sposobów na ślizgający dywan – producent pomyślał już o tym za was.

Zobacz: Jaki dywan do zielonej kanapy będzie najlepiej pasował?

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze