Dach kopertowy

Wybór dachu jest ważny nie tylko ze względu na wygląd i estetykę budynku, ale przede wszystkim ze względu na funkcjonalność. Dach kopertowy to dzisiaj jedna z chętniej wybieranych opcji, jeśli chodzi o nowoczesne budownictwo. Co w takim razie ma w sobie dach kopertowy? Konstrukcja sama w sobie jest bardzo ciekawa, jednak to nie wszystkie widoczne zalety tego rozwiązania.

Najczęściej dzisiaj inwestorzy zastanawiają się, co wybrać i jakie są zależności między dachem kopertowym a czterospadowym. Jeśli chodzi o dach kopertowy, rzut samego dachu będzie już nieco nietypowy, jeśli porównać go z innymi, popularnymi rozwiązaniami. W takim razie jak zrobić dach kopertowy, ale przedtem – jak wymierzyć dach kopertowy?

Dach kopertowy krok po kroku

W pytaniu o dach kopertowy krok po kroku warto wcześniej dokładnie zastanowić się, czy ten rodzaj zadaszenia będzie nam odpowiadać. Jeśli przyjrzeć się projektowi dachu kopertowego, schemat pokazuje nam skosy. Te zaś mają bezpośrednie przełożenie na ilość miejsca w pokojach na poddaszu oraz nieco ograniczone możliwości rozsądnego zagospodarowania takiej przestrzeni. Jeśli jednak pod tym względem dach kopertowy nas nie zniechęcił, czas na konkrety w kwestii dachu kopertowego – rzut oraz konstrukcję.

Jak zrobić dach kopertowy?

Jeśli nie mamy ciesielskiego fachu w ręce, raczej nie mamy po co zabierać się za instrukcje, jak zrobić dach kopertowy ani jak wymierzyć dach kopertowy. Jeśli w grę wchodzi jakikolwiek dach, w tym też dach kopertowy, konstrukcja takiego pokrycia jest projektowana przez profesjonalistów na etapie tworzenia całościowego projektu budynku. To najlepsza metoda – jeśli nie mamy wiedzy ani pewności, jak wymierzyć dach kopertowy, moglibyśmy popełnić w tym zakresie kardynalny błąd. Ten zaś mógłby być tragiczny w skutkach i nie chodzi tutaj o odrzucenie projektu przez wydział architektury w starostwie powiatowym docelowego miasta. Jeśli jednak mamy przygotowany projekt, mamy również odpowiednio przygotowane drewno przycięte na wymiar w tartaku, możemy zabierać się za dach kopertowy krok po kroku.

Dach kopertowy – obliczenia

Do przygotowania dachu kopertowego obliczenia będą niezbędne. Musimy nie tylko obliczyć powierzchnię samego dachu, ale wcześniej również drewna na postawienie drewnianej konstrukcji pod pokrycie. Jeśli wykonanie samodzielnie do dachu kopertowego obliczeń jest dla nas za trudne, na wielu budowlanych stronach internetowych znajdziemy wygodne w użyciu kalkulatory budowlane. Jeśli chodzi o techniczne kwestie związane z montowaniem dachu kopertowego, konstrukcja stosowana powszechnie nosi nazwę płatwiowo-kleszczowej. Nazwa odnosi się do całego, rozległego systemu różnorodnych podpór wykorzystanych w celu wyprofilowania charakterystycznego kształtu koperty. Jeśli przyjrzeć się bliżej, widać różnicę dachem kopertowym a czterospadowym. Podstawową różnicą między dachem kopertowym a czterospadowym jest stopień skomplikowania i ostateczny efekt wizualny tego pierwszego.

Dach kopertowy – schemat

Bardzo charakterystyczny i łatwo rozpoznawalny jest dachu kopertowego schemat – jeśli go rozłożyć na kartce papieru, to dachu kopertowego rzut faktycznie przypomina zaklejoną kopertę. Tym też różni się, jeśli chodzi o dach kopertowy, schemat budowy w porównaniu do innych dachów, w tym najbardziej zbliżonych wyglądem, jak dach czterospadowy. Chcąc przekonać się, jak dużą inwestycją będzie w budowanym domu dach kopertowy, kalkulator budowlany przyjdzie nam, z pomocą. Chociaż wygląd dachu nie tworzy skomplikowanej figury do samodzielnych obliczeń, to jednak osoby zainteresowane postawieniem dachu kopertowego kalkulatora chętnie używają. Jak podkreślają, kiedy nie ma zbyt wiele czasu na samodzielne, dokładne obliczenia dotyczące kosztów związanych z dachem kopertowym, kalkulator zawsze ratuje sytuację, wykonując za nas najżmudniejsze obliczenia.

Zabudowa poddasza – dach kopertowy

Jeśli chodzi o dach kopertowy, obliczenia przydają się również w innej kwestii, a mianowicie zabudowy poddasza. Dach kopertowy jest bardzo specyficzny i o ile boczne nie zostaną podniesione na odpowiednią wysokość, to zagospodarowanie powierzchni pokoi na poddaszu może niektórym osobom przysporzyć problemów. Zabudowa poddasza – dach kopertowy będzie wymuszał pewne rozwiązania – nie jest prosta, gdyż w przeciwieństwie do dwuspadowego czy całkiem płaskiego dachu mamy do czynienia ze znacznie większą ilością skosów. Te zaś od zawsze są mocno problematyczne, kiedy przychodzi czas na funkcjonalne ustawienie mebli w pokoju. Niemniej jednak gotowych rozwiązań nie brakuje, a sam dach prezentuje się zjawiskowo, szczególnie na średniej wielkości domkach jednorodzinnych. Konstrukcja ocieplenia pod zabudowę poddasza w takim przypadku jest kosztowna i bardzo skomplikowana, ale efektowna.

Dach kopertowy – cena

Pozostaje ostatnia kwestia, jeśli chodzi o dach kopertowy – cena takiej inwestycji. Jeśli chodzi o wykonanie dachu kopertowego, cena będzie osobno obejmowała zakup drewna na więźbę, osobno pokrycie dachowe oraz osobno robociznę. O ile pokrycie dachowe to kwestia indywidualna, najtańsza z tego będzie robocizna – liczona z materiałem to dzisiaj około 120-150 zł za metr kwadratowy.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze