Strona głównaNarzędziaJaką lutownice wybrać?

Jaką lutownice wybrać?

Serwisy GSM zajmujące się elektroniką, ale również osoby naprawiające sprzęt elektryczny i elektroniczny, potrzebują odpowiedniej lutownicy, by móc odpowiednio pracować. Dla doświadczonych użytkowników ważny jest rodzaj lutownicy oraz jej sposób ładowania lub zasilania poprzez kabel elektryczny. Sprawdźmy, jaką lutownicę wybrać, by służyła nam przez dłuższy czas.

Jaka lutownica do elektroniki?

Dla osób zajmujących się lutowaniem elektroniki i mikroelektroniki, potrzebna jest specjalna lutownica do elektroniki, która będzie potrafiła lutować małe podzespoły elektroniczne, czyli SMD. Bardzo dobrym modelem będzie więc lutownica grzałkowa, która jest odpowiednia do takich małych części. Nie trzeba koncentrować się na najdroższych modelach. Równie dobra okazuje się analogowa stacja lutownicza. Warto dobrać do niej lupę, dzięki której praca na niewielkich elementach będzie łatwiejsza. Przy drobnych częściach elektronicznych będzie odpowiednia lutownica o niższej mocy. Dzięki temu precyzyjnie zlutujemy małe elementy. Jeśli mamy własny warsztat w domu lub w pracy, dobrym wyborem będzie lutownica stacjonarna.

Lutownice – rodzaje

Można wyróżnić różne rodzaje lutownic. Oto najpopularniejsze z nich. Dzięki temu będziemy wiedzieć jaką lutownicę kupić.

Lutownice grzałkowe

Inaczej są to lutownice oporowe. Może być to również lutownica stacjonarna, przydatna w warsztacie. Opiera się ona na wbudowanej grzałce, która wytwarza ciepło, które jest rozprowadzane przez drut do grota, którym lutujemy. Zewnętrzny zasilacz i grot nie mają bezpośredniego połączenia z drutem do grota. Taki rodzaj lutownicy jest wyjątkowo poręczny, a przede wszystkim lekki oraz komfortowy. Taka lutownica stacjonarna jest idealna do amatorskich napraw. Można używać jej do naprawa elektroniki oraz elektryki.

Lutownica stacjonarna to również lutownica transformatorowa, w której wysoka temperatura jest osiągana poprzez prąd, który przepływa przez drut. Drut jest jednocześnie grotem, a integralna część lutownicy to transformator. Taka lutownica jest znacznie mniej poręczna, ale również sprawdza się do elektroniki. W wielu modelach takich urządzeń jak lutownica stacjonarna transformatorowa istnieje możliwość regulacji mocy.

Lutownica stacjonarna będzie bardziej odpowiednia jako profesjonalna stacja lutownicza. Jest znacznie większa od małych lutownic na baterie, ale z kolei ma więcej możliwości. Przede wszystkim lutownica stacjonarna, w tym transformatorowa ma możliwość regulacji mocy, co jest bardzo istotne podczas naprawy elektroniki. Dzięki takiej lutownicy możemy łatwiej dostosować moc i przez to również dobrać ją do wielkości lutowanych części.

Wiele osób chcąc zaoszczędzić wybiera najczęściej lutownice na baterie. Warto wcześniej przeczytać o takich urządzeniach – wątki na forum lutownica na baterie opinie na pewno sprawią, że znacznie łatwiej podejmiemy decyzję co do kupna takiej lutownicy bądź wybrania innego modelu.

Lutownica na baterie opinie posiada pozytywne, ale głównie u robotyków. Jest urządzeniem bardzo niewielkim oraz przede wszystkim poręcznym. Wspaniale sprawdza się w momencie, kiedy potrzebujemy lutować bardzo niewielkie części. Mają bardzo mały grot i szybki czas nagrzewania. Działają na baterie AA, a ich moc nie przekracza 8 lub 10 W. Nie jest to lutownica do bardzo profesjonalnych napraw, ale w domu, czy do mikroelektroniki może okazać się niezawodna. Dla profesjonalistów lepsze będą zdecydowanie stacje lutownicze, z regulacją podawanej mocy. Lutownice na baterie nie będą odpowiednie do szerokich przewodów, ale również do naprawy profesjonalnej, z kolei sprawdzą się do sporadycznej naprawy. Na forum lutownica na baterie opinie pozwala na sprawdzenie, czy takie urządzenie będzie dla nas odpowiednie.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze