Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne i spotkać je można na wielu dachach. Mimo tego wiele osób nie wie, jaka jest różnica pomiędzy kolektorami słonecznymi a panelami fotowoltaicznymi. Są one jednak tak naprawdę dwoma kompletnie innymi produktami i warto wiedzieć, jakie zasadnicze różnice między nimi zachodzą.
Podstawową informacją jest fakt, że panele słoneczne energię niezbędną do swojego działania czerpią ze światła słonecznego. Kolektory są znacznie prostsze pod względem budowy. Wykorzystują one jedynie zmianę energii słonecznej w energię cieplną.
Umieszczone na dachach kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne wyglądają bardzo podobnie, wręcz na pierwszy rzut oka trudno jest je od siebie odróżnić. Oba potrzebują do działania energii słonecznej.
Czym są panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne są zrobione z krzemu. Promienie słoneczne, które na nie padają, dzięki fizycznym właściwościom tego materiału, zamieniane są na energię elektryczną. Innymi słowy, powstaje prąd, który po wprowadzeniu go do instalacji elektrycznej zasilać może wszelkie sprzęty domowe. Panele fotowoltaiczne energię pozyskują przez cały rok, nie tylko latem, jednak w okresie zimowym może jej być po prostu mniej.
Co więcej, do wyboru są przynajmniej dwa różne rodzaje paneli fotowoltaicznych: polikrystaliczne oraz monokrystaliczne. To właśnie takie dwa zazwyczaj obserwuje się w domowych instalacjach, a także na dachach przedsiębiorstw. Rozróżnić je można ze względu na kolor: od jasnoniebieskiego aż do czarnego. Fotowoltaika czy solary są tak samo łatwe do zauważenia po umieszczeniu ich na dachu. Fotowoltaika to technologia rozwijana już od kilkudziesięciu lat. Nie dziwi zatem wielość różnych rozwiązań, które zawsze dopasować można do swoich konkretnych potrzeb.
Czym są kolektory słoneczne?
Kolektory słoneczne działają na innej zasadzie. Znajduje się w nich czynnik, najczęściej woda i glikol. Na niego, dzięki absorberowi, przekazywane są promienie słoneczne. W ten sposób powstaje ciepła woda. Jednak podstawowa różnica między kolektorami słonecznymi a fotowoltaiką dotyczy ich działania tylko, gdy świeci intensywne słońce. Kolektory słoneczne w chłodne dni mają spore straty energii. Dlatego służyć mogą w zasadzie tylko przez część roku. W przypadku tego rodzaju instalacji i tak niezbędne jest zainstalowanie w domu również konwencjonalnych źródeł ogrzewania.
Fotowoltaika a solary — co się bardziej opłaca?
Niewątpliwie kolektory słoneczne są instalacją bardziej awaryjną. Dzieje się tak dlatego, że nagromadzone w nich ciepło musi być na bieżąco odprowadzane. Czasami pojawiają się również różne nieszczelności. To rodzaj awarii, która nie grozi w przypadku korzystania z fotowoltaiki. Czy solary są zatem złym wyborem? Oczywiście nie, jednak trzeba dobrze przemyśleć, a najlepiej skontaktować się ze specjalistą, którego rodzaju instalacja jest najlepsza w danym przypadku.
Różnice między kolektorami słonecznymi a fotowoltaiką w największym zakresie dotyczy rodzaju wytwarzanych przez nie energii. Fotowoltaika produkuje prąd, natomiast kolektory słoneczne — ciepło, potrzebne do podgrzania wody lub wsparcia domowego centralnego ogrzewania. Dlatego można je stosować również łącznie. Patrząc ogólnie, to kolektory słoneczne są rozwiązaniem tańszym. Panele fotowoltaiczne mają zdecydowanie szerszy zakres możliwych zastosowań. Dodatkowo różnica pomiędzy kolektorami słonecznymi a panelami fotowoltaicznymi dotyczy również możliwości odsprzedawania nadwyżek energii. Panele fotowoltaiczne pozwalają bądź na tańsze odzyskanie oddanej do sieci energii elektrycznej, bądź na jej sprzedaż (w przypadku przedsiębiorstw). W przypadku kolektorów nie ma obecnie możliwości odsprzedawania nadmiaru wyprodukowanej przez siebie energii cieplnej.
Zgodnie z ustawą o prawie energetycznym nadmiar prądu można sprzedawać, co jest niewątpliwym plusem fotowoltaiki. Czy solary są zatem niepotrzebne? Z pewnością sprawdzą się u kogoś, kto potrzebuje ciepłej wody użytkowej. Dotyczy to na przykład domów z dużymi basenami. I kolektory słoneczne, i panele fotowoltaiczne są z pewnością rozwiązaniem bardzo ekologicznym.