Strona głównaPoradyGdzie wyrzucić lustro? Jaki pojemnik wybrać?

Gdzie wyrzucić lustro? Jaki pojemnik wybrać?

Zbiłeś lustro i obawiasz się o kolejne siedem lat życia w nieszczęściu? A może bardziej niż przepowiednią, starą jak świat, zamartwiasz się, czy aby na pewno dobrze sklasyfikowałeś ten odpad? Zdaje się nie każdy wie, co zrobić i gdzie wyrzucić potłuczone lustro. Jeśli również należysz do grupy „nie wiem, ale chce się dowiedzieć”, to koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca! Odpowiemy w nim na kilka frapujących cię pytań.  

Poniżej dowiesz się: 

  • gdzie wyrzucać lustra 
  • gdzie wyrzucić zbite, potłuczone lustro 
  • gdzie wyrzucić stare lustro 

Zobacz: Tetra Pak gdzie wyrzucać – do jakiego pojemnika?

Dlaczego warto wiedzieć, gdzie wyrzucić lustro? 

Po co jest ta cała segregacja odpadów? A no po to, by można było odzyskać jak najwięcej materiałów z wyprodukowanych śmieci. Poprzez recykling jesteśmy w stanie zatrzymać w obiegu tworzywa, dając im drugie życie – często pod inną postacią.

Przykładowo: twoja nowa doniczka została wyprodukowana z przetworzonych tworzyw sztucznych. Jeśli po pewnym czasie uznasz, że jest ci już niepotrzebna i zechcesz ją wyrzucić, możesz zadbać o to, by dostała kolejne życie pod postacią nowego przedmiotu – wrzucając ją po prostu do odpowiedniego pojemnika na śmieci. Widzisz, to tak niewiele, a jednocześnie tak dużo. Poza tym dzięki odpowiedniemu sortowaniu śmieci i uświadamianiu innych o zagrożeniach płynących z nie dbania o najbliższe otoczenie, jeszcze nie żyjemy na globalnym wysypisku śmieci. 

IStock photo

Dlaczego warto wiedzieć gdzie wyrzucać lustra? Przyczynisz się do zatrzymania materiału we wspomnianym wcześniej obiegu. Dzięki tej podstawowej wiedzy masz pozytywny wpływ na środowisko i swoje najbliższe otoczenie. A jeśli masz w sąsiedztwie osoby, które zawsze patrzą ci na ręce, kiedy wyrzucasz śmieci – będziesz czuł się pewniej, maszerując do kontenerów. ????

Zobacz: Gdzie wyrzucić dywan i starą wykładzinę?

Gdzie wyrzucać lustra? 

Zbite lustro – gdzie wyrzucić? I kolejne pytanie – gdzie wyrzucić stare lustro? Zastanówmy się wspólnie przez chwilę, do jakiej frakcji zaliczymy lustra? 

Generalnie wyróżniamy 5 takich frakcji: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady oraz odpady zmieszane. Dla ułatwienia, każdy pojemnik oznaczono innym kolorem. 

Może w tej chwili poczujesz się zaskoczony, ale… twoje rozbite lustro nie zalicza się do szkła. Przez wiele osób właśnie w taki sposób jest ono klasyfikowane. Błędnie niestety. Lustra nie należy wyrzucać do zielonego pojemnika na szkło! W takim razie, gdzie masz umieścić kawałki rozbitego lustra lub to stare, kompletne, które zagraca tylko miejsce w domu? 

Odpowiedź brzmi: pojemnik w kolorze czarnym na odpady zmieszane. Dlaczego? Do zielonego pojemnika wrzucamy tylko szkło opakowaniowe. Co więcej, lustro ma inny skład oraz temperaturę topnienia niż szklana butelka po napojach. 

SZKŁO
WRZUCAMY NIE WRZUCAMY 
szklane butelki po napojach (bez nakrętek)słoiki (bez nakrętek)szklane opakowania po kosmetykach szkła okiennegoporcelany, ceramiki, doniczekżarówek, świetlówek luster, kryształuopakowań po lekach i rozpuszczalnikach

Pamiętaj tylko, że wszystko zależy też od wielkości twojego lustra. Te najmniejsze lub zniszczone w kawałkach – wrzuć do odpadów zmieszanych. Większe, to znaczy wielkogabarytowe lustra, oddaj do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). 

W tym artykule zaserwowaliśmy ci krótką lekcję o segregacji odpadów. Krótką, bo dotyczącą tylko jednego pojemnika – zielonego. Przy okazji odpowiedzieliśmy na pytania: gdzie wyrzucać lustra, czyli: 

  • jaki pojemnik wybrać, 
  • gdzie wyrzucić potłuczone, zbite lustro,
  • gdzie wyrzucić stare lustro, 
  • gdzie wyrzucać małe, a gdzie wielkogabarytowe.  

Zobacz: Gdzie wyrzucić choinkę po świętach?

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze