Strona głównaWnętrzaJaki kolor okien do nowoczesnego domu?

Jaki kolor okien do nowoczesnego domu?

To, jaki kolor okien do nowoczesnego domu wybrać, to prawdziwy temat – rzeka. Tak naprawdę w tym zakresie wszystko zależeć będzie od twojego osobistego gustu. Nie można zapominać o kolorze i wyglądzie fasady, ale również o tym, jak dom ma się prezentować w środku, to znaczy jakiego rodzaju meble i kolory będą w nim dominować.

Nowoczesny dom – jakie okna?

Wiele chciałoby mieszkać w nowoczesnym domu. Jakie okna do tego typu zabudowy. Pojęcie samego nowoczesnego domu dla każdego także znaczyć będzie zupełnie co innego. Jedni tak traktować będą bryłę w formie współczesnej stodoły, a dla innych taki dom to wyłącznie jednolita fasada na przykład z wyrazistymi elementami metalowymi. Przede wszystkim należy się zastanowić, jaka kolorystyka farby fasadowej, okładzin, dachu, czy drzwi wejściowych ci się podoba.  To do tych elementów dobiera się kolorystykę okien, bramy garażowej, czy ogrodzenia. Jeżeli najbardziej lubisz czerwone dachy, a kolor fasady ma być raczej ciepły, czarne czy grafitowe ramy okienne nie będą przy nich prezentować się dobrze. Taki dom jednocześnie może być nowoczesny, na przykład bez nieco staromodnego ganka, o prostej bryle. Dlatego tak trudno jest określić nowoczesny dom. Jakie okna do niego wybrać nie jest wcale łatwą decyzją.

Różne pomysły na okna w nowoczesnym domu

Zawsze dobrym wyborem jest oglądanie zdjęć nie tylko katalogowych, ale konkretnych realizacji i sprawdzanie, które modele wyglądają dobrze. Warto zapisywać kolory ram okiennych, bo wbrew pozorom ich wybór jest coraz większy. W ten sposób znaleźć można również naprawdę nowoczesne rozwiązanie. Dobrym wyjściem są okna dwukolorowe. Na zewnątrz wybrać można bardziej wyrazistą barwę, a w środku postawić na przykład na neutralną biel, która idealnie pasuje do wnętrza utrzymanego w stylu skandynawskim. Jeżeli nie możesz się zdecydować, to taka opcja zawsze będzie odpowiednia. W końcu każdy inaczej wyobraża sobie nowoczesny dom. Jakie okna do niego pasują także zależy od indywidualnych preferencji.

Jaki kolor okien do nowoczesnego domu warto wybrać?

Od roku 2020 obserwuje się trend coraz częstszego sięgania po ciemne ramy okienne. Czarne czy antracytowe kolory są dobrym wyborem dla osób, które chcą, żeby fasada się wyróżniała. To doskonały wybór dla nieruchomości pomalowanych na biało, z na przykład szarymi elementami. Takie rozwiązanie można łatwo dopasować również do wyglądu drzwi wejściowych, bramy wjazdowej, czy bramy garażowej, a z pewnością te elementy muszą do siebie pasować. Wybierając ramę okna musi być ona dostosowana także do parapetów i o tym nie powinno się zapominać.

W przypadku modnego i bardzo nowoczesnego stylu industrialnego, prym wiodą duże przeszklenia. Tak więc w takim przypadku ramy okienne są jak najbardziej zneutralizowane i nie wysuwają się na pierwszy plan, chyba że celowo dzieli się szybę przy pomocy na przykład szprosów. Ciemne doskonale odbijają od elementów metalowych albo surowej cegły, które są często wykorzystywane w tym celu. Świetnym kolorem w takim przypadku jest antracyt. Z jednej strony jest to barwa ciemna, ale nie tak dominująca jak czerń. Stanowi dobre uzupełnienie elementów wykonanych z naturalnych materiałów, pasuje do szarości i do bieli. 

Nowoczesne domy bardzo często mają ciemną fasadę. Korzysta się z ciemnych farb albo okładzin, by nadać im charakter, wyróżnić spośród wielu podobnych. Wówczas, aby nie powstawał zbyt duży kontrast i wszystko było dość spójne to, jaki kolor okien do nowoczesnego domu dobrać ma duże znaczenie. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze