Strona głównaNarzędziaNagrzewnica – olejowa czy gazowa

Nagrzewnica – olejowa czy gazowa

Nagrzewnice to niewielkie urządzenia, wykorzystywane powszechnie jako wygodniejsza alternatywa centralnego ogrzewania. Mobilne, zasilane różnymi rodzajami energii, znajdują zastosowanie w codziennym życiu. Nagrzewnica elektryczna, olejowa czy gazowa – która z nich opłaca się najbardziej przy szalejących dzisiaj cenach mediów?

Nagrzewnice stosowane są powszechnie nie tylko w domach czy halach produkcyjnych. Zastosowanie znalazły również na placach budowy oraz podczas wykonywania prac wykończeniowych, kiedy konieczne jest wysuszenie powierzchni lub podniesienie temperatury wewnątrz. Każda z trzech dostępnych opcji będzie miała swoje wady i zalety – przed zakupem i wybraniem konkretnego modelu warto dokładnie się zastanowić i przeanalizować swoje potrzeby. Poniżej przedstawiamy fakty na temat każdej z nagrzewnic.

Nagrzewnica elektryczna – opinie

W przypadku nagrzewnic elektrycznych opinie są podzielone – jedni użytkownicy uwielbiają je ze względu na bardzo szybkie nagrzewanie pomieszczenia oraz na bezpieczeństwo. Inni wręcz odwrotnie – wskazują głównie na naprawdę duży pobór mocy i stosunkowo niską wydajność. Nagrzewnica elektryczna – opinie to potwierdzą – we wszystkich przypadkach wyposażona jest w wentylator, dzięki któremu możliwe jest znacznie szybsze rozprowadzenie mas ciepłego powietrza, niż w przypadku dwóch pozostałych rodzajów nagrzewnic. Idealnie sprawdza się więc w maleńkich pomieszczeniach czy sklepikach. Według fachowców i ich opinii, nagrzewnica elektryczna sprawdzi się w magazynach z łatwopalnymi materiałami czy substancjami, jak lakiernie czy magazyny. Nagrzewnica elektryczna jest ekologiczna, nie wytwarza spalin, a więc nie tylko nie zanieczyszcza powietrza, ale także nie zabiera tlenu, a wszelkie ewentualne awarie nie grożą poważniejszymi konsekwencjami.

Nagrzewnice olejowe i nagrzewnice gazowe – opinie

Mimo mniejszego bezpieczeństwa użytkowania, to nagrzewnice olejowe i nagrzewnice gazowe opinie mają lepsze od wersji elektrycznych. Być może ma na to wpływ fakt, że nie wszystkie place budowy, na których są wykorzystywane zimą, mają od początku podłączone zasilanie. Nagrzewnice gazowe wg opinii są jedną z najlepszych dostępnych na rynku urządzeń grzewczych, ponieważ koszt ich eksploatacji oraz koszt paliwa zasilającego jest stosunkowo niewielki. Takie nagrzewnice są w pełni mobilne, dlatego chętnie wybierane są na budowy. Nagrzewnice gazowe w opiniach budowlańców to właśnie w takich miejscach sprawdzają się najlepiej, ponieważ spalając gaz, pobierają z powietrza tlen, co w małych, zamkniętych i źle wentylowanych pomieszczeniach może grozić zaczadzeniem. Skutkiem ubocznym jest też skraplająca się para, która bez wentylacji pomieszczenia może spowodować zawilgocenie.

Nagrzewnice olejowe bez systemu odprowadzania spalin są także wykorzystywane powszechnie właśnie na budowach, ponieważ mogą zanieczyszczać ogrzewane powietrze. Wersje wyposażone w system odprowadzania spalin chętnie używane są w wielkopowierzchniowych halach jako centralne ogrzewanie – wydajne oraz proste w użytkowaniu.

Nagrzewnica olejowa czy gazowa?

Aby ustalić, czy wybrać nagrzewnicę olejową czy gazową, trzeba wziąć pod uwagę pewne okoliczności jej użytkowania – takie, jak warunki, w jakich ma pracować, jej finalne zastosowanie – czasowe czy stałe. Nie bez znaczenia jest też rodzaj paliwa, jakim wolimy ogrzewać pomieszczenie, jego wielkość, a także to, czy w środku będzie się ktoś znajdował. Nagrzewnica olejowa czy gazowa – bez względu na wybór – jest stosunkowo tania oraz wygodna w eksploatacji. Zastanawiając się, czy nagrzewnica olejowa czy gazowa będzie lepsza, trzeba brać pod uwagę także koszt zakupu. Chociaż wersja olejowa jest najwydajniejsza, jest również zdecydowanie najdroższa spośród wszystkich wymienionych.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze