Strona głównaDIYPodstawowe narzędzia majsterkowicza

Podstawowe narzędzia majsterkowicza

Każdy majsterkowicz powinien mieć w swoim domu podstawowe narzędzia, które pomogą mu podczas drobnych i bardziej zaawansowanych prac. Narzędzia majsterkowicza można skompletować samodzielnie i są dostępne w każdym sklepie z narzędziami, takim jak Castorama. Nie tylko majsterkowicze powinni mieć je w warsztacie, czy garażu. Podstawowe narzędzia majsterkowicza przydadzą się w każdym gospodarstwie domowym, ponieważ są niezbędne np. do odkręcenia śruby, czy też złożenia mebli.

Narzędzia dla majsterkowicza – jakie wybrać?

Podstawowe narzędzia, które powinniśmy mieć w naszym domu, to m.in. takie narzędzia majsterkowicza jak:

  • młotek – warto wybrać taki, który będzie dobrze układa się w dłoni oraz będzie zakończony za pomocą obucha, którym możemy wyciągać gwoździe na zasadzie podważania
  • obcęgi – za ich pomocą można wyciągać np. gwoździe
  • kombinerki – kombinerki są potrzebne m.in. do odkręcania nakrętek lub wyrywać gwoździe, a także obcinać kable, czy ściągać z nich izolację
  • klucze nastawne, w tym klucz francuski do odkręcania nakrętek
  • wkrętak elektrotechniczny, który jest potrzebny do prac związanych z elektryką

Niezbędne są również śrubokręty oraz ampole, które są pomocne podczas skręcania mebli. Do bardziej skomplikowanych w montażu mebli jest konieczna również wkrętarka elektryczna.

Bardzo przydatne w podstawowych narzędziach, są również taśmy izolacyjne, za pomocą których można zabezpieczyć kable. Podstawowe narzędzia majsterkowicza, to również poziomica, dzięki której równo wywiercimy dziury, czy sprawdzimy poziom ścian. Narzędzia majsterkowicza, które powinny znaleźć się w każdym domu, to piłka ręczna, za pomocą której przetniemy np. drewno lub metalowe rury. Papier ścierny również powinien znaleźć się w naszej skrzynce z narzędziami, ponieważ z jego pomocą wygładzimy powierzchnie drewniane lub będziemy mogli wygładzić tynk. Jeśli narzędzia dla majsterkowicza dla nas to również wiertarka udarowa bądź wkrętarko-wiertarka, to w paczce z narzędziami powinny znaleźć się również wkręty oraz kołki rozporowe, dzięki którym zamontujemy haczyki. Do wykonywania prac związanych np. z montażem lampy, potrzebna nam będzie kilkustopniowa drabina.

Podstawowe narzędzia majsterkowicza – dodatkowe wyposażenie

Narzędzia dla majsterkowicza to również klucze nimbusowe w kształcie litery L, klucz nastawny uniwersalny, dzięki któremu odkręcimy różnego rodzaju śruby. Bardzo ważne są klucze angielskie oraz francuskie, przydatne podczas pracy w naszym garażu. Przydadzą się również specjalne nożyczki do cięcia metalu oraz plastiku. Dom wykładzin oraz paneli przyda się nóż do plastiku oraz drewna. Dodatkowo niezbędna jest latarka, najlepiej czołowa, a także rękawice ochronne i odzież ochronna. Powinna znaleźć się w naszym wyposażeniu również maska przeciwpyłowa oraz rękawice ochronne. Bardzo ważne są również okulary ochronne, które zakryją nam nie tylko oczy, ale również część nosa. Będą konieczne podczas pracy, w której opiłki drewna, czy metalu mogą dostać się do naszych oczu.

Bardziej zaawansowane narzędzia majsterkowicza

Do bardziej zaawansowanych prac na pewno przyda nam się szpachla, a także szlifierka kątowa, pomocna podczas wyrównywania powierzchni desek. Jeśli zamierzamy wkręcać śruby lub montować półki do ścian, warto zainwestować także w wykrywacz kabli za ścianą, dzięki któremu nie przewiercimy się przez kable lub inne elementy umieszczone w ścianach. Do cięcia paneli przydatna będzie gilotyna lub nóż do plastiku. Aby nasze podstawowe narzędzia zawsze były uporządkowane, warto także kupić na nie specjalną skrzynkę, w której posegregujemy śruby oraz nakrętki. Będziemy mogli również w niej zmieścić klucze nasadowe oraz wiertła do wiertarki. Podstawowe narzędzia majsterkowicza skompletujemy w każdym sklepie budowlanym.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze