Strona głównaPoradyCo zrobić, żeby dywan był puszysty?

Co zrobić, żeby dywan był puszysty?

Zastanawiacie się co zrobić, żeby dywan był puszysty? Jak podnieść włosie dywanu? Zadeptany dywan to problem niejednego polskiego domostwa. Jeżeli szukasz sposobu na to, jak odświeżyć zadeptany dywan shaggy – ten artykuł powstał dla ciebie.

Jak prać dywan, aby był puszysty?

Pranie dywanu jest czynnością, którą prędzej czy później będziemy musieli wykonać. Codzienne użytkowanie przestrzeni wspólnej w mieszkaniu wiąże się z wylanymi herbatami, rozsypanymi przekąskami i wytrzepywaniem się naszych pupili. Wszystko to sprawia, że dywan początkowo piękny i nieskazitelny z czasem traci swój urok i oryginalny kolor. 

Jeśli chcecie, możecie zdecydować się na zakup usługi prania dywanu. Ceny wahają się od 25 do nawet 100 zł za metr kwadratowy. Jeśli chcecie zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych, warto zdecydować się na odświeżenie dywanu na własną rękę. Co zrobić, żeby dywan był puszysty po praniu?

Warto zdecydować się na czyszczenie kilku etapowe. Jeżeli nasz zadeptany dywan posiada również plamy, warto na początek rozpuścić je przy pomocy specjalnych środków do prania na sucho. 

Zadeptany dywan typu shaggy jest szczególnie wymagający w pielęgnacji, przez swoje długie włosie. Jak podnieść to włosie dywanu? Nie warto używać w praniu go zbyt dużej ilości wody. Specyfik do prania dywaników warto rozpuścić w wodzie i stworzyć pianę, która nie przemoczy go w takim stopniu, jak zrobi to tylko woda. 

Co jeszcze możecie zrobić, żeby dywan był puszysty? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Zobacz: Jaki dywan do granatowej kanapy – co wybrać?

Jak dbać o dywan, aby ten był puszysty?

Jak podnieść włosie dywanu? Zadeptany dywan z widocznymi śladami po meblach czy po prostu naznaczony codziennym użytkowaniem można odratować. Wymaga to jednak czasu i cierpliwości. Jeśli jesteście gotowi poświęcić te dwie rzeczy, wasz dywan z pewnością będzie prezentował się o niebo lepiej. 

Do zadeptanego dywanu shaggy lub zwykłego przyłóżcie mokrą chusteczkę. Następnie weźcie delikatnie rozgrzane żelazko i przejedźcie po niej kilka razy. Przywróci to włosom ich poprzednia sprężystość. Jednak to nie koniec pracy. W celu dalszego od-zadeptania dywanu musicie delikatnie wyczesać jego włosie, najlepiej przy pomocy szczotki, której nie użyjecie później do własnych włosów. 

Możecie również użyć funkcji wyrzutu pary z żelazka. Korzystając z tej techniki ,nie potrzebujecie chusteczki, ale warto uważać na wodę, która może skapywać z porów żelazka. Zbytnie przemoczenie zadeptanego dywanu, szczególnie typu shaggy, tylko utrudni wam dalsze rozczesywanie.

Źródło: sklep.dywanopol.pl

Co jeszcze można zrobić, żeby dywan był puszysty? Oprócz wymienionych powyżej porad warto również regularnie trzepać dywan. Brud, piasek, resztki jedzenia – tych rzeczy ciężko się pozbyć, nawet przy pomocy odkurzacza. Dlatego warto chociaż raz na jakiś czas zwinąć nasz dywan i udać się na balkon albo lokalny trzepak. 

Czego nie robić, aby zachować puszystość dywanu?

Kilka porad w celu zachowania dłuższej żywotności każdego dywanu:

  • Nie pal i nie gaś świec nad dywanem

Plamy z wosku są jednymi z najtrudniejszych i najbardziej denerwujących do usunięcia. W celu zaoszczędzenia sobie kłopotu trzymaj wosk, czyli palące się kominki i świece z daleka od puchatych powierzchni dywanu. 

  • Nie chodź w obuwiu po dywanie

Niby oczywista oczywistość, a niektórzy nadal chodzą w butach po własnych dywanach. Nawet kiedy wydaje nam się, że nasze górskie trapery są czyściutkie, a podeszwa wygląda, jakby nigdy ziemi nie oglądała, to wciąż jest ciężka. Dotyczy się to w szczególności butów ciężkich i zimowych. 

  • Za blisko kominka

Pamiętam jak dziś sytuację, w której mój przyjaciel próbował przenieść węgielek z kominka nad dywanem. Oczywiście, że zdarzyło się to, co wszyscy przewidywaliśmy, chociaż nikt ze znajomych nie próbował rzeczonego kolegi powstrzymać. Węgielek upadł na piękny, niezadeptany dywan shaggy i nadpalił w nim włókna. Zróbcie sobie przysługę i odsuńcie dywany od waszych kominków. Trzymając je zbyt blisko, tylko prosicie się o pożar. 

  • Dzieci

Czy jesteście posiadaczami niezadeptanego dywanu shaggy ORAZ dzieci? Cóż, o ile nie kupiliście dywanu specjalnie dla waszych pociech, starajcie się organizować im gry i zabawy z daleka od miejsca, w którym położony jest dywan. Oszczędzicie sobie nie tylko zadeptanego dywanu shaggy, ale również wyjmowania z niego gumy do żucia, na wpół zjedzonych lizaków i plam z czekolady. 

Zobacz: Jaki dywan do zielonej kanapy będzie najlepiej pasował?

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze