HomeNarzędziaJak mierzyć suwmiarką?

Jak mierzyć suwmiarką?

Podstawowym narzędziem w prawie każdym warsztacie, czy na linii produkcyjnej jest suwmiarka. Za jej pomocą można zmierzyć wymiary zewnętrzne, wewnętrzne i głębokości każdego z elementów użytych do produkcji. Pomimo swojego prostego wyglądu, dużo osób nie wie, jak się mierzy suwmiarką i dokonuje odczytów suwmiarki. Na rynku w zależności od sposobu odczytu wartości z suwmiarki, dostępne są trzy rodzaje suwmiarek. Każda suwmiarka składa się z prowadnicy, ruchomego suwaka, a także szczęk i wysuwki głębokościomierza. Oprócz noniuszowej suwmiarki, inaczej zwanej analogowej, którą dużo osób kojarzy jako standardową suwmiarkę, dostępna jest na rynku suwmiarka cyfrowa, z której odczyt suwmiarki jest o tyle prostszy, ponieważ dane wyświetlają się na ekranie oraz suwmiarka czujnikowa, inaczej nazywana zegarową, która posiada czujnik zegarowy oraz zębatą prowadnicę. W tym przypadku odczyt suwmiarki dokonuje się z czujnika zegarowego i głównej podziałki.

Jak używać suwmiarkę oraz odczytywać suwmiarkę?

Oprócz podziałki głównej, istnieje dodatkowa podziałka kreskowa, która umożliwia odczytywanie ułamkowych części wartości na podziałce głównej. Stąd też przyrząd ten jest przeznaczony do dokonywania bardzo dokładnych pomiarów. Pomiarów dokonuje się umieszczając suwmiarkę w prawej ręce, a przedmiot ustawiając tak, by jego krawędzie znalazły się pomiędzy obiema szczękami. Szczęki dociska się  za pomocą suwaka tak, aby między badanym obiektem lub powierzchnią mierzoną, nie było wolnej i luźnej przestrzeni. Kolejną czynnością jest odczytanie wartości. Jak dokonać odczytu suwmiarki? Noniusz, bo tak nazywa się dodatkowa podziałka kreska, a dokładnie jego zerowa kreska określa liczbę milimetrów, a liczbę po przecinku wskazuje numer kreski noniusza, która pokryła się z kreską na głównej podziałce. Pomimo iż obsługa suwmiarki nie jest łatwa, można za jej pomocą, jeżeli wie się, jak odczytywać suwmiarkę, dokonać dokładnych pomiarów, ponieważ noniusz umożliwia nam odczyt z dokładnością od 0,1, 0,05 oraz 0,02 mm. Jak mierzyć suwmiarką cyfrową? Obsługa tej suwmiarki jest o tyle prostsza, ponieważ w przypadku tego rodzaju, wystarczy umieścić przedmiot pomiędzy szczękami, a odczyt suwmiarki wyświetla się na ekranie.

Obsługa suwmiarki

Suwmiarka umożliwia nam dokonywanie pomiarów, więc aby zapobiec ewentualnym niedokładnością, należy zadbać o nią i nie wykorzystywać jej w celach do tego nieprzeznaczonych. Każdy uraz mechaniczny może odpowiadać za błędy powstające przy odczycie suwmiarki albo używanie suwmiarki będzie trudniejsze, jeżeli któryś z elementów zostanie uszkodzony. Dotyczy to zarówno suwmiarki analogowej, ale również zegarowej, ponieważ zbudowane są z wrażliwych elementów, więc uszkodzenie, np. suwaka, może uniemożliwić obsługę suwmiarki albo zagięcie, złamanie szczęk lub elementów do pomiaru głębokości, może dawać zakłamany odczyt suwmiarki. W przypadku suwmiarki elektronicznej ważne jest, by nie zalać lub nie doprowadzić do spięcia elektrycznego czujnika elektronicznego, a także pamiętać o wymianie baterii, aby uniknąć błędnych wyników podczas mierzenia suwmiarką.

Która suwmiarka najlepsza?

W zależności od tego, czym sugerujemy się podczas zakupu suwmiarki, najważniejszą kwestią jest to, czy wiemy, jak używać suwmiarki, jak ją mierzyć oraz jak odczytywać suwmiarkę. Kolejnym kryterium może być jej dokładność, a następnie cena. Najprostsza w obsłudze suwmiarka, to suwmiarka elektroniczna, ponieważ pomiarów dokonuje się jak dwoma pozostałymi, jedynie odczytu suwmiarki dokonuje się z wyświetlacza. Suwmiarka zegarowa jest gorsza w porównaniu z elektroniczną pod względem niezawodności, natomiast analogowa, pod względem szybkości odczytu jest najgorsza, jest również mniej dokładna, ale najmniej narażona na urazy mechaniczne oraz ma najniższą cenę.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

1 COMMENT

  1. Ale brednie suwmiarka zegarowa gorsza pod względem niezawodności–dobre co za głupota chyba pod względem wygody ale nie niezawodności elektroniczna wystarczy niska temperatura magnes w pobliżu po za tym stan baterii,zegarowa tylko uważać na upadki i jest wieczna panie szanowny…..

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze