Strona głównaPoradySymbole, oznaczenia w zmywarce

Symbole, oznaczenia w zmywarce

Mycie naczyń jest zmorą dla wielu osób, a ja jestem jedną z nich. Mogę wykonywać każdą czynność domową – odkurzać dywany, myć okna i ścierać kurze, ale mycie naczyń to po prostu nie jest to. Brudne talerze oblepione resztkami jedzenia i sterta kubków w zlewie doprowadzały mnie do szału.

Na szczęście technologia znajduje rozwiązania na większość naszych problemów, tak jest też w tym przypadku. Ręczne mycie naczyń coraz częściej zastępują zmywarki. Przygotowujesz obiad dla całej rodziny, a wszystkie naczynia wkładasz do zmywarki, ustawiasz odpowiedni program, czekasz chwilę i voilà! Miski i sztućce są czyste, a człowiek zadowolony.

Ale przecież nie może być aż tak pięknie…wyjmujesz ze zmywarki ulubioną patelnię, a jej powłoka zaczyna odchodzić, to samo jest z garnkiem.

Czy symbole mycia w zmywarce mają znaczenie? Jaki symbol/oznaczenia graficzne na naczyniach dają znak, że można myć w zmywarce? Jak wyglądają oznaczenia mycia w zmywarce? Który znaczek pokazuje, że można myć w zmywarce? Jak wygląda symbol ‘zakaz mycia w zmywarce’?

Odpowiemy na te pytania, żeby twoja ulubiona patelnia, kubek od przyjaciółki i szklanka od Magdy Gessler nie nadawały się do wyrzucenia po pierwszym umyciu.

Symbol – oznaczenia graficzne na naczyniach

Oznaczenia graficzne na naczyniach, chyba każdy z nas kiedyś spojrzał na konkretny symbol i zastanowił się: O CO TUTAJ CHODZI? 

Oznaczenia graficzne na naczyniach często są bardzo różne, symbole znajdujące się na produkcie lub na opakowaniu zależne są od celu i przeznaczenia danej rzeczy, czasami jest ich kilka, a innym razem lista się nie kończy. Oznaczenia mycia w zmywarce także mogą się od siebie różnić. 

Zdarza się, że oznaczenia graficzne na naczyniach konkretnych marek są nieco inne od tych, do których przywykliśmy. Symbol jest uniwersalny, ale niektóre firmy dbają o to, by nawet takie szczegóły były zgodne z ich systemem identyfikacji wizualnej. Wtedy ozdobione są one kolorami kojarzącymi się z marką, mają bardziej zaokrąglone lub ostre kształty, różnica ta nie wpływa jednak znacząco na przekaz oznaczenia, grafika pozostaje taka sama, jest jedynie upiększona.

Często oznaczenia graficzne na naczyniach są przez nas pomijane i zwyczajnie nie zwracamy na nie uwagi. Cieszymy się nowym produktem, który w tej sytuacji jest najważniejszy i przecież wiemy, jak go użytkować, prawda? Nie do końca, symbole graficzne na naczyniach są bardzo ważne i mogą oszczędzić nam wielu problemów, a nawet wymiany sprzętu!

Oto przykładowe symbole/oznaczenia graficzne na naczyniach:

Każdy z nich przekazuje ważną informację. Pierwszy od lewej przedstawia piekarnik i mówi o tym, że naczynie można wstawić do rozgrzanego piekarnika. Środkowy oznacza, że dany pojemnik możemy przechowywać w lodówce lub zamrażarce. Ostatni znaczek oznajmia, że sprzęt jest przeznaczony do kontaktu z żywnością.

Przejdźmy jednak do konkretów. Symbole mycia w zmywarce – jak wygląda znak, że można myć w zmywarce? Czy zakaz mycia w zmywarce też ma swój symbol?

Oznaczenia mycia w zmywarce

Sprawdzenie oznaczenia mycia w zmywarce jest istotne, jeśli chcemy zapewnić długą żywotność naszych naczyń, cieszyć się ich użytkowaniem i nie wydawać kasy na ciągłą zmianę wyposażenia.

Znak, a właściwy mały znaczek, że można myć w zmywarce powinien pojawić się na każdym sprzęcie kuchennym typu patelnia lub garnek. Sytuacja komplikuje się w przypadku kieliszków, kubków, talerzy i szklanek – tam często symbole mycia w zmywarce opisane są na naklejce (którą przecież momentalnie zrywamy) lub na opakowaniu od całego zakupionego zestawu. 

Oto znaczek informujący o tym, że można myć w zmywarce:

Jeśli dane naczynie ma to oznaczenie to znak, że można je myć w zmywarce.

Takie naczynie wystarczy oczyścić z resztek jedzenia i włożyć do zmywarki! Uwaga – nawet najlepsza zmywarka nie sprawi, że nasze naczynia będą czyste, jeśli nie użyjemy do tego odpowiednich produktów. Jak zapewnić czystość naczyń w zmywarce? Zapoznaj się z szerokim asortymentem tabletek i soli do zmywarek na stronie LPserwis.pl i ciesz się lśniącymi naczyniami bez zabrudzeń.

Znak, że można myć w zmywarce

Znak informujący o tym, że naczynia można myć w zmywarce, jest prosty do rozpoznania – przedstawia on naczynia (zazwyczaj talerze) i krople wody, które na nie spływają. Znaczek może się lekko różnić designem w zależności od danej firmy produktu, ale oznaczenie mycia w zmywarce zawsze przedstawia to samo.

Zaraz, zaraz…ale co z zakazem mycia w zmywarce? Jak wygląda symbol ‘zakaz mycia w zmywarce’?

Zakaz mycia w zmywarce nie ma swojego symbolu, jeśli dane naczynie nie jest przeznaczone do mycia w zmywarce, to po prostu nie znajdziecie na nim oznaczenia mycia w zmywarce.

Żeby ułatwić sprawę, przedstawiamy krótką listę rzeczy, których nigdy nie powinniśmy myć w zmywarce – obowiązuje na nie zakaz mycia w zmywarce:

  • patelnie teflonowe i żeliwne,
  • drewniane łyżki, miski i talerze,
  • naczynia z plastikowymi elementami,
  • naczynia z aluminium,
  • blaszki do pieczenia,
  • naczynia, które mają zdobienia ze złota, srebra, miedzi i cyny – kontakt ze zmywarką mógłby zmyć owe zdobienia.

Po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, jak wyglądają oznaczenia graficzne na naczyniach, a w szczególności znak, że można myć w zmywarce. Wiesz też, że nie istnieje symbol, który oznacza zakaz mycia w zmywarce.

Dzięki naszym wskazówkom dotyczącym symboli i znaków graficznych na naczyniach oraz produktów, które pięknie wyczyszczą wszelkie zabrudzenia z naczyń, możesz śmiało przygotować obiad i nie martwić się o to, co będzie potem 🙂

Sprawdź też:

Artykuł sponsorowany

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze