Strona głównaNarzędziaJak zrobić rębak do gałęzi krok po kroku?

Jak zrobić rębak do gałęzi krok po kroku?

Wiele osób kocha majsterkować i tworzyć różnego rodzaju maszyny czy tez urządzenia, które będą nam ułatwiać niektóre pracę. Zwłaszcza teraz, gdy jest kwarantanna wiele osób może zastanawiać się jak zrobić rębak do gałęzi. Trafiłeś na odpowiednią stronę, bo właśnie dzisiaj opiszemy schemat, abyś mógł krok po kroku zrobić taką maszynę w swoim domowym zaciszu. Od razu mówimy, to nie jest nic trudnego, budowa jest naprawdę łatwa. Rębak do drewna przyda Ci się podczas wiosennych porządków lub gdy będziesz miał gałęzie do pocięcia podczas prac na ogrodzie. 

Wiosna i jesień to ten czas w roku, kiedy każdy ogrodnik zabiera się za obcinanie gałęzi drzew i krzewów. Ta konieczna praca wiąże się niestety z powstawaniem wielu odpadów. Obcięte gałęzie należy wynieść z działki. Niektórzy w tym celu rozpalają ognisko albo wywożą je do punktu zbioru tego rodzaju bioodpadów. Należy je jednak najpierw rozdrobnić. Temu służy właśnie rozdrabniacz do gałęzi. Zrób sam to urządzenie i zaoszczędź w ten sposób nawet kilkaset złotych. 

Rozdrabniacz do gałęzi – jak go zrobić? 

Rębak do gałęzi składa się z układu tnąco-rozdrabniającego, który zamknięty jest w wytrzymałej obudowie. Dzięki temu, pomimo intensywnej pracy wirnika, urządzenie jest po prostu stabilne. Dlatego tak ważne jest, aby wibracje nie zepsuły całego urządzenia. Znajdź odpowiedź na pytanie: “jak zrobić rębak do gałęzi” i przy okazji sporo oszczędź. Nowy sprzęt w sklepach z urządzeniami rolniczymi kosztować może od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jakimś rozwiązaniem jest wybór rozdrabniacza używanego, ale one mogą również sporo kosztować. Chyba że wybierzesz taki sprzęt w gorszym stanie i samodzielnie go wyremontujesz.

W przypadku rozdrabniaczy do gałęzi istnieją oczywiście ich rodzaje. Ciągnikowy rozdrabniacz ma zasilanie poprzez pasek klinowy. Rozdrabniacze spalinowe mają sporą moc, więc lepiej nadają się do profesjonalnego zastosowania, są jednak przy tym ciężkie, więc trudniej manewrować nimi w sadzie. Modele elektryczne są bardzo wygodne, ponieważ są niewielkie, lekkie i zwrotne, jednak wymagają zasilania, więc nie użyje się ich wszędzie. Drugi podział dzieli rębaki na tarczowe oraz bębnowe. W tych pierwszych noże poruszają się wyłącznie w jednej płaszczyźnie, w drugich mają ruch walca.

W wielu poradnikach, które pokazują jak zrobić rębak do drewna czy gałęzi krok po kroku zauważymy, że najważniejszą rzecza, którą musisz skolekcjonować jest wałek z nożami. Jeśli myślisz o budowie to koniecznie będziesz musiał zaopatrzyć się także w koło pasowe oraz oprawy łożyskowe. Gdzie znaleźć te części? 

Jak wiadomo, jeśli ktoś chce zrobić rębak do gałęzi krok po kroku sam to nie chce wydać na części kilkaset złotych. Za taką kwotę można już kupić nowy rozdrabniacz do gałęzi i nie martwić się o jego działanie. Zatem gdzie dostać wałek z nożami? Tutaj rekomendujemy udać się na pobliskie złomowisko. Z kołem pasowym będzie o wiele prościej, można je wziąć np. ze starej kosiarki. Z oprawami łożyskowymi również nie będzie ciężko jeśli posiadasz starą krajzegę. Zapłacić najpewniej będziesz musiał za wałek do napędu z przekaźnikiem mocy. Jeśli szukasz instrukcji krok po kroku to pewnie zauważysz, że wszystko zaczyna się od konstrukcji. Tutaj możesz użyć płaskowników lub profili metalowych, które będą tworzyć naszą konstrukcję rębaka do gałęzi. Kształt jest tak naprawdę dowolny i uzależniony od ilości materiałów jakie posiadamy. 

Budowa rębaka powinna opierać się na projekcie, który ma w sobie możliwość podpięcia worka. Rozdrobnione drewno będzie od razu wpadać do worka i ułatwiać nam dalszą pracę. 

Rozdrabniacz do gałęzi – zrób sam 

Jak zrobić rębka? Jak widać bardzo prosto. Jak widzisz nie potrzeba tutaj żadnych części z kosmosu. Budowa jest dość prosta, więc możesz w łatwy sposób zrobić to sam.

Jak zrobić rębak do drewna? Podstawą jest wykorzystanie wałka z nożami. Potrzebne jest także koło pasowe oraz oprawy łożyskowe, które można pozyskać z innych urządzeń. Najtaniej jest kupować tego rodzaju elementy używane, na aukcjach internetowych albo udać się na złomowisko, gdzie można również kupić je za grosze. Dobrym pomysłem jest zbieranie tego rodzaju sprzętów, oczywiście jeżeli tylko masz miejsce do ich przechowywania. Później można je wykorzystać.

Chcesz wiedzieć, jak zrobić rozdrabniacz do gałęzi elektryczny? Jego podstawą może być na przykład stara sieczkarnia, w której zamienisz jedynie noże na mocniejsze i ostrzejsze. Takiego rodzaju urządzenie poradzi sobie z cieńszymi gałęziami w niewielkim sadzie. Jego napędem może być na przykład traktor. W ten sposób z problemem jak zrobić rębak do drewna poradziło sobie bardzo wielu sadowników i zyskali funkcjonalny sprzęt za ułamek jego sklepowej ceny.

Można wprowadzać wiele modyfikacji, budując rozdrabniacz do gałęzi. Zrób sam wiele z nich. Najbardziej podstawową jest oczywiście kosz, do którego będą wpadać pokrojone na drobne kawałki gałęzie. Dzięki niemu będziesz mieć o wiele mniej pracy ze sprzątaniem. 

Możesz poszukać również filmików jak zrobić rębak do gałęzi. Youtube pokaże, w jaki sposób przygotować samodzielnie takie urządzenie. Odpowiedź na pytanie, jak zrobić rębak do gałęzi wymaga przede wszystkim zastanowienia się, jakimi umiejętnościami i narzędziami dysponujesz. W przypadku konieczności dokupienia podstaw, może okazać się, że nie jest to opłacalne. Jednak zawsze warto samodzielnie eksperymentować, opierając się przy tym na doświadczeniach innych osób. 

Zrób sam rozdrabniacz do gałęzi i możesz podzielić się zdjęciami w komentarzu. Może masz własny pomysł albo pomysł jak to zrobić inaczej? Również nie trzymaj tych informacji dla siebie tylko podziel się z innymi majsterkowiczami. 

Wiemy również, że cena w sklepach zachęca do zakupu. Pamiętajmy jednak, że my majsterkowicze kochamy robić wszystko sami. Każdy wie jak bardzo jesteśmy usatysfakcjonowani, kiedy nasze urządzenia działa bez żadnych problemów. Zawsze znajdzie się jakieś drewno czy gałęzie do porąbania – zautomatyzuj to. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze