Strona głównaOZEDzierżawa ziemi pod fotowoltaikę - jaka cena?

Dzierżawa ziemi pod fotowoltaikę – jaka cena?

Odnawialne źródła energii zyskały w ostatnim czasie ogromną popularność. Przejeżdżając przez wsie można zauważyć, że na coraz to większej ilości domów widnieją panele fotowoltaiczne. Można również dostrzec farmy fotowoltaiczne na ziemiach dzierżawionych od rolników. Jaka odbywa się dzierżawa pod fotowoltaikę? Jaka jest cena i wszelkie koszty dzierżawy gruntów pod farmy fotowoltaiczne? Tego dowiesz się w poniższej treści artykułu.

Jak dokonać dzierżawy gruntów pod farmy fotowoltaiczne?

Dzierżawa pod fotowoltaikę wymaga odpowiedniej dokumentacji, określanej jako kontrakt pomiędzy firmę fotowoltaiczną, a rolnikiem. Podczas podpisywania umowy trzeba dokładnie przemyśleć każdy zapis w umowie i mieć świadomość ryzyka, jakie wiąże się z jej zawarciem. Najlepiej jest skorzystać z pomocy prawnej, aby wydzierżawić ziemię w korzystnych warunkach. Adwokat pomoże Ci w zrozumieniu skomplikowanej umowy, jak i podejmie się procesu negocjacji, przeanalizuje ryzyko. 

Rolnicy są coraz bardziej chętni na dzierżawę ziemi pod fotowoltaikę. Inwestorzy zazwyczaj nie posiadają ziem, które mogliby przeznaczyć pod farmy fotowoltaiczne, stąd też składają rolnikom oferty dzierżawy. Jeśli obie strony dochodzą do porozumienia należy podpisać umowę dzierżawy, na podstawie której inwestor będzie mógł korzystać z gruntów, a rolnik będzie otrzymywał comiesięczny czynsz. Jedną z najbardziej interesujących kwestii jest cena dzierżawy pod farmy fotowoltaiczne, ale o tym dowiesz się w dalszej części artykułu.

Jaka jest cena dzierżawy gruntów pod farmy fotowoltaiczne? 

Dzierżawa pola pod fotowoltaikę jest zazwyczaj jest z korzystniejszych przedsięwzięć. Zastanawiasz się, jaka jest cena dzierżawy gruntów pod farmy fotowoltaiczne? Szacunkowo rolnik otrzymuje od 8 000 zł do 12 000 zł za hektar w skali roku. Stawka jest uzależniona od klasy gruntu, jak i jego umiejscowienia. Do kosztów dzierżawy ziemi pod farmę fotowoltaiczną nie należy się jednak przyzwyczajać. Cyklicznie zmieniają one swoją wartość.

Umowę podpisuje się na czas oznaczony lub nieoznaczony, podczas którego dzierżawa musi zapłacić koszt dzierżawy ziemi pod farmę fotowoltaiczną w postaci czynszu. Często umowy zawierane są aż na 29 lat, dlatego do jej zapisów trzeba przykuć szczególną uwagę. Podpisanie tak długotrwałej umowy z nieuczciwym dzierżawcą może przysporzyć wiele kłopotów nawet spadkobiercom.

Umowa zawsze musi mieć charakter pisemny. W przypadku kiedy dzierżawca oczekuje prawa do korzystania gruntu w księdze wieczystej to należy to zrobić u notariusza. Takiej formy umowy nie należy jednak porównywać do aktu notarialnego. Notariusz będzie jedynie świadkiem złożenia podpisów pod umową. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że koszt zawarcia umowy z podpisami notarialnie poświadczonymi są dużo droższe niż inne rodzaje umów notarialnych. Wiesz już, jaka jest cena i koszt dzierżawy ziemi pod farmę fotowoltaiczną. Teraz dowiesz się, jakie warunki muszą spełniać Twoje grunty, aby móc je wydzierżawić inwestorowi.

Wymogi do dzierżawy gruntów rolnych pod farmy fotowoltaiczne

Inwestorzy dzierżawią grunty, które mają odpowiedni rodzaj, powierzchnię, lokalizację, przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Pod farmy fotowoltaiczne dzierżawi się jedynie ziemie o niskiej klasie V i VI, a nawe IV (a i b). Powierzchnia ziemi musi wynosić minimum 2 hektary. Chociaż z roku na rok, wymogi co do powierzchni się zmieniają i obecnie niektórzy inwestorzy poszukują także gruntów o powierzchni 1ha.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego musi posiadać wpis o możliwości przekształcenia działki w farmę fotowoltaiczną. Jest to niezbędne, ponieważ na gruncie musi być dozwolony montaż urządzeń o mocy wyższej niż 100 kW. Jeśli plan uwzględnia jedynie przeznaczenie pod działalność produkcyjną, należy wystąpić z wnioskiem o zmianę przeznaczenia. Często należy dokonać więcej formalności i np. przejść przez procedurę środowiskową, a następnie pozwolenie na budowę farmy. Nie jest to tak łatwy proces, jak mogłoby się wydawać, dlatego też dobrze jest zatrudnić adwokata, który pomoże przebrnąć przez urzędnicze wymogi.

Wejdź na stronę Notariusz Kraków, aby dowiedzieć się więcej

Artykuł sponsorowany

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze