Strona głównaNaprawyJak połączyć przerwany kabel elektryczny?

Jak połączyć przerwany kabel elektryczny?

Stało się — doszło do awarii i uszkodzony został kabel elektryczny. Jak naprawić przerwany kabel? Czy są proste sposoby na poradzenie sobie z tym bez konieczności wzywania elektryka i płacenia słono za naprawę?

Jak sprawdzić, gdzie jest przerwany przewód w ścianie?

Każdemu chyba zdarzyło się podczas wiercenia w ścianie natrafić na kabel elektryczny i go uszkodzić. Wydaje się, że ta usterka jest bardzo poważna. Nie jest jednak tak źle. Tak naprawdę można dokonać szybkiej naprawy zepsutego elementu, jeżeli tylko ma się odrobinę cierpliwości. Nie trzeba korzystać z pomocy fachowca z uprawnieniami.

Nie jesteś pewien, czy kabel jest uszkodzony? Istnieją sposoby, jak sprawdzić, gdzie jest przewiercony przewód w ścianie. W tym celu najlepiej jest posłużyć się lokalizatorem kabli. To urządzenie jest nieduże i działa na zasadzie indukcji elektomagnetycznej. Czytelny wyświetlacz wskazuje wyraźnie miejsce uszkodzenia, bez konieczności poszukiwania przewodów na ślepo.

Jak naprawić przewiercony kabel w ścianie?

Przewiercony kabel niewątpliwie wymaga naprawy. Zanim przystąpisz do tego, jak połączyć kable, pamiętaj aby wyłączyć korki. W naprawianym kablu w ścianie pod żadnym pozorem nie może płynąć prąd. Kolejnym krokiem powinno być oszacowanie uszkodzeń. Czy kabel został tylko lekko draśnięty, czy też poszarpałeś go przy pomocy dużego wiertła, inne będą sposoby naprawy.

Jak naprawić przewiercony kabel w ścianie, kiedy uszkodzenie jest duże? Wówczas w miejscu uszkodzenia należy wykuć dziurę. w miejscu przerwania umieść puszkę. Końcówki przewodów odizoluj od siebie. Musisz mieć także niezbyt duży kawałek dokładnie takiego samego przewodu również z odizolowanymi końcówkami. Końce przerwanych kabli połączysz ze sobą przy pomocy na przykład wygodnych szybkozłączek albo innych kostek. Po złączeniu przewodu pozostaje zakryć puszkę gipsem i zamalować ścianę.

Jeżeli jednak odcinek, na którym uszkodzony jest kabel jest niewielki, można się obejść bez kucia dużej dziury pod puszkę. Wówczas wystarczy wykuć w ścianie dostęp do przewodu i sprawdzić, jak bardzo jest uszkodzony. Jeżeli nie wszystkie żyły są uszkodzone, nie trzeba przecinać całego przewodu. Wówczas wystarczy rozciąć izolację i przeciąć uszkodzoną żyłę. Następnie odizolować jej końce, włożyć do końców łączącej z izolacją i zacisnąć. Następnie można zabezpieczyć całość jeszcze taśmą izolacyjną, a otwór zagipsować.

W przypadku pytania, jak naprawić przewiercony kabel, pojawiają się jeszcze inne wątpliwości. Dotyczą one przede wszystkim tego, ile taka naprawa kosztuje? To raczej dobra wiadomość, bo elementy niezbędne do naprawy przewierconego kabla nie są kosztowne. Często większość z nich posiada się już po prostu w swoim domu, więc można je wykorzystać.

Jak połączyć przerwany kabel elektryczny?

Co zrobić w sytuacji, kiedy zepsuty kabel nie jest w ścianie, ale na zewnątrz, na przykład jest częścią jakiegoś sprzętu elektrycznego i uszkodziłeś go przez nieuwagę? Jak połączyć przerwany kabel elektryczny w takiej sytuacji? Wówczas także nie jest to trudne. Urządzenie musi być oczywiście odłączone od prądu. Przy pomocy ostrego noża przetnij zewnętrzną koszulkę kabla. Ze środka wyciągnij miedziane przewody. Miedziane przewody bardzo ostrożnie i starannie skręć ze sobą. Dodatkowo możesz je przylutować. Użyć możesz również taśmy izolacyjnej. Jednak nie zawsze taki sposób jak połączyć kable zadziała. Czasami nie będą się one chciały trzymać i doprowadzić mogą do zwarcia i awarii urządzenia. W przypadku nowego urządzenia warto po prostu zainwestować w nowy przewód.          

Jak połączyć przecięty kabel internetowy?

To, jak naprawić przewiercony kabel w ścianie, to jeszcze nie koniec możliwych problemów. Często zdarzają się również uszkodzenia kabla internetowego. Czy sposób, jak połączyć przecięty kabel internetowy różni się znacznie od przeciętego kabla elektrycznego? Co do zasady sposób, jak połączyć przecięty kabel internetowy, nie różni się znacznie od tego, jak naprawić przewiercony kabel w ścianie. Istnieją również złączki kabli internetowych. To najszybsze i najlepsze możliwe rozwiązanie, z którym poradzi sobie każdy. Nie jest wymagane wtedy dodatkowe izolowanie żył etc. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze