Strona głównaPoradyJaki klej do płytek?

Jaki klej do płytek?

Odpowiednio dobrany klej do płytek zapewni nam, że ułożona powierzchnia na ścianie czy podłodze będzie trwała. Wybranie odpowiedniego kleju do płytek to nie lada zadanie. Ważne, aby posiadał on pewne cechy, dzięki którym sprawdzi się w swojej roli. Jaki klej do płytek zatem kupić? Przy zakupie kleju do płytek powinniśmy wziąć pod uwagę powierzchnię, na której będziemy je kłaść, miejsce, czyli w zależności czy to ściana, czy podłoga, a także czy montaż płytek będzie odbywał się na zewnątrz czy wewnątrz, rodzaj kleju będzie miał znaczenie. A także, jedne z najważniejszych, czyli warunki, w jakich płytki będą użytkowane. Rodzaj i przeznaczenie kleju można znaleźć na jego opakowaniu w postaci odpowiednich oznakowań:

  • C – klej cementowy,
  • D – klej dyspersyjny, 
  • R – klej na bazie żywic reaktywnych. 

Dodatkowo, podziału klejów można dokonać na klasy, czyli odpowiednio:

  • 1 kleje zwykłe i normalnie wiążące, 
  • 2 kleje o podwyższonych parametrach, 
  • F kleje szybkowiążące, 
  • T kleje o zmniejszonym spływie, 
  • E kleje o wydłużonym czasie otwartym, 
  • S1 klej odkształcalny, 
  • S2 klej wysoko odkształcalny. 

Jaki klej do płytek łazienkowych?

Łazienka jest pomieszczeniem narażonym na dużą wilgotność, dlatego też należy dobrać odpowiedni klej do płytek łazienkowych, który zapewni im stabilność, a sam będzie odporny na trudne warunki użytkowania. Jaki klej do płytek łazienkowych powinien być? Przede wszystkim dobry klej do płytek w łazience posiada wysokie parametry elastyczności i przyczepności. Do głównych właściwości dobrych klejów do płytek w łazience należy przede wszystkim zwiększona przyczepność, cienkowarstwowe przyklejanie okładzin na równym podłożu i na nierównym podłożu, które poprzedzone zostało szpachlowaniem wyrównującym oraz obniżony spływ, dzięki czemu możliwe jest układanie płytek od góry, bez spływania kleju. 

Kleje do glazury

Najbardziej popularnym klejem do glazury jest klej cementowy. Przede wszystkim ważne jest, aby klej był wodoodporny. Dzięki temu glazura będzie bardziej odporna na pęknięcia. Jako kleju do glazury można też użyć zaprawy klejowej uelastycznionej, ponieważ nadaje się on do wszystkich pomieszczeń. 

Klej do kafelek

Wybór kleju do kafelek powinien być taki, aby zapewniał on trwałość oraz wytrzymałość powierzchni ułożonej z kafelek. Zalecanym klejem do kafelek jest zaprawa klejąca. Można również użyć kleju dyspersyjnego, który posiada szerokie zastosowanie. Za jego pomocą można przykleić kafelki, ale również sprawdzi się, jako klej do glazury. Najbardziej sprawdzonym klejem do kafelek jest klej uniwersalny, dzięki niemu nie tylko istnieje możliwość klejenia kafelek, ale także poprawiania poluzowanych kafelek. 

Jaki klej do gresu?

Gres jest jednym z wytrzymałych materiałów budowalnych. Wybierany jest do wykończeń pomieszczeń wewnątrz domu, ale także na zewnątrz, jak balkony, czy tarasy. Gres ma ograniczoną nasiąkliwość, stąd też jego montaż nie jest już taki prosty. Jaki klej do gresu? Do gresu sprawdzi się zaprawa klejowa o wysokiej przyczepności. Dodatkowo można użyć impregnatu do gresu, który pozwoli zachować go w dobrej kondycji. Jaki klej do gresu na podłogę? Ostatnio krzykiem mody, jeżeli chodzi o  płytki gresowe na podłogę, są duże wymiary płytek. W tym celu, kiedy zastanawiamy się, jaki klej do gresu na podłogę wybrać, powinien on charakteryzować się łatwym rozprowadzaniem, aby móc rozsmarować go na całej powierzchni, a także być szybko schnący i szybko wiążący, aby uniemożliwić przemieszczenie się płytek na podłodze. Jeżeli chodzi o klej do gresu na zewnątrz, powinien on być mrozoodporny, aby uniknąć pękania płytek oraz kruszenia płytek pod wpływem niskich temperatur. Klej do gresu na zewnątrz przyda się, gdy będziemy układać płytki gresowe na tarasie lub balkonie. Do ułożenia płytek gresowych na ogrzewanie podłogowe przyda się klej odkształcalny lub wysokoodkształcalny. Klej do gresu na ogrzewanie podłogowe powinien być elastyczny. Zalecany jest klej elastyczny Atlas Plus Mega. Niektórzy, jako kleju do gresu na ogrzewanie podłogowe, używają elastycznej zaprawy klejowej Codex Power Maxx. Klejenie płytek na ogrzewaniu podłogowym wymaga użycia kleju o zwiększonej elastyczności, taki elastyczny klej do gresu powinien być użyty przy układaniu płytek gresowych na ogrzewaniu podłogowym. Cena kleju do gresu zaczyna się od 10 złotych za opakowanie 5 kilogramowe. Cena większego worka do kleju, 25 – kilogramowego, wynosi 15 złotych. Ceny mogą różnić się pomiędzy poszczególnymi producentami klejów do gresu. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze