Strona głównaRemontIle kosztuje m2 asfaltu?

Ile kosztuje m2 asfaltu?

Asfalt to materiał bardzo uniwersalny. Nie tylko wykonuje się z niego drogi publiczne, ale posłużyć może także do wykonania drogi prywatnej, a nawet do zrobienia podjazdu na swojej posesji. Trzeba jednak wiedzieć, ile kosztuje metr asfaltu, by móc dobrze zaplanować swoje wydatki.

Zalety nawierzchni asfaltowej

Obecnie projektując otoczenie swojego domu, można naprawdę popuścić wodze fantazji. Do wyboru jest wiele różnych materiałów, które będą pod względem stylistyki dopasowane do otoczenia. Wiele osób wybiera asfalt. Co prawda koszt wylania asfaltu jest dość wysoki, ale ma przy tym bardzo liczne zalety. Główna to czas wykonania projektu, bo asfalt wylać można w ciągu jednego dnia, jeżeli nawierzchnia jest dobrze przygotowana. Korzyścią jest także trwałość i jednolita, gładka powierzchnia. Dobrze przygotowana masa asfaltowa wytrzyma lata i nic się nie będzie z nią działo, co jest zaletą dla osób, które chcą jak najmniej uwagi poświęcić swojemu podwórku. Nie obejdzie się także bez wad, z czego największą jest jego łatwe nagrzewanie się, niekorzystne w przypadku upalnego lata.

W przypadku wszelkich obiektów usługowych, siedzib firm etc. jest to wręcz zalecane, ze względu na wygodę i minimalistyczny wygląd, rozwiązanie.

Najlepiej jest znaleźć lokalną, niewielką firmę, która zajmuje się wylewaniem asfaltu drogowego. Cena w tym przypadku może być bardziej atrakcyjna niż w dużych firmach. Pamiętać trzeba także, że duże przedsiębiorstwa zajmujące się wykonywaniem dróg, raczej nie są zainteresowane pojedynczymi, niedużymi zleceniami.

Asfalt — cena za m2

Koszt wylania asfaltu to kwestia bardzo uniwersalna. Zależy między innymi od tego, czy wymaga on wcześniejszego przygotowania podłoża, czy wręcz przeciwnie, to koszt samego materiału. Nie można zapominać, że liczy się także robocizna przy wylewaniu asfaltu drogowego. Cena jest więc bardzo zróżnicowana.

Zazwyczaj zakłada się cenę około 5,5 do 6,5 złotego za jeden metr kwadratowy asfaltu o grubości jednego centymetra. Zazwyczaj kładzie się warstwę pięciocentymetrową, co daje sumę od 27,5 do 32,5 złotego za metr kwadratowy. To cena masy asfaltobetnowej. Jednak liczyć trzeba także podłoże, na przykład kruszywo pod asfalt, a także robociznę. Koszt wylania asfaltu jest tym większy, że w tym celu niezbędne jest zatrudnienie ciężkiego sprzętu. Wylewany asfalt jest bardzo gorący. Trzeba szybko go rozprowadzać, nim zastygnie. Jest to więc ciężka praca, wymagająca, nawet na niewielkiej powierzchni, obecności co najmniej dwóch osób odpowiedzialnych za jego równe rozprowadzenie. Koszt wylania asfaltu będzie najkorzystniejszy, jeżeli poszczególne warstwy będą między sobą tylko lekko zmniejszały temperaturę. Dlatego najlepiej wybrać pogodę w granicach 10 stopni Celsjusza. Gotowy asfalt musi być bardzo dobrze ubity przy pomocy walca, co trwa kilka godzin.

Asfalt — cena za m2 zależy od przygotowania podłoża i liczby warstw materiału, które chce się położyć. Prace przygotowawcze to nie tylko koszt wylania asfaltu. Ich wartość to około 50 złotych za m2 podłoża. Asfalt dwuwarstwowy, który jest twardszy, a przy tym również bardziej równy, kosztuje już zdecydowanie więcej, około 80 złotych za m2. Jednak zazwyczaj zakłada się, że w przypadku mało uczęszczanych podwórek i podjazdów wystarczający jest asfalt jednowarstwowy.

Wybór właściwego asfaltu

W przypadku asfaltu drogowego, cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem wyboru. Równie istotne jest dobranie materiału do rodzaju obciążenia (lekkie, średnie, mocne), przeznaczenia (inny asfalt stosuje się na uczęszczanych drogach, inny na podjeździe albo ścieżkach domu jednorodzinnego), a także lokalizację i wartość inwestycji. Przygotowując podłoże pod asfalt, szczególnie istotne jest zadbanie o prawidłowe odprowadzenie wody. Z tego powodu wykonuje się spadek o około 2%, czyli 2 centymetry na jeden metr. Zastanawiając się, ile kosztuje m2 asfaltu, należy pod uwagę wziąć także inne zmienne. Obecnie ceny wszelkich materiałów, nie tylko budowlanych, bardzo zwyżkują. Spodziewać się należy raczej tendencji wzrostowych w tym zakresie. Co za tym idzie, koszt wylania asfaltu będzie raczej wyższy niż niższy. Dlatego najlepiej jest skontaktować się z lokalną firmą oferującą tego rodzaju usługi.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze