Strona głównaNaprawyKapiący kran — sposoby na skuteczną naprawę

Kapiący kran — sposoby na skuteczną naprawę

Cieknący kran jest bardzo irytujący. Do tego przyczynia się do sporych strat wody, a więc także pieniędzy. Dlatego należy naprawić kapiący kran od razu po zauważeniu problemu. Sposoby, jak naprawić kapiący kran, zależą między innymi od jego budowy. Oto kilka najczęstszych sposobów. Większość napraw cieknącego kranu nie jest trudna i można tego dokonać bez pomocy fachowca.

Naprawa cieknącego kranu

Sposób, jak naprawić cieknący kran, powinien zacząć się od zlokalizowania źródła problemu. Należy stwierdzić, z którego miejsca kranu wydobywa się woda i czy dzieje się tak przy odkręconych, czy zakręconych kurkach. Dzięki temu stwierdzisz, czy konieczna jest na przykład wymiana kurka w kranie, czy tylko niezbędna jest zmiana uszczelki.

Zazwyczaj przyczyną, przez którą kran cieknie po zakręceniu, są elementy ruchowe, które można wymienić bez zbędnych trudności. Częsta eksploatacja tych części sprawia, że po prostu się one zużywają, więc konieczność wymiany nie powinna być niczym wyjątkowym. W takim przypadku do przecieków dochodzi najczęściej przy wylewce, obok pokrętła albo w miejscu pomiędzy głowicą i dławicą. Można spróbować je również dokręcić, jeżeli coś się poluzowało.

Jak wymienić uszczelkę w kranie? 

Kapie z kranu, kiedy jest odkręcony? W takim razie przyczyną jest pęknięta uszczelka. Wymiana uszczelki w kranie nie jest specjalnie trudna. Uszczelkę przy wylewce wymienia się poprzez odkręcenie śruby mocującej wylewkę kluczem płaskim. Po odkręceniu wylewki należy zdjąć starą uszczelkę i założyć na jej miejsce nową. Następnie należy założyć wylewkę oraz dokręcić śruby.

To nie koniec możliwych problemów z uszczelkami. Jeżeli woda kapie w okolicach sworznia pokrętła, przyczyna może być inna. Jak wymienić uszczelkę w kranie w tym miejscu? Zdejmij zaślepki na pokrętle, a następnie odkręć śrubę mocującą i zdejmij pokrętło. Następnym krokiem powinno być dokręceniu na sworzniu obejmującej go dławicy. To powinno pomóc. Jeżeli nie, konieczna jest wymiana uszczelki w kranie. Dobre dokręcenie dławicy na uszczelce powinno zapobiec cieknącemu kranowi.

Przy wymianie uszczelki zawsze należy wybierać taką w dokładnie tym samym rozmiarze, co stara. Jeżeli kran cieknie spod głowicy w momencie, kiedy kran jest odkręcony, bardzo prawdopodobna jest właśnie uszkodzona uszczelka na głowicy.

Jak naprawić cieknący kran jednouchwytowy?

Baterie jednouchwytowe są bardzo nowoczesne. Nie dziwi zatem, że różnią się budową. Zamiast uszczelek mają one głowice wykonane z ceramiki. W takiej sytuacji niestety z dużą dozą prawdopodobieństwa konieczna będzie wymiana kurka w kranie, a nawet całej baterii. Można jeszcze spróbować je dokręcić.

W tym celu odetnij dopływ ciepłej oraz zimnej wody. Następnie podważ czerwono-niebieską zaślepkę. Twoim oczom ukaże się śruba wewnętrzna. Po odkręceniu imbusem śruby, możliwy będzie demontaż klamki kranu oraz pierścienia. Pod pierścieniem jest duża nakrętka. Trzeba sprawdzić, czy jest dobrze dociśnięta. Jej obluzowanie może być jedną z przyczyn, dlaczego woda kapie z kranu.

To działanie nie pomogło? W takim razie okazać się może, że konieczna jest cała wymiana głowicy. Trzeba wówczas zainstalować nową, dokręcić wszystkie elementy i sprawdzić, czy problem został rozwiązany. Głowice mają różne rozmiary: ⅜ albo ½ cala. Dlatego koniecznie weź starą na wzór, by w sklepie wybrać prawidłowy jej rozmiar.

Jak odkręcić kurek od kranu?

Niektóre baterie są zbudowane w nieco inny sposób. Po zdjęciu zaślepki nie ma w nich śrubki do odkręcenia, aby zdjąć kurek kranu. Zdarza się czasami, że wymiana kurka w kranie odbywa się na wcisk. Wówczas trzeba działać z dużym wyczuciem, by nie zniszczyć kranu. Zazwyczaj pomaga delikatne podważenie i ściągnięcie ruchami na boki. W ten sposób to, jak odkręcić kurek od kranu, staje się dużo prostsze. Poradzić sobie z tym powinny także osoby, które nie mają dużego doświadczenia w majsterkowaniu.

Naprawa cieknącego kranu nie jest bardzo skomplikowana i zależy tak naprawdę od tego, co się zepsuło. W niektórych przypadkach konieczna jest wymiana całego kranu. Wiele jednak sytuacji dotyczy tylko na przykład wymiany kurka w kranie albo wymiany uszczelki w kranie. Zakup części zamiennych nie jest drogi, więc to z pewnością się opłaca.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze