Strona głównaOgródKiedy przycinać tuje?

Kiedy przycinać tuje?

Lata mijają, a tuje wciąż są najpopularniejszymi krzewami sadzonymi w ogrodach czy na firmowych posesjach. Są mało wymagające, szybko rosną i można kształtować je w dowolny sposób. Aby rosły zgodnie z naszymi oczekiwaniami i tworzyły naturalną, zieloną ścianę, trzeba wiedzieć, kiedy przycina się tuje oraz jak przycinanie tui powinno wyglądać.

Chociaż to jedna rodzina, istnieje rozróżnienie, kiedy przycinać tuje Brabant, a kiedy kiedy przycinać tuje Szmaragd. Aby zapewnić roślinom optymalne warunki wzrostu, trzeba wiedzieć, kiedy podcinać tuje.

Po co i kiedy przycinać tuje?

Najważniejsza nie jest kwestia, kiedy przycinamy tuje, ale – dlaczego? Dla jednych ogrodników czas, kiedy się przycina tuje, jest okazją do pobudzenia rośliny do życia. Skutkuje to zazwyczaj szybszym rocznym przyrostem. Jeśli chodzi o tuje, przycinanie może mieć też inne zadanie. Przycinanie tui może mieć na celu nadanie krzewowi konkretnego kształtu, ale może też być sposobem na pozbycie się zaatakowanych chorobą gałęzi. W hodowli tej rośli jest nie ważne tylko to, kiedy obcina się tuje, ale również to, czy rośnie w skupisku i przeznaczona jest na żywopłot, czy ma stanowić odrębną ozdobę ogrodu. To od tego też zależeć będzie, kiedy ciąć tuje. Jeśli w grę wchodzą gatunki wsadzone jako element strzyżonego żywopłotu, to kiedy ciąć tuje i jak często? Okazuje się, że nawet kilka razy podczas letniego sezonu.

Od czego zależy kwestia, kiedy przycinać tuje?

Ogrodnicy dokładnie określają, kiedy przycinamy tuje. Wszystko zależy od posiadanego gatunku – nie każdy rozwija się i rośnie w takim samym tempie oraz w taki sam sposób. To, czy i kiedy się przycina tuje, zależy od jej wyglądu oraz naszych oczekiwań. Istnieje podstawowa różnica w tym, kiedy obcina się tuje. Wśród żywotników, jakimi są tuje, wyróżniamy gatunki kolumnowe oraz kuliste. Te drugie są zdecydowanie bardziej ozdobne, mają estetyczniejszy pokrój i wolniej rosną. Zarówno gatunek tui Szmaragd, jak i Brabant, należą do tej samej grupy – tui kolumnowych. W związku z tym, kiedy przycinać tuje Brabant, a kiedy przycinać tuje Szmaragd? Porady w tej kwestii będą identyczne.

Tuje przycinanie i ich rodzaje

Jeśli chodzi o tuje, przycinanie ich nie zawsze ma ten sam charakter oraz nie zawsze jest ten sam cel. Kiedy podcinać tuje? Na pewno w chwili, kiedy konieczne jest usunięcie chorych gałązek, suchych czy połamanych. To właśnie od takich zaniedbanych elementów zaczynają się poważniejsze dolegliwości roślin. Jeszcze kiedy przycina się tuje? Ogrodnicy, kiedy przycinają tuje, rozrzedzają koronę krzewu, aby ułatwić inny gałęziom dostęp do światła, usuwają zbyt długie gałęzie i formują zgrabne formacje. Warto pamiętać o jeszcze kilku momentach, kiedy przycinamy tuje. Za pomocą przycięcia możemy skorygować wcześniejsze, niepoprawne formowanie krzewu, możemy również krzew w ten sposób odmłodzić.

Kiedy ciąć tuje – daty

Nie bez znaczenia jest czas i pora roku, kiedy przycina się tuje. Według doświadczonych ogrodników jest kilka dobrych momentów, kiedy się przycina tuje  i daje to zamierzony efekt. Oczywiście najczęściej wskazywanym okresem, kiedy obcina się tuje, jest wiosna – przełom marca i kwietnia. Dalej, pomyślnym czasem, kiedy przycinać tuje jest dobrze, jest czerwiec. Następnie okresem, kiedy podcinanie tui jest wskazane, jest przełom lipca i sierpnia. Pozostaje kwestia, kiedy przycinać tuje Brabant oraz kiedy przycinać tuje Szmaragd? W pierwszym przypadku jest to marzec i kwiecień, w drugim przypadku – marzec oraz sierpień.

Jak przycinać tuje?

Równie ważna jest wiedza, jak przycinać tuje, żeby odnieść sukces w ich hodowli i uzyskać zamierzony efekt. Tuje można podciąć po raz pierwszy dopiero w chwili, kiedy jej kolumna osiągnie minimum 150 cm. Jak przycinać tuje, które puściły już nowe, młode pędy? Należy je skrócić w chwili, kiedy świeże odnóża osiągną kilkanaście centymetrów. Ważne jest wyczucie czasu ostatniego przycięcia – należy to zrobić w takiej chwili, aby roślina miała czas na zregenerowanie się po „zabiegu”. Trzeba pamiętać, aby młodych tui nie przycinać na jesieni – zbyt młode rośliny mogą sobie nie poradzić z regeneracją oraz z przymrozkami. Nie można też zbyt długo odkładać późnosezonowego przycinania, aby nie zmarnować roślin.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze