Strona głównaOgródOpaska wokół domu

Opaska wokół domu

Nieodłączny element każdego domu rodzinnego, ale nie tylko, bo spotkać go można wokół budynku o różnym przeznaczeniu, stanowi opaska. Czym jest opaska wokół domu lub budynku? Z czego wykonać opaskę wokół domu? Jest to powierzchnia utworzona na przykład z kostki brukowej, czy po prostu ze żwiru. Ma ona za zadanie chronić budynek, a dokładnie powierzchnię ścian, które stykają się z ziemią, przez zabrudzeniem ziemią czy działaniem wilgoci. Jednak oprócz funkcji ochronnej, opaska wokół domu pełni także funkcję estetyczną. Zwłaszcza, jeśli zostanie wykonana w pomysłowy i schludny sposób. Jaką szerokość powinno posiadać obrzeże wokół domu? Przede wszystkim, jeżeli opaska domu została wykonana wyłącznie, jako element ochronny budynku, to powinna mieć szerokość około 40-60 centymetrów. Jest to wystarczająco dużo. Jeżeli jednak opaska budynku służyć ma jako chodnik, to w tym przypadku powinna być ona nieco szersza, aby zapewnić swobodne poruszanie się. 

Opaska wokół domu pełnić może rolę chodnika, a na przykład na zaplecze domu czy do ogrodu. Z czego zrobić opaskę wokół budynku można? Jakich elementów do wykonania obrzeża budynku potrzebujemy? 

Opaska betonowa wokół domu

Jednym z najtańszych i najprostszych rozwiązań na obrzeże domu jest opaska betonowa. Wykonując za pomocą betonu opaskę nie możemy liczyć na osiągnięcie atrakcyjnego wyglądu, ponieważ jest to po prostu wylana warstwa betonu. Bardzo często beton pod wpływem niskich temperatur zaczyna pękać i kruszyć się, co nie należy do estetycznych widoków. Często na warstwie betonu niektórzy układają płytki ceramiczne. Nie jest to dobre rozwiązanie, wręcz traktowane jest za duży błąd, ponieważ poprzez warstwę płytek beton nie jest w stanie oddychać, w wyniku czego nie będzie pełnił swojej funkcji ochrony budynku przed wilgocią. 

Opaska żwirowa wokół domu

Kolejnym rozwiązaniem do stworzenia opaski wokół domu jest żwir. Opaska żwirowa zapewni dobrą przepuszczalność dla wody, ale może również posłużyć jako wypełniacz pustych przestrzeni, na których niepożądana jest trawa. Jeżeli chodzi o opaskę ze żwiru, to jest to również tanie rozwiązanie, a zarazem szybkie. 

Opaska wokół domu z kamyków 

Podobnym rozwiązaniem do opaski żwirowej jest opaska wokół domu z kamyków. Różnicą jest rodzaj materiału, który wykorzystywany jest w tym pomyśle. Układając opaskę wokół domu z kamyków można skorzystać z różnych ich rodzajów, a także tworzyć efektowne i unikatowe wzory. Niestety, liczyć się trzeba z faktem, że jest to dosyć drogi materiał, na przykład 1 kilogram kamyków granitowych to około 500 złotych. Jednak jeżeli zależy nam na uzyskaniu ciekawego efektu, który wzbogaci estetycznie nasze podwórko czy przestrzeń wokół domu, cena nie powinna stanowić bariery. Przed wysypaniem czy to kamieni, czy to żwiru i utworzeniem obrzeża domu, zaleca się wcześniej rozłożenie folii ogrodniczej, która zapobiegnie rozwojowi chwastów pomiędzy kamykami. 

Opaska wokół domu z kamienia

Innym, dosyć nowoczesnym pomysłem na to, z czego wykonać opaskę budynku, są kamienie. Naturalny kamień może idealnie wpasować się w roślinność naszego ogrodu, a także stworzyć poczucie klimatu morskiego. Jak wykonać opaskę tego typu? W tym przypadku przydadzą się kamienne płyty, które układa się tworząc z nich ścieżkę. Bardzo często przed położeniem kamieni warto przygotować wcześniej podłoże, na przykład wykopują ziemię, aby móc wkopać do niej kamienie. Kamienne płyty na opaskę można zabezpieczyć za pomocą betonu. W niektórych przypadkach, w zależności od rodzaju podłoża, należy przygotować wcześniej fundamenty. 

Opaska wokół domu z płyt chodnikowych

Płyty chodnikowe są dla osób, którym zależy szybko i sprawnie obłożyć obrzeża domu. Gotowe płyty chodnikowe wystarczy położyć na wcześniej przygotowanym podłożu i zabezpieczyć przestrzenie między nimi na przykład piaskiem. Plusem tego rozwiązania jest dostępność wielu kolorów, rozmiarów i wzorów, które pomogą dopasować się do elewacji budynku, ale i całego podwórza. Opaska wokół domu z płyt chodnikowych wymaga przygotowanego podłoża – zazwyczaj podsypuje się je piaskiem i utwardza go za pomocą cementu. Jaka szerokość chodnika z płyt? Najlepiej, jeżeli nie będzie to forma chodnika, aby wynosiła ona przynajmniej pół metra. Jeżeli będziemy się po nim swobodnie przemieszczać, to należy tą szerokość zwiększyć.

Opaska wokół domu z kostki brukowej

Ostatnim rozwiązaniem, jaki przedstawimy, jest opaska wokół domu z kostki brukowej. Dostępność kolorów i wzorów kostki brukowej jest ogromna. Dodatkowo sposób układania kostki jak klocków jest łatwy i niezbyt skomplikowany, jeżeli wybierzemy prosty wzór. Kostkę brukową, jeżeli ulegnie ona uszkodzeniu, można wymienić jako pojedyczny element. Niestety, spotkać się można z pojawiającymi się pomiędzy kostkami chwastami. Mogą one okazać się zmorą i uciążliwe przy usuwaniu. Jeżeli chodzi o zakup materiału na opaskę z kostki brukowej, to cena najprostszej, najzwyklejszej kostki jest stosunkowo niska.

Nowoczesna opaska wokół domu

Po wykończeniu z zewnątrz budynku pora przystąpić do projektowania i wykonania podwórka i przestrzeni wokół domu. Na aranżację mamy wiele sposobów i jednym z nich okazać się może opaska wokół budynku. Nowoczesna opaska wokół domu zakłada, że sposób jej wykonania, a także materiał, z którego została wykonana, pozwoli na dopasowanie się jej do całokształtu. Z czego nowoczesna opaska wokół domu jest zrobiona? W zależności od stylu, w jakim został wykonany nasz dom, obrzeże domu może się na jego tle wyróżniać lub idealnie wkomponowywać. Jednym z bardziej popularnych i nowoczesnych rozwiązań są kamienne płyty lub kolorowe kamienie. Rozwiązania te są niestety często dosyć drogie, jednak kamienna opaska jako nowoczesna opaska wokół domu przedstawia się bardzo dobrze. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby nowoczesną opaskę wokół domu stanowiła zywkła kostka brukowa w ciekawej aranżacji.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze