Strona głównaOgródLobelia - uprawa, sadzonki, wysiew, cena, odmiany

Lobelia – uprawa, sadzonki, wysiew, cena, odmiany

Nadeszła wiosna, a wraz z nią zapewne chcesz, aby Twój ogród, czy balkon pięknie wyglądał. Taki efekt możesz uzyskać dzięki posadzeniu lobelii. Jest to roślina z rodziny dzwonkowatych. Naturalnie występuje w klimacie tropikalnym i umiarkowanym ciepłym w południowej części Ameryki Północnej i w Ameryce Południowej oraz w Afryce Subsaharyjskiej. 20 innych gatunków rośnie również w klimacie umiarkowanym chłodnym we wschodniej Ameryce Północnej, 2 gatunki można spotkać w Europie, a pojedyncze gatunki występują również w Australii. W Polsce możemy spotkać dziko żyjącą lobelię jeziorną, która występuje na zaroślach, łąkach, w lasach. Roślina ta lubi cień i wilgoć.

Lobelia przylądkowa

Lobelia przylądkowa idealnie nadaje się do przyozdobienia balkonów czy tarasów w naszym domu. Ma drobne, niebieskie, białe lub różowe kwiatki. Jej listki również są bardzo delikatne. Lobelia przylądkowa to roślina jednoroczna, pochodząca z Afryki Południowej. Można sadzić je w donicach, czy skrzynkach balkonowych. Maksymalna wysokość rośliny to nawet 25 cm. Jej pędy są smukłe, delikatne i mocno rozgałęzione, a listki lancetowate, gładkie i małe. Okres kwitnienia przypada na początek czerwca, a koniec to nawet późna jesień. W tym okresie warto zadbać o nawożenie dla roślin kwitnących. Lobelia przylądkowa jest rośliną zwisającą, co czyni ją bardzo atrakcyjną i pożądaną do przyozdobienia domowego zacisza.

Lobelia zwisająca

Lobelia zwisająca ujmuje swoją formą i obfitymi kwiatami. Pięknie dekoruje balkony i tarasy i mocno zwraca uwagę przechodniów swoją subtelnością. Lobelia zwisająca to nic innego, jak lobelia przylądkowa. Jej niższe odmiany można często spotkać w ogrodach. Kolorystyka kwiatów jest zróżnicowana, od białej poprzez różową, fioletową, do przeróżnych odcieni niebieskiego. Lobelia zwisająca pięknie się rozrasta tworząc zwartą formę. Lobelię zwisającą można powiesić na pergolach i kratkach ogrodowych, pomimo tego, że nie należy do roślin pnących, jednak pięknie zaprezentuje się, opuszczając swoje obfite w kwiatki rozgałęzione łodyżki.

Lobelia cardinalis

Lobelia cardinalis jest to roślina akwariowa. Jej system korzeniowy bardzo mocno się rozwija. Liście różnią się od lobelii zwisającej , czy lobelii przylądkowej, ponieważ są proste, owalnie wydłużone, a ich czubki są zagięte do dołu. Lobelia cardinalis uprawiana jest na bagnach. Jest łatwa w uprawie i szybko kwitnie. Jej kwiaty są czerwonego koloru. Kwiatostan lobelii cardinalis osiąga do 0,5 m wysokości, a długość liści to ok. 6 cm. Możliwe jest rozmnażanie lobelii cardinalis poprzez podział pędów lub oddzielanie pędów bocznych. W celu zagęszczenia rośliny, łodygę należy przycinać. Wtedy będziemy mieć pewność, że rozwiną się pędy boczne.

Lobelia szkarłatna

Lobelia szkarłatna jest rośliną niewymagającą specjalnej pielęgnacji. Do prawidłowego rozwoju należy zapewnić jej słonecznego lub lekko zacienionego stanowiska oraz, co ważne wysokiej wilgotności. Dobrze jest, kiedy sadzimy roślinę w żyzną próchniczą ziemię. Lobelia szkarłatna to w przeciwieństwie do lobelii cardinalis, zwisającej, czy inaczej przylądkowej, jest rośliną wieloletnią. Charakteryzuje się bardzo szybkim tempem wzrostu. Lobelia szkarłatna jest bardzo odporna na mróz. Wytrzymuje przebywanie w temperaturze nawet – 30 stopni Celsjusza, jednak pomimo tej cechy, warto jest okryć roślinę na zimę, aby mieć pewność, że nie uszkodzi się podczas mroźnej zimy. Lobelia szkarłatna zachwyca swoim wyglądem.

Lobelia – uprawa

Uprawa lobelii jest bardzo prosta. Nadaje się do sadzenia w ogrodach, najlepiej blisko wody, aby zapewnić im wysoką wilgotność. Lobelia powinna być uprawiana w niewielkich grupach. Sadzić powinno się tak, aby na powierzchni 1 metra kwadratowego było ok. 5 roślin. Uprawa lobelii polega również na tym, aby w okresie jej kwitnienia wspomóc ją nawozem do roślin kwitnących, a wszelkie uszkodzone pędy ścinać możliwie najbliżej ziemi. Podczas uprawy lobelii pamiętać należy, że z nawozem nie wolno przesadzać, ponieważ roślina może intensywnie wzrastać, jednak kwitnienie zostanie osłabione.

Lobelia – sadzonki, cena

Lobię można dostać w wielu sklepach ogrodniczych, czy ogrodniczo – budowlanych w formie sadzonek, np. 10 – pak 10 – 15 cm roślin w cenie ok. 9 zł. Jest to naprawdę dobra cena, a rośliny mimo tego, że początkowo mogą wydawać się nam małe, docelowo może osiągnąć nawet do 25 cm wysokości. Za większe sadzonki cena to 3 zł za sztukę. Ceny za sadzonki lobelii są orientacyjne. Zależą od wielkości, ilości sadzonek w opakowaniu oraz gatunku.

Lobelia okazała

Lobelia okazała wyróżnia się od pozostałych odmianach swoją intensywną, głęboką czerwoną barwą. Pierwsze kwiaty lobelii okazałej pokazują się już pod koniec maja, a ostatnie zobaczymy w trakcie pierwszych przymrozków. Liście lobelii okazałej przybierają ciemnozieloną barwę, z czasem aż do czekoladowej. Jednak, aby tak się stało, należy zapewnić roślinie słoneczne stanowisko. Wtedy liście będą miały szansę tak okazale się wybarwić. Docelowa wysokość lobelii okazałej to 60 cm.

Lobelia – wysiew

Wysiew nasion lobelii odbywa się w lutym lub w marcu. Nasiona wysiewa się do dosyć płytkiej doniczki z drenażem i co ważne wilgotnym podłożem. Wysiew lobelii może okazać się trochę trudny ze względu na malutkie nasionka, dlatego też wcześniej można wymieszać je z ziarenkami piasku, tak, żeby wysiew lobelii nie był zbyt gęsty.

Lobelia – stanowisko

Stanowisko dla lobelii powinno być nasłonecznione przez większą część dnia, a jeśli to możliwe to przez cały dzień. Lobelia pięknie rośnie, kiedy dostarczymy do jej stanowiska wystarczająco ilość ciepła. Stanowisko, w którym będzie rosnąć lobelia powinno być osłonięte od wiatru, ponieważ roślina ta nie lubi zimnych powiewów. Dobrze jest kiedy stanowisko lobelii jest zadaszone, ponieważ ulewny deszcz może zniszczyć tę delikatną roślinę.

Lobelia w doniczce

Lobelia jak najbardziej może rosnąć w doniczce. Można ją wykorzystać do wielu przeróżnych kompozycji w ogrodach, na tarasach i balkonach. W doniczce stworzy piękną formę, która będzie zwisać i zachwycać gęsto usytuowanymi kwiatami. Lobelia w doniczce może rosnąć na stanowisku w pełni słonecznym alko lekko zacienionym. Jeśli lobelia w doniczce jest wyeksponowana na intensywne światło, trzeba liczyć się z tym, że kwiaty lobelii tracą swój intensywny kolor. Usytuowanie doniczki w pełni zacienionym miejscu nie jest dobrym pomysłem, ponieważ bez dostępu do światła, roślina po prostu nie zakwitnie. Dobrze jest zadbać o to, aby ziemia w doniczce była zawsze lekko wilgotna i przepuszczała powietrze. Nie wolno dopuszczać do tego, aby lobelia w doniczce była przelewana, ponieważ doprowadzi to do pojawienia się pleśni na pędach, dlatego dobrze jest, kiedy zainwestujemy w dobrą ziemię ogrodową, a także zrobimy odpowiedni drenaż, który będzie skutecznie odprowadzał wodę.

Lobelia rabatowa

Lobelia rabatowa może być wykorzystywana podczas projektowania ogrodu, tarasu, czy balkonu. Roślina świetnie sprawdza się w takich warunkach i pięknie przyozdabia wyżej wymienione powierzchnie. Lobelia rabatowa świetnie sprawdzi się w skalniakach. Można ją wykorzystać do „zbudowania” obwódek rabat. Pięknie przyozdobi nierówne tereny, skarpy. Lobelia rabatowa dobrze będzie prezentować się w towarzystwie innych kwiatów. Lobelia rabatowa tworzy gęste kępy z wiotkich łodyg. Kwitnie bardzo obficie, co czyni ją bardzo atrakcyjną i pożądaną rośliną. Kiedy przytniemy lobelię rabatową zaraz po przekwitnięciu, pobudzimy ją do ponownego zakwitnięcia. Niestety jest ona bardzo często atakowana przez mszyce i przędziorki, dlatego trzeba na bieżąco monitorować, czy nie ma ona na sobie niechcianych lokatorów.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze