Trawnik jest wizytówką każdego ogrodu. Wiele gospodarzy zaciekle walczy o utrzymanie odpowiedniej jakości swojej trawy co w rodzimym klimacie bywa problematyczne. Okresy suszy i nagłe, zbyt obfite ulewy sprawiają, że trawnik wygląda dość miernie. Jednak dla dobrego gospodarza nie ma rzeczy niemożliwych! Mimo wszystko często przejeżdżając obok innych ogrodów można zauważyć piękną i gęstą trawę.
Z pewnością musi ona kosztować wiele wysiłków. Nie ma nic za darmo! Przykładową czynnością, która może poprawić wygląd trawy o 180 stopni jest wertykulacja. Przed tym jak zrobić wertykulator samodzielnie, należy dowiedzieć się do czego będzie służył.
Wertykulacja – co to i jak wykonywać?
Koszenie trawy tradycyjnymi kosiarkami wbrew pozorom, z czasem niszczy wewnętrzną strukturę gleby. Po koszeniu trawy osadzają się na jej powierzchni mech, martwe źdźbła trawy czy filc. Te elementy zmniejszają atrakcyjność trawnika i sprawiają, że nie wygląda na mocny i silny. Wyjściem z tej sytuacji jest wertykulacja mająca na celu pozbycie się tych elementów i ułatwienie dostępu składników odżywczych dla gleby. Dzięki temu będzie mogła produkować coraz to nowe źdźbła trawy posiadające jeszcze bardziej intensywny, zielony kolor.
Wertykulację za dawnych czasów wykonywało się ręczne – nawet używając tradycyjnych grabi. Lecz ta ręczna metoda z czasem i wzrostem technologii odeszła do lamusa. W dzisiejszych czasach przewertykulowanie trawy zwykłymi grabiami to godziny ciężkiej harówki – są o wiele łatwiejsze sposoby.
Jak przygotować się do wertykulacji trawnika?
Wertykulacja trawnika nie jest tak oczywista jakby się wydawało. Trzeba się do niej odpowiednio przygotować, aby miała najlepszy efekt.
Wszystko powinno rozpocząć się od skoszenia trawy. Powinna ona być skoszona na niskim ostrzu, aby ułatwić dostęp wertykulatora do gleby. Dlatego tym razem wyjątkowo koszenie bliżej gleby będzie pomocne. Teraz można zabierać się za prawdziwą wertykulację!
Etap główny
Wszystko rozpoczyna się od przejeżdżania wertykulatorem wzdłuż trawnika. To czynność podoba do koszenia trawy – odcinek po odcinku. Wertykulacja przecina darnie wywołując na pozór negatywny efekt na trawnik. Trawa jest mocno przerzedzona, a gleba można by rzec – wystaje. Trawnik przybiera nie najlepszy wygląd, lecz spokojnie – to inwestycja w przyszłość! Wertykulator działa w ten sposób, aby mógł wyciągnąć wszystkie niepotrzebne, naturalne struktury jakie „gnieżdżą” się w glebie – na przykład mech czy igły.
Odpady należy usunąć. Jeżeli ma się miejsce przeznaczone do utylizacji trawy – tym lepiej.
Jeżeli trawnik jest mocno zaniedbany i widać, że wertykulacja mogłaby być powtórzona – nie czekaj! Można ją przeprowadzić jeszcze raz, jednak tym razem przejeżdżając w poprzek działki.
Sprzątanie po wertykulacji
Na sam koniec wystarczy przegrabić całą działkę i zebrać wszystkie pozostałości jakie zostały na powierzchni gleby. Gotowa wertykulacja trawnika bardzo mocno przerzedziła jego wygląd – jednak to idealny moment na nawożenie trawnika! Gleba jest dobrze napowietrzona, dlatego warto jest zakupić dobrej jakości nawóz i rozsypać go po całej powierzchni trawnika.
Trawa powinna się zregenerować w przeciągu miesiąca. Z każdym kolejnym koszeniem z pewnością będzie lepiej – powinna być gęstsza i mieć intensywniejszy kolor.
Jak zrobić wertykulator z kosiarki?
Sam wertykulator jest urządzeniem dość drogim i aby go zakupić, trzeba często odkładać. Jednak jak wiadomo – Polak potrafi. Jest możliwość zrobienia wertykulatora z własnej kosiarki… Jednak jak zrobić wertykulator z kosiarki?
Wystarczy zakup kilkakrotnie tańszego noża/zestawu do wertykulatora i zamontowanie go wcześniej wykręcając nóż z kosiarki. Dzięki temu można jedno urządzenie, które posiada już napęd używać na dwa sposoby! Pozwala to na zaoszczędzenie sporej ilości gotówki i jest prostą odpowiedzią na pytanie – jak zrobić wertykulator z kosiarki.