Strona głównaZakupJaki program do doboru kabli?

Jaki program do doboru kabli?

W pełni sprawnie działająca instalacja w domu lub w dowolnym urządzeniu jest podstawą bezpiecznego mieszkania czy użytkowania. O ile w przypadku budynków mieszkalnych wykonanie projektu instalacji elektrycznej zleca się fachowcom, tak instalacje wykonywane samodzielnie, choćby do silników wymagają dokładnych obliczeń. Co ciekawe, nie tylko rodzaj podłączeń ma znaczenie, ale również obliczenie przekroju kabla.

Na szczęście, dla amatorów nie jest konieczne dzisiaj kończenie kursów czy szkół zawodowych, aby samodzielni coś skonstruować. Z pomocą przychodzą programy do doboru kabli, a konkretniej na przykład kalkulator przekroju kabla do silnika. Jednak gdzie, w jaki sposób i na jakich zasadach można korzystać z tych praktycznych rozwiązań? Czas się o tym przekonać i poznać najlepsze w sieci programy do doboru kabli.

Dobór przekroju przewodu i program – jak działa?

Zasada działania kalkulatora do obliczania przekroju kabla jest bardzo prosta. W sieci dostępne są różne warianty, w zależności od tego, co jest ci konkretnie potrzebne do skonstruowania całego urządzenia czy samego silnika. Do obliczania przekroju kabla kalkulator będzie potrzebował konkretnych liczb. Musisz mieć przygotowane wstępne, zakładane obliczenia, które następnie potwierdzisz lub poprawisz za pomocą programu do doboru przekroju przewodu. W sieci można znaleźć narzędzia pozwalające na uzupełnienie swojego projektu w takie obliczenia, jak choćby prąd, moc, spadki napięcia dotyczące obwodu trójfazowego AC czy identyczne dane dotyczące obwodów prądu stałego DC. W sieci znajdują się też kalkulatory zabezpieczeń prądowych, w których można dokonać oblicze zalecanych przewodów i ich przekrojów, odpowiednio dopasowanych do mocy instalowanych falowników.

Kalkulator przekroju przewodu 12V

W sieci dostępnych jest też kilka kalkulatorów przekroju przewodu 12V, idealnie nadających się pod oświetlenie LED-owe. Ten rodzaj oświetlenia montowany jest samodzielnie ze względu na niewielki stopień skomplikowania. Warto jednak wcześniej pokusić się o sprawdzenie swoich własnych obliczeń, korzystając ze strony Lumier czy PerfektMarket. Jak mówią twórcy, kalkulator przekroju przewodu 12V ma za zadanie przede wszystkim ustrzec przyszłych użytkowników listew LED-owych przed przepięciami czy zwarciami.

Kalkulator doboru kabla do silnika

Budowa silników może być pasją nie tylko znawców elektroniki, ale także amatorów. Tym ostatnim z pomocą w obliczeniach przychodzi kalkulator doboru kabla do silnika. Najczęściej obliczenia wykonywane za  pomocą kalkulatora doboru kabla do silnika dotyczą silników trójfazowych, a więc związanych z maszynami budowlanymi. Są to urządzenia o dużej mocy, dlatego w ich przypadku bardzo ważnym elementem jest dobór przekroju przewodu. Programy tego typu wykorzystywane są powszechnie nie tylko przez domorosłych majsterkowiczów, ale również przez fachowców. Zaufanie, jakie mają do nich klienci, zawsze popierane jest sprawdzonymi obliczeniami. Do tych ostatnich program doboru przekroju przewodu jest nieodzowny.

Obliczanie przekroju kabla – jaki kalkulator warto wybrać?

Po wpisaniu odpowiedniej frazy w sieci znajdziemy przynajmniej kilka propozycji kalkulatorów do obliczania przekroju kabla. Wśród faworytów można wymienić takie strony, jak Helakabel, przystosowany do przygotowywania obliczeń w zakresie prądu oraz mocy związanej z silnikami trójfazowymi i spadkami napięcia prądu przemiennego. Na stronie Lapp Kabel użytkownicy znajdą nie tylko możliwość obliczenia przekroju kabla. Znajdą tutaj także tabelę z obciążalnością prądową kabli – to znakomita „ściąga” dla wielu elektryków. Wśród propozycji kalkulatorów na stronie można znaleźć również te dotyczące przewodów spiralnych oraz konfekcjonowanych. Z kolei iOvis Service będzie pomocne stricte przy doborze przekroju przewodu – program po wpisaniu podstawowych danych wyrzuci nam niezbędne obliczenia. Do dyspozycji internautów pozostaje też strona Napięcie Salama, ułatwiająca wybór odpowiedniego okablowania dwużyłowego dla połączeń między silnikami zaburtowymi i akumulatorem.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze