Strona głównaOZEZasady działania pompy ciepła

Zasady działania pompy ciepła

Pompy ciepła to obecnie jedne z najchętniej wybieranych urządzeń służących do ogrzewania budynków, podgrzewania wody użytkowej oraz – w przypadku wielu modeli – nawet chłodzenia pomieszczeń. Nic dziwnego, na tle innych systemów grzewczych wyróżniają się bowiem przyjaznością środowisku naturalnemu oraz niepowtarzalną ekonomicznością. Chcąc zainwestować w takie właśnie rozwiązanie, warto najpierw dowiedzieć się, jaka jest zasada działania pompy ciepła. 

Na jakiej zasadzie działa pompa ciepła?

Wyróżnia się kilka rodzajów pomp ciepła: typu powietrze, woda, powietrze-woda, gruntową oraz hybrydową. Choć każda z nich pracuje nieco inaczej, to główna zasada działania każdej pompy ciepła jest taka sama. Urządzenie pozyskuje energię cieplną z jej odnawialnego źródła (gruntu, powietrza atmosferycznego, wód gruntowych), po czym przekazuje ją do instalacji grzewczej. 

Energia cieplna pobrana z OZE ogrzewa krążący w urządzeniu czynnik roboczy, który zamienia swoją postać w gazową. Odparowany czynnik trafia do sprężarki, gdzie na skutek sprężania wzrasta ciśnienie i temperatura pary, a także zmniejsza się jego objętość właściwa. Następnie para ulega skropleniu w skraplaczu, oddając ciepło do grzejników lub ogrzewania podłogowego. 

Zasadę działania gruntowych pomp ciepła, wodnych czy powietrznych, różni przede wszystkim budowa urządzeń. Dla przykładu pompa wodna pobiera energię cieplną z wody zgromadzonej w specjalnych studniach – postawienie na ten typ pompy wymaga zatem poprowadzenia na zewnątrz budynku specjalnej instalacji. Z kolei powietrzna pompa ciepła w pierwszym etapie swojej pracy zasysa po prostu powietrze przy pomocy wentylatorów. 

Zasada działania hybrydowej pompy ciepła

Najbardziej wyróżnia się zasadą działania hybrydowa pompa ciepła. To stosunkowo nowe rozwiązanie na rynku polskim, choć są już producenci, którzy udostępniają je bez problemu – przykładem są hybrydowe pompy ciepła Immergas. Tego typu urządzenia charakteryzują się połączeniem dwóch systemów grzewczych: pompy powietrznej oraz kotła gazowego. Mogą zatem czerpać energię cieplną nie tylko z powietrza atmosferycznego, ale również gazu. Jakie korzyści przynosi takie rozwiązanie?

Uzupełnienie powietrznej pompy ciepła kotłem gazowym jeszcze bardziej podnosi jej ekonomiczność w najzimniejsze dni i noce. Gdy temperatura za oknem mocno spada, pompa musi zwiększyć intensywność swojej pracy, co przekłada się na wyższy pobór energii elektrycznej, która napędza jej działanie. Zamiast pobierać więcej prądu, pompa ciepła „decyduje”, z którego źródła ciepła korzystać, by było jak najbardziej opłacalne – z samego gazu, samego powietrza czy może obu naraz. Zazwyczaj wygląda to tak, że w najcieplejsze dnie pracuje wyłącznie pompa, a w najbardziej mroźne – kocioł gazowy. Z kolei przy „średniej” temperaturze gaz może stać się wsparciem dla pompy.

Hybrydowa pompa ciepła to niezwykle ciekawe rozwiązanie. Zajmuje bowiem niewiele miejsca, nie wymaga wykonywania skomplikowanej instalacji zewnętrznej, a co więcej, ogrzewanie hybrydowe jest objęte dotacją w ramach program Czyste Powietrze.

Artykuł sponsorowany.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze