Strona głównaOgródTamaryszek - cięcie, rozmnażanie, uprawa, cena, odmiany

Tamaryszek – cięcie, rozmnażanie, uprawa, cena, odmiany

Tamaryszek jest krzewem ozdobnym często spotykanym w ogrodach i parkach. Posiada piękne drobne, różowe kwiatki, które formują się w grona. W tym artykule dowiesz się wielu przydatnych informacji na temat pielęgnacji i uprawy tamaryszka.

Tamaryszek – uprawa w ogrodzie

Tamaryszek jest chętnie wykorzystywany do tworzenia wielu ciekawych wielogatunkowych kompozycji w ogrodach. Świetnie sprawdzi się jako ozdoba niezbyt urodzajnych powierzchni. Z racji tego, że tamaryszek jest mało wymagającą rośliną, to jego uprawa w ogrodzie jest niekłopotliwa. Sadzić powinno się go wiosną w miejscu, w którym będzie bytował na stałe, ponieważ jest to krzew nielubiący przesadzania, dlatego warto wykonać przed tą czynnością wapnowanie gleby. Młode i niedawno posadzone krzewy nie tolerują suszy, dlatego warto je regularnie nawadniać w trakcie niedoborów wody. Starsze okazy zdecydowanie lepiej radzą sobie w trakcie trwania takich warunków. Warto zaznaczyć, że prostota w uprawie tamaryszka w ogrodzie opiera się także na tym, iż nie należy go nawozić. Jednak jeśli chcesz bardziej zadbać o roślinę, możesz pokusić się o zastosowanie mało intensywnego nawozu organicznego, jak kompost. Uprawa w ogrodzie to także rozmnażanie. Ten proces w przypadku tamaryszka jest bardzo łatwy i przeprowadza się go poprzez ukorzenianie sadzonek pędowych.

Kwitnienie

Kwitnienie tamaryszka objawia się przez pojawienie się drobnych, różowych kwiatuszków. Na okres kwitnienia przypisuje się czas od kwietnia do czerwca. Najbardziej obfite grona znajdują się na końcach pędów tegorocznych.

Korzenie

Wcześniej wspomnieliśmy, że tamaryszek nie lubi przesadzania i jest to spowodowane faktem, że posiada on głęboki system korzeniowy. W celu dobrego ukorzenienia się sadzonki, warto jest dobrze spulchnić wcześniej ziemię. Przy sadzonkach powinna być zachowana odpowiednia odległość, aby korzenie mogły się swobodnie rozrastać.

Szczepiony na pniu

Tamaryszek jest rośliną, którą można dostać w postaci szczepionej na pniu. Charakteryzuje się on niecodziennym pokrojem. Korona szczepionego na pniu tamaryszka jest zbudowana z długich, lekko przewieszających się pędów, na które potocznie mówi się rózgi. Tamaryszek szczepiony na pniu ma ok. 2 metrów wysokości. Najczęściej spotykane są tradycyjne sadzonki, jednak tamaryszek szczepiony na pniu jest równie ciekawym krzewem.

Tamaryszek na wiosne

Tamaryszek – cięcie, przycinanie

W celu utrzymania pięknego wyglądu tamaryszka, na który składa się pokrój i obfitość kwitnienia, należy regularnie go przycinać. Pierwsze cięcie należy wykonać tuż po posadzeniu. Ten zabieg da nam pewność, że krzew pięknie się zagęści. Pędy powinno skrócić o połowę.

Przycinanie tamaryszka przeprowadza się po kwitnieniu. Pędy należy skrócić o 1/3 długości. Pędy, które są stare, mało efektowne, uszkodzone, słabe, można całkowicie usunąć.

Odmianę tamaryszka pięciopręcikowego i francuskiego przycina się w marcu bądź kwietniu. Wybujałe pędy przycina się do 1/3 długości, natomiast krótsze o połowę.

Warto jest raz na kilka lat porządnie przyciąć tamaryszka. Taki zabieg to forma odmłodzenia krzewu.

Tamaryszek – odmiany

Na rynku ogrodniczym istnieje wiele odmian tamaryszka. W zależności od odmiany okres kwitnienia może nieco się różnić. Sadząc kilka różnych odmian tamaryszka, będziemy mogli cieszyć się pięknymi kwiatami od kwietnia aż do końca października. Poniżej zaprezentujemy kilka popularnych odmian tamaryszka.

Tamaryszek drobnokwiatowy, bądź inaczej nazywany czteropręcikowym, jest najbardziej popularną odmianą w Polsce. Ma nieregularny pokrój korony. Rośnie do 2m wysokości. Wyróżnia się dużą szerokością i rozłożystością. Pędy są cienkie i ciemnobrązowe. Na zimę przybierają czarną barwę. Z czasem zaczynają łukowato się przewieszać i dotykać ziemi. Kwiatki są bardzo obfite i pojawiają się bardzo wcześnie, bo ja przełomie kwietnia i maja. Kwitną około miesiąca. Ich barwa jest jasnoróżowa. Są bardzo delikatne i formują się w nieduże grona. Stąd też wzięła się nazwa odmiany – tamaryszek drobnokwiatowy. Przekwitanie charakteryzuje się zasychaniem i pozostaniem na pędach. Zalecane jest coroczne przycinanie pędów. Taki zabieg pobudza roślinę do zagęszczenia i obfitego kwitnienia. Tamaryszek drobnokwiatowy wyróżnia się odpornością na mróz. Po przymrozku przyschnięte gałązki należy usunąć. Roślina powinna bez problemu odbić. Jeśli chcesz cieszyć się całą okazałością tamaryszka drobnolistnego, dobrze będzie jeśli posadzisz go pojedynczo.

Inną chętnie wybieraną odmianą jest tamaryszek francuski, który może osiągać nawet do 6m wysokości. Charakteryzuje się on pędami o barwie pomarańczowej lub czerwono – brązowej. Łukowatym rozgałęzieniem i gęstymi rozwidleniami. Liście mają wyróżniającą się szarozieloną barwę i opadają na zimę. Tamaryszek francuski zakwita latem. Barwa kwiatków jest jasnoróżowa. Przycinanie należy przeprowadzać wczesną wiosną, ponieważ kwiaty pojawiają się tylko na tegorocznych pędach. Ta odmiana jest uważana za najpiękniejszą i często uprawianą w ogrodach.

Kolejną odmianą tamaryszek pięciopręcikowy nazywany jest inaczej rozgałęzionym. Jest on nieco niższy niż tamaryszek francuski i rośnie do 3m wysokości. Pędy przybierają brązowo – purpurową barwę, są wiotkie. Liście mogą występować w dwóch tonacjach kolorystycznych: szaro – zielone lub niebiesko – zielone. Tamaryszek pięciopręcikowy cieszy swoim urokiem od lipca do października. Kwiaty tworzą duże, wiechowate, różowo – czerwone kwiatostany. Tamaryszek pięciopręcikowy także jest odporny na mróz.

Tamaryszek – rozmnażanie

Rozmnażanie tamaryszka odbywa się przez pobranie zdrewniałych pędów, które posiadają min. 5 oczek. Sadzonki należy następnie ukorzenić . Tak rozmnożony tamaryszek wsadza się do doniczki z ziemią.

Tamaryszek – cena

Zastanawiasz się, jaka jest cena tamaryszka? Małe sadzonki tamaryszka możesz znaleźć w szkółkach ogrodniczych nawet w cenie od 1,50 zł. Trzeba mieć na uwadze, że cena uzależniona jest od wielkości krzewu, a także rodzaju (sadzonki na pniu są nieco droższe) i odmiany. Koszt tamaryszka nie jest wysoki, dlatego też to kolejna zaleta tej pięknej rośliny, która zachwyca swoim urokiem.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze