Strona głównaPoradyJaki kolor okien do grafitowego dachu?

Jaki kolor okien do grafitowego dachu?

Choć nie jesteśmy profesjonalistami jeśli chodzi o design, budowa czy remont domu niestety są wobec nas bezwzględne i każą podejmować często trudne, kolorystyczne decyzje. By nie komplikować całości, w poniższym artykule skupimy się na dość specyficznej sytuacji. Mianowicie, jaki kolor okien wybrać do grafitowego dachu?

Zobacz: Jaki kolor do sypialni wybrać?

Jakie kolory pasują do grafitu?

Jest ich cała masa, co z jednej strony nieco utrudni sprawę, a z drugiej daje nam dużo możliwości. Zanim więc przejdziemy do szczegółów, rozróżnimy je na dwa rodzaje: kolory niejako przedłużające ton grafitu i te, które działają z nim na zasadzie kontrastu.

Zacznijmy od tych pierwszych. Nasza kategoryzacja może być z początku trochę enigmatyczna, więc spieszymy z wyjaśnieniami. Kolory, które przedłużają ton grafitu, to na przykład czarny, szary, ciemny niebieski czy granatowy. Są to zatem kolory o podobnej tonacji – podobnie jak grafit są dość ciemne. W sytuacji chociażby czarnego pamiętajmy, że gdy grafit pokrywa sporą część naszego domu (w naszym przypadku jest to cały dach!), dodawanie kolejnych ciemnych barw może być przytłaczające. Jeśli nadal nam na tym zależy, być może dobrym pomysłem, będzie złamanie tych barw kolorem elewacji.

Jednakże polecali byśmy tu kolory, o chociażby trochę jaśniejszej tonacji, stąd też wymieniamy szary, ciemne odcienie niebieskiego i granat. Wszystkie te kolory należą do zimnej palety barw i bardzo dobrze ze sobą współgrają. Stają się przedłużeniem koloru dachu i stworzą razem komplementującą się całość.

Źródło: ghb.pl

Inaczej wygląda to w przypadku kontrastów, które również mogą zadziałać w tej sytuacji bardzo dobrze. Okna o białym, jasnoszarym czy brązowym kolorze bardzo dobrze będą pasować do grafitowego dachu. Brązy będą szczególnie skuteczne, gdy np. zdecydujemy się na elewacje ze starej cegły, o wyblakłej pomarańczowej barwie z śladami starej, jasnej zaprawy.

Za pomocą jaśniejszych barw, poszczególne fragmenty naszego domu są uwypuklone, co w przypadku okien o bardziej wymyślnym kształcie może spisać się naprawdę świetnie. Odradzali byśmy za to wszystkich jaskrawych kolorów. Posiadając grafitowy dach, celujmy w matowe odcienie, by kolory nie gryzły się ze sobą.

Zobacz: Jaki kolor okien do nowoczesnego domu?

Jaki kolor okien do grafitowego dachu?

Okna mają to do siebie, że w głównej mierze są przezroczyste, a ich rama stanowi tylko niewielką część. Ich kolor będzie subtelnym akcentem do naszego domu. Nie znaczy to jednak, że nie powinniśmy się tym przejmować.

Odpowiedzieliśmy na pytanie – jaki kolor okien wybrać do grafitowego dachu. Możemy korzystać tu z bieli, szarości, niebieskiego, brązów, czy nawet czarnego (choć pamiętajcie, tego koloru musimy być naprawdę pewni. 

Inną bardzo ważną kwestią jest by dobrać odpowiednio same okna. Ich kształt, wielkość i rama będą miały tu takie same znaczenie jak sam kolor! Jakie okna wybrać do grafitowego dachu?

Źródło: czapliccy.eu

Bardzo ciekawym rozwiązaniem będzie drewno. Odpowiednio przygotowane może wywołać niesamowity efekt. Jego rama może być przy tym materiale o wiele bardziej złożona, jednak bardziej “złożone” stają się również kwestie finansowe.

Jednak dla tych, którzy nie chcą wydawać kroci (choć w kontekście okien to raczej niemożliwe) istnieje wiele różnych alternatyw, jak chociażby imitujące drewno okna PVC.

Oczywiście drewno to tylko nasza propozycja, która podoba się nam najbardziej. Wybór jednak należy do Was. Z naszymi drobnymi wskazówkami mamy nadzieję, że wybranie koloru okien do waszego grafitowego dachu nie będzie sprawiało Wam już żadnych trudności. Trzymamy kciuki i powodzenia!

Zobacz: Jaki wybrać kolor rolet do szarych ścian?

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze