Strona głównaOgródCzego nie podlewać gnojówką z pokrzyw?

Czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw?

Gnojówka z pokrzyw to bardzo popularny nawóz naturalny. Choć powszechnie pokrzywy uważamy za szkodliwe chwasty, zawierają składniki, które mogą przysłużyć się do prawidłowego wzrostu wielu warzyw uprawnych i roślin ozdobnych. Nie jest to jednak nawóz uniwersalny. Sprawdź z nami, czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw. Sporo piszemy też na temat właściwości, które ma gnojówka z pokrzywy do jakich roślin sprawdzi się najlepiej. Piękny i zadbany ogród może być twoją wizytówką, naucz się tylko jak niewielkim kosztem prawidłowo o niego zadbać. 

Zobacz: Dlaczego spada ciśnienie wody w piecu gazowym? Na przykładzie urządzenia Viessmann

Czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw? Na te rośliny uważaj

Gnojówka z pokrzyw zawiera duże dawki azotu. Oznacza to, że będzie nieodpowiednia dla roślin, które nie potrzebują go w nadmiarze. Choć azot jest składnikiem wielu nawozów, szczególnie tych stosowanych wiosną, u niektórych roślin może wprost przeciwnie – zahamować wzrastanie. Dlatego też warto wiedzieć, czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw, by nie zaszkodzić swoim uprawom. 

Gnojówka z pokrzywy do jakich roślin nie używać tego nawozu – lista:

 • wrzosy i wrzośce,
 • rododendrony, 
 • azalie
 • cebula,
 • czosnek,
 • fasola, fasolka szparagowa,
 • groch, groszek cukrowy

Pamiętaj – jeśli przypadkiem, czy też jednorazowo zastosowałeś nawóz z pokrzyw do wymienionych wyżej roślin, najprawdopodobniej nic im się nie stanie. Dopiero nadmiar związków azotowych zawartych w nawozie z pokrzywy może być szkodliwy. Po prostu unikaj podlewania ich nawozem w przyszłości. 

Gnojówka z pokrzywy – do jakich roślin?

Gnojówka z pokrzywy wpływa na prawidłowy wzrost roślin. Może je także chronić przed chorobami, które wywoływane są przez grzyby i bakterie. Wiosną na sporej części roślin pojawia się mszyca. Oprysk gnojówką z młodej pokrzywy pomoże się jej pozbyć raz na zawsze i jednocześnie nie wpłynie negatywnie na jakość plonów. 

Wielu rolników, którzy unikają sztucznych nawozów i środków ochrony roślin, wiosenne prace w ogrodzie rozpoczyna od zrobienia gnojówki z pokrzywy. 

Aby przygotować tak naturalny nawóz wystarczy kilogram liści pokrzywy wraz z łodygami zalać 10 l wody (najlepiej, by była to deszczówka, którą generalnie warto podlewać rośliny, jeśli tylko jest taka możliwość). Taki roztwór trzeba pozostawić w pojemniku przykrytym gazą w ciemnym i odosobnionym miejscu. Po kilku dniach gnojówka zaczyna śmierdzieć, co jest procesem naturalnym. Do fermentacji potrzebny jest tlen i właśnie dlatego pojemnik nie może być szczelnie zamknięty. Trzeba go jednak okryć przed owadami, które będą chciały złożyć w nim jaja z uwagi na korzystne warunki biologiczne. Gnojówka jest gotowa do użycia po około dwóch tygodniach. Trzeba rozcieńczyć ją z wodą w następujących proporcjach:

 • do podlewania litr gnojówki na 10 l wody
 • do oprysku litr gnojówki na 20 l wody
Źródło: bezogrodek.com/gnowjowka-z-pokrzyw/

Zobacz: Grzyb rdza jałowca – czym pryskać?

Gnojówka z pokrzywy do jakich roślin ją stosować – lista:

 • kwiaty rabatowe i doniczkowe (za wyjątkiem wymienionych powyżej),
 • iglaki i inne zielone krzewy ozdobne (np. bukszpan)
 • róże i hortensje,
 • pomidory (zaleca się też profilaktyczny oprysk liści pomidorów gnojówką, bo chroni przed szkodnikami, głównie przędziorkami i mszycą),
 • ogórki, cukinię i dynię,
 • warzywa korzeniowe (np. marchew, pietruszka, burak)

Gnojówka z pokrzyw może być stosowana do prawie wszystkich roślin w naszym ogrodzie. Wielu doświadczonych ogrodników już wczesną wiosną przygotowuje ten naturalny nawóz, aby pobudzić rośliny do wzrostu po zimie. 

Jeśli chodzi o jednoroczne warzywa, podlewanie gnojówką można rozpocząć już 2-3 tygodnie po tym, jak ukorzenią się w glebie.
Nawóz z gnojówki można stosować od wiosny przez cały sezon. W przypadku roślin jednorocznych (większość warzyw) podlewanie gnojówką kończymy wraz ze zbiorami. W przypadku roślin wieloletnich (głównie krzewy i byliny ozdobne), we wrześniu należy zrezygnować z nawożenia gnojówką z pokrzywy oraz innych nawozów zawierających azot. Ten składnik powoduje przyrost nowych pędów. Gdy te zaczną pojawiać się zbyt późno, nie zdążą zdrewnieć do zimy, a co za tym idzie – zmarzną. 

Do codziennego podlewania najlepsza jest deszczówka. Warto gromadzić ją w odpowiednich pojemnikach. To nie tylko oszczędność finansowa (niższy rachunek za wodę z rurociągu), ale także dawka zdrowych minerałów dla roślin. Gnojówkę z pokrzyw należy stosować raz na 2-3 tygodnie. 

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze