Nolina wygięta to gatunek rośliny ozdobnej. Należy do rodziny szparagowatych. Hodowana jest praktycznie w większości krajów, a pospolicie pochodzi z Meksyku. Nolina wygięta to roślina, która na długo zagości w naszym domowym ogrodzie, a przy odpowiedniej pielęgnacji przeżyje ona kilkanaście lat w domowym zaciszu. Jest rośliną odporną na wiele czynników, nie straszne są jej warunki domowe, nawet najbardziej skrajne, jednak należy pamiętać o tym, że może zostać zaatakowana przez różnego rodzaju choroby. Jest spokrewniona z popularną w wielu domach juką, a jak sukulent, do cech charakterystycznych jej wyglądu należy pień, dzięki czemu nie wymaga ona częstego podlewania. Podobnie jak juka domowa, oprócz pnia, cechą charakterystyczną noliny wygiętej są także liczne liście na końcu pnia.
Nolina wygięta – pielęgnacja
Jak wygląda pielęgnacja noliny wygiętej? Roślina preferuje stanowiska naprawdę dobrze oświetlone, także ważne jest, by zapewnić roślinie dostęp do światła słonecznego kilka godzin dziennie, a jeżeli na zewnątrz jest niedobór promieni słonecznych, jedną z czynności pielęgnacyjnych noliny wygiętej jest jej doświetlanie za pomocą sztucznego światła. Niedobór światła, czy to słonecznego, czy sztucznego, może spowodować, że roślina nie będzie się prawidłowo rozwijać lub jej liście nie będą odpowiednich rozmiarów. Nolina nie wymaga stałego przebywania w strumieniu promieni światła, ale trzeba pamiętać, by zapewnić jej dostęp do przynajmniej rozproszonego światła. Co więcej, aby zapewnić takie warunki roślinie, zaleca się wiosną lub latem wynoszenie jej na balkon lub na taras, jednak zasadniczą kwestią jest zasłonięcie jej od wiatru. Jedną z ważnych czynności związanych z pielęgnacją noliny jest jej odpowiednie podlewanie. Zasadniczą cechą charakterystyczną sukulentów jest to, że dzięki posiadaniu swojego korzenia, nolina wygięta nie wymaga częstego podlewania, ale jeśli już, to musi być ono obfite. Najlepiej podlewać nolinę co dwa tygodnie lub gdy po sprawdzeniu okaże się, że ziemia, w której nolina się znajduje, jest już sucha. Usychające liście noliny wygiętej są skutkiem nieprawidłowego podlewania, zwłaszcza w okresie zimy. Przelanie noliny wygiętej może powodować także, że liście będą blaknąć, a końcówki liści usychać. Zamiast częstego podlewania należy zapewnić roślinie odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu, w jakim roślina przebywa.
Nolina wygięta – uprawa
Jako sukulent, nolina wygięta nie ma wygórowanych wymagań, jeżeli chodzi o jej uprawę. Należy pamiętać, że roślinę wsadadzmy do ziemi, która została odpowiednio przygotowana, a najlepiej, jeśli to jest mieszanka ziemi z piaskiem. Jeśli nie mamy możliwości stworzenia takiej mieszanki, można skorzystać z gotowych już do kupienia mieszanek ziemi przeznaczonych dla roślin takich jak palmy, czy juki. Ziemia dla kaktusów również jest odpowiednia dla tego typu sukulenta. Ponieważ roślina rośnie przez wiele lat, należy wsadzać ją do płytkich donic. Jeśli chodzi o kolejną kwestię uprawy, jaką jest przesadzanie rośliny, to wykonuje się je bardzo rzadko, ponieważ nolina wygięta rośnie naprawdę długo. Kiedy należy przesadzać nolinę? O tym fakcie decyduje rozwój rośliny. Jeśli zauważymy, że ma ona za mało miejsca lub ilość ziemi jest niewystarczająca do jej prawidłowego rozwoju, to przejawia się to przede wszystkim w karłowatości liści. Liście będą drobniejsze, niż powinny. Zabieg przesadzania noliny wygiętej zaleca się wykonywać wczesną wiosną, a dokładnie w marcu. Ważną kwestią w uprawie noliny wygiętej jest także temperatura, w jakiej będziemy przetrzymywać nolinę wygiętą. Oprócz tego, że roślina ta wymaga stanowiska nasłonecznione, należy jej zapewnić temperaturę na poziomie 20-22 stopni Celsjusza. Zimą temperaturę należy nieco obniżyć, aby roślina mogła przejść w okres spoczynku. Jak każda roślina, również nolina wygięta wymaga nawożenia, zwłaszcza w okresie jej rozwoju, czyli przez wiosnę i lato. Czym nawozić nolinę? Najlepiej nawozem, który bogaty jest między innymi w azot.

Nolina wygięta – przycinanie
Jeżeli chodzi o kwestię związaną z przycinaniem noliny wygiętej, to jest to roślina, która nie wymaga zabiegu pielęgnacyjnego, jakim jest przycinanie. Związane jest to z jej długoletnim rośnięciem, a tym samym roślina nie ma możliwości na przyrost do takiego stopnia, aby wymagała ona przycinania. Jeśli zajdzie konieczność przycięcia noliny, to zazwyczaj za pomocą sekatora przycina się liść wraz z charakterystyczną dla niego łodygą. W miejsce przyciętego liścia wyrastają liczne nowe sztuki.
Nolina wygięta – cena
Jaka jest cena noliny wygiętej? Cena noliny przede wszystkim zależy od wielkości rośliny. Małe, kilkucentymetrowe sadzonki kosztują zazwyczaj około kilku, kilkunastu złotych. Większe już, posiadające grubszy pień, który świadczy o wieku rośliny, są już nieco droższe, a cena to około 30-50 złotych. Są też sztuki, naprawdę duże, za które zapłacimy ponad 100 złotych. Naturalnie roślina przyrasta nawet do 10 metrów, jednak zajmuje jej to wiele czasu, więc aby uzyskać efekt charakterystycznej nogi, warto kupić starszą i większą roślinę.