Prąd drożeje i będzie drożał – to, że zapłacisz więcej, jest już niemal pewne. Tym bardziej warto mieć tę kwestię pod kontrolą, aby nie dać się zaskoczyć wysokim rachunkom. To dobry czas, by zainwestować w dobry, precyzyjny licznik energii elektrycznej. Jakie urządzenia pomiarowe wybrać do domu jednorodzinnego? Jak odczytać licznik prądu?
W jaki sposób miernik poboru prądu wykonuje pomiary?
Jak obliczyć zużycie prądu? Dla licznika energii elektrycznej to nic trudnego! Wyświetla on informację na temat sumy zużycia prądu wszystkich podłączonych do sieci urządzeń. Skąd miernik poboru prądu czerpie takie dane?
W wykorzystywanych obecnie licznikach elektronicznych (półprzewodnikowych) znajdują się układy scalone. Przepływający prąd i przyłożone napięcie generują impulsy. Liczba tych impulsów staje się podstawą do mierzenia prądu – jest ona wprost proporcjonalna do pobieranej z sieci energii elektrycznej.
W starszych modelach wyniki pomiaru były wyświetlane za pomocą wskaźnika bębenkowego (z obracającymi się cyframi). W nowszych, elektronicznych licznikach prądu został on zastąpiony wyświetlaczem. Dzięki temu szybko odczytasz dane.
Wybierasz licznik prądowy? Pamiętaj o przepisach!
Jeśli kupiony przez Ciebie licznik energii elektrycznej pochodzi ze sprawdzonego źródła, możesz być pewien, że został wyprodukowany zgodnie z obowiązującymi normami. Co się na nie składa?
Od 2006 roku w Unii Europejskiej obowiązuje dyrektywa o urządzeniach pomiarowych, zwana w skrócie MID. Wszystkie używane w krajach UE liczniki muszą być z nią zgodne.
Przepisy unijne określają także, jakie informacje powinny pojawić się na urządzeniu. Obowiązkowe symbole na liczniku energii elektrycznej to:
- oznaczenie CE (symbol zgodności europejskiej);
- prostokąt z literą M i dwiema cyframi oznaczającymi rok produkcji;
- numer odpowiedzialnej jednostki notyfikacyjnej;
- klasa dokładności;
- jednostka i numer seryjny.
Podstawowe rodzaje liczników energii elektrycznej
W trakcie szukania licznika prądowego do swojego domu jednorodzinnego natrafisz na dwa jego rodzaje:
- liczniki indukcyjne – to starszy typ liczników, w którym pomiarów dokonuje się na podstawie obrotów aluminiowej tarczy;
- liczniki elektroniczne – w ich przypadku za pomiary odpowiadają układy scalone, które generują impulsy, bazując na przepływie prądu.
Który rodzaj sprawdzi się w Twoim przypadku? Obecnie odchodzi się od liczników indukcyjnych. Są one tanie i proste w użyciu, ale w sklepach nie bez powodu znajdziesz głównie liczniki elektroniczne. Nie tylko zapewniają one bardziej precyzyjne pomiary, lecz także oferują większą liczbę przydatnych funkcji, związanych np. z monitorowaniem zużycia energii.
Licznik jednofazowy czy trójfazowy?
Liczniki trójfazowe działają na takiej samej zasadzie jak jednofazowe. W uproszczeniu można powiedzieć, że taki licznik składa się z trzech liczników jednofazowych, zamkniętych w tej samej obudowie.
To, jakiego licznika potrzebujesz, zależy od rodzaju prądu, z jakiego korzystasz lub będziesz korzystać: jednofazowego bądź trójfazowego. Jeśli jesteś dopiero na etapie budowy lub projektowania własnego domu, najlepiej przemyśleć tę kwestię już teraz.
Prąd jednofazowy ma napięcie 230 V i jest przystosowany do instalacji o mocy do 6 kW. W przypadku, gdy korzystasz ze standardowych urządzeń elektrycznych, powinno to wystarczyć. Jeśli jednak chcesz podłączyć do sieci kuchenkę elektryczną, klimatyzację lub inny energochłonny sprzęt, zapotrzebowanie na energię okaże się za wysokie – wówczas dochodzi najczęściej do przeciążeń sieci.
Jeśli już teraz wiesz, że będziesz mieć wysokie zapotrzebowanie na energię elektryczną, wybierz prąd trójfazowy i dopasowany do niego licznik energii elektrycznej 3-fazowy.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, gdy kupujesz licznik prądu?
Przy wyborze licznika energii elektrycznej warto już na wstępie wiedzieć, w jaki sposób będziesz się rozliczać z zakładem energetycznym. Do wyboru masz liczniki jedno- i dwutaryfowe. Ten drugi rodzaj jest wyposażony w dwa niezależne mierniki, z których każdy mierzy zużycie prądu o innej porze dnia.
Zastanów się także, gdzie będzie znajdował się Twój miernik poboru prądu. W budynkach wielorodzinnych jest on mocowany na ścianie, we wnęce lub w specjalnej skrzynce na licznik. W przypadku domów jednorodzinnych takie rozwiązanie jest mało praktyczne – utrudnia to odczyt licznika pracownikom zakładu energetycznego.
Sprawdzenie zużycia prądu będzie łatwiejsze, gdy zamontujesz licznik na zewnątrz. Umieść go na przykład w skrzynce na prąd znajdującej się w linii ogrodzenia. Jeśli chcesz zamontowaćlicznik w takim miejscu, zwróć uwagę, jaki jest jego poziom ochrony IP. Dla urządzeń znajdujących się poza budynkami powinno to być co najmniej IP44 – są one wówczas dobrze chronione przed deszczem, wilgocią i zanieczyszczeniami.
Nowoczesne liczniki prądowe to nie tylko urządzenia do pomiaru zużycia prądu. Urządzenia wyposażone w dodatkowe funkcje sprawnie komunikują się z siecią energetyczną. W ten sposób dostarczają szczegółowych danych i pozwalają zoptymalizować zużycie energii w Twoim domu.
Artykuł sponsorowany