Piła tarczowa to nie zabawka. Musi być dobrze przygotowana przed każdą pracą, aby zmaksymalizować efekty i ograniczyć niebezpieczeństwo podczas wykonywania perfekcyjnego cięcia. Dobrze naostrzona piła tarczowa to prawdziwy must have dla zapewniania najlepszych warunków pracy dla samego urządzenia. Bowiem zbyt mocno stępiona piła posiada tendencję do przegrzewania się co może uszkodzić cały mechanizm urządzenia od wewnątrz.
Dlaczego piła tarczowa się tępi?
Nawet perfekcyjnie naostrzona piła tarczowa z czasem ma tendencję do osłabiania swojej jakości i tępienia. Tak jak klocki hamulcowe zużywają się w samochodzie podczas jazdy, tak piła tarczowa staje się coraz mniej ostra. Regularna i intensywna praca, materiał, na którym się najwięcej pracuje czy nawet prędkość i siła posuwu – to wszystko ma znaczenie i pogłębia szybkość tępienia się piły.
Ostrzenie pił tarczowych w domu
Tak się składa, że aby naostrzyć swoją piłę tarczową, wcale nie trzeba oddawać jej do profesjonalistów, którzy poprzez użycie specjalnych technik i maszyn ostrzą je w swoich pracowniach. Z minimum wkładu własnego można zrobić to samemu w swoim zaciszu domowym. Dodatkowo taka metoda zapewnia oszczędność pieniężną, gdyż ostrzenie piły tarczowej u eksperta to większy, regularny koszt. Warto nauczyć się ostrzyć ją samemu, gdyż w przeciągu „życia” piły tarczowej takie wymiany będą zdarzać się często.
Ostrzenie piły tarczowej domowym sposobem ma więc szereg zalet. Odpowiedź na tytułowe pytanie – Jak naostrzyć piłę tarczową domowym sposobem – najlepiej zobrazować w postaci kroków…
Ostrzenie piły tarczowej krok po kroku…
Krok 1. Przygotowanie urządzenia.
Bardzo ważnym punktem jest dokładne oczyszczenie piły tarczowej z zanieczyszczeń jakie zebrała w trakcie swojej żmudnej pracy. Przecinając kawałki drewna w jej zakamarki mogły dostać się resztki żywicy, opiłki drewna czy nawet substancje chemiczne. Dlatego zwykłe, pospolite mycie detergentami może tutaj nie wystarczyć. Aby być pewnym czystości warto jest użyć mycia z dodatkiem ultradźwięków, aby ,,odkleić” nawet najgłębiej znajdujące się zanieszczyszczenia.
Krok 2. Ostrzenie główne
Przechodząc do meritum; teraz można zacząć prawdziwe ostrzenie piły tarczowej. Domowy sposób musi być prosty, dlatego ten będzie przedstawiony z pomocą klasycznej, łatwo dostępnej szlifierki. Ważna jest tutaj dokładność i równomierność. Znaczy to, że poprawne ostrzenie powierzchni piły powinno odbywać się obustronnie – a więc z przodu i z tyłu jej powierzchni. Jednak intensywność jest różna. Od tyłu – czyli od przyłożenia piła powinna zostać naostrzona trzy razy mocniej niż od przodu – czyli od strony natarcia.
Krok 3. Przygotowanie do pracy
Ostatnim krokiem jest finalne przygotowanie do pracy. Piłę należy odstawić na kilka chwil do momentu wystygnięcia. Następnie wystarczy przetrzeć ją suchą szmatką i można przystępować do pracy!
Ostrzenie piły tarczowej pilnikiem
Istnieje jeszcze jedna metoda ostrzenia piły tarczowej. To metoda polegająca na ostrzeniu piły tarczowej pilnikiem. Jest ona dość prosta, jednak za to żmudna i wymagająca precyzji. Po powierzchni każdego zęba piły tarczowej należy przeciągnąć pilnikiem. Ważny jest tutaj element matematyki – należy policzyć liczbę przeciągnięć danego zęba. Następnie każdy kolejny ząb powinien zostać poddawany taką samą ilością pociągnięć aby ostrzenie piły tarczowej pilnikiem było równomierne . Z reguły około 3 przeciągnięć wystarcza, aby piła była poprawnie naostrzona
Ostrzenie piły tarczowej – cena
Jeżeli ostrzenie piły tarczowej wykonywanie jest w zaciszu domowym to jedyne koszty jakie posiada użytkownik to zakup szlifierki do ostrzenia piły tarczowej. Cenę szlifierki na własność można potraktować jako inwestycję – gdyż ostrzenie piły trzeba będzie powtarzać w przyszłości.
Jednak chcąc oddać swoje urządzenie w ręce profesjonalistów to zapłacisz sporo za ostrzenie piły tarczowej. Cena za każde ostrzenie (w zależności od miejsca) wyniesie średnio od 30 do 50 złotych.