W starszych domach nadal spotyka się okna z dwiema szybami. Jednak takie rozwiązanie nie jest ekonomiczne pod względem oszczędności ogrzewania. Dlatego obecnie niemal standardem, szczególnie w kontekście domów pasywnych, jest wykorzystanie okien trójszybowych. Jaka jest różnica między oknami dwu i trzyszybowymi oraz jak rozpoznać okna 3 szybowe?
Zalety okien 3 szybowych
Obecnie, nie tylko ze względu na stale rosnące koszty ogrzewania, coraz większą uwagę zwraca się na termiczną izolację budynków. Dzięki zainwestowaniu w porządne ocieplenie domu, a także właśnie w okna z 3 szybami, można w dużej mierze ograniczyć straty ciepła. Jak rozpoznać okna 3 szybowe? Nie jest to wcale nowe rozwiązanie, a stosowane z powodzeniem już od kilkudziesięciu lat. Tym niemniej starsze budynki zazwyczaj (chyba że okna zostały niedawno wymieniane) są wyposażone wyłącznie w okna z wbudowanymi dwiema szybami.
Różnica między oknami dwu i trzyszybowymi dotyczy przede wszystkim liczby warstw szkła. Tak dodatkowa warstwa przyczynia się w niebywały sposób do poprawy warunków izolacji termicznej budynku. Wpływa na to także użycie gazu: argonu albo kryptonu, w przestrzeni pomiędzy kolejnymi szybami.
Okna dwuszybowe są nazywane również jednokomorowymi. Oznacza to, że zastosowano w nich tylko jedną przestrzeń, która jest wypełniona gazem. Okna trójszybowe to okna dwukomorowe, ponieważ są również dwie takie przestrzenie.
Jednak nie tylko liczba szyb wpływa na różnicę między oknami dwu i trzyszybowymi. Ważny jest także sam sposób ich mocowania, czyli klejenie. Szyby powinny być klejone do ramy okiennej na całym swoim obwodzie, co ogranicza straty ciepła i przenikanie wilgoci. Niektóre modele mają nawet podwójną izolację termiczną, co także jest świetnym rozwiązaniem. Istotne jest także, z jakiego materiału wykonane są profile okienne. Pod względem izolacyjnym dobrym wyborem jest drewno oraz PCV. Aluminium ma zdecydowanie gorsze parametry. Czasami jednak stosuje się zewnętrzne wkładki aluminiowe chroniące okna przed negatywnym wpływem warunków zewnętrznych.
W celu poznania dokładnych właściwości okien, które chce się zamontować w swoim domu, sprawdź współczynnik przenikania ciepła. To liczba informująca, ile ciepła “ucieka” przez szyby. W tych danych zauważysz największą różnicę między oknami dwu i trzyszybowymi. Wartość 0,8 W/m2K (lub mniejsza) oznacza, że okna mogą być wykorzystane w domu pasywnym.
W jaki sposób samemu sprawdzić, jakie się ma okna?
Jak rozpoznać okna 3 szybowe? Obecnie jest to ważna kwestia, jeżeli chce się ustalić na przykład, jak dobrze zaizolowany termicznie jest dany budynek albo na przykład sprawdzić to przed zakupem mieszkania lub domu. Najłatwiej przekonać się o tym otwierające okno i patrząc na nie od boku. Spójrz na wewnętrzną ramkę znajdującą się między szybami. W przypadku okna jednokomorowego ta ramka będzie jednolita. Natomiast w przypadku okna dwukomorowego będzie widoczna przerwa między ramkami, czyli miejsce mocowania w środku. Dzięki temu sposób, jak rozpoznać okna 3 szybowe jest naprawdę prosty i każdy sobie z tym poradzi.
Czy w przypadku okien 3 szybowych można mówić o jakichkolwiek wadach? Niewątpliwie jest to wyłącznie wyższa cena takiego rozwiązania. Okna z trzema szybami, ze względu na swoją specyfikę, będą droższe. Jednak w dłuższej perspektywie przyniosą one realne oszczędności, dlatego warto w nie zainwestować. Tak samo planując zakup gotowego domu koniecznie sprawdź, czy deweloper zastosował właśnie taki system. Czasami w pomieszczeniach rzadko używanych, gospodarczych, na przykład w garażu, warsztacie, kotłowni etc. stosuje się tańsze okna z dwiema szybami. W zależności od projektu domu okazać się może, że nie są tam potrzebne okna trójszybowe i takie z jedną komorą będą wystarczające. Wówczas nie trzeba przepłacać.