Strona głównaPoradyBudowa ogrodzenia krok po kroku. O czym warto pamiętać?

Budowa ogrodzenia krok po kroku. O czym warto pamiętać?

W Polsce grodzi się praktycznie wszystkie nieruchomości mieszkalne. Płoty mogą być wykonane z tradycyjnych cegieł czy sztachet. Natomiast ze względów ekonomicznych popularnym rozwiązaniem są ogrodzenia panelowe, w zależności od przeznaczonego budżetu oraz preferencji inwestora – pełne lub ażurowe. Przęsła mogą być metalowe lub drewniane. Dla szybszego montażu inwestor może też wybrać prefabrykowane bloczki do zbudowania podmurówki. Jak wykonać ogrodzenie i o czym pamiętać w trakcie prowadzenia prac?

Budowa ogrodzenia – przepisy i warunki techniczne

Od połowy 2015 roku budowa ogrodzeń w Polsce jest łatwiejsza pod względem formalnym. Wynika to z nowelizacji ustawy Prawo Budowlane. Obecnie przy wznoszeniu ogrodzenia należy uwzględnić poniższe przepisy prawa:

  • budowa ogrodzenia bez zgłoszenia i pozwolenia jest możliwa, jeżeli konstrukcja nie przekracza wysokości 220 cm oraz nie pełni funkcji muru oporowego;
  • ogrodzenie do wysokości 180 cm nie może mieć ostrych zakończeń;
  • bramy i furtki wejściowe muszą otwierać się do wewnątrz posesji;
  • minimalna szerokość bramy wynosi 240 cm, furtki – 90 cm (wielkości dla zabudowy jednorodzinnej);
  • ogrodzenie od strony ulicy nie może przekraczać linii rozgraniczających drogę;
  • inwestor powinien uzyskać wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego od urzędu gminy – jeżeli nie ma MPZP, inwestor może być zmuszony do uzyskania warunków zabudowy i wybudować ogrodzenie zgodne z wytycznymi i wymaganiami (np. ogrodzenie tylko pełne lub ażurowe, zakaz budowy ogrodzenia betonowego).

Najczęściej ogrodzenia budynków mieszkalnych mają wysokość do 150 cm. Wyższe konstrukcje o wysokości do 180 cm są wybierane przez inwestorów w celu wybudowania ogrodzenia zapewniającego większe poczucie bezpieczeństwa i prywatności, zwłaszcza z wykorzystaniem zabudowanych przęseł. Wyższe płoty do 200 cm wysokości są zasadne, jeżeli posesja znajduje się blisko lasów i zachodzi ryzyko przeskakiwania zwierzyny. Dodatkowo wymaga się wykonania podmurówki pod ogrodzenie zabezpieczającej przed podkopywaniem się zwierząt.

Jeżeli inwestor chce wybudować płot wysoki na ponad 220 cm, musi zgłosić ten fakt w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym. Obok zgłoszenia złożyć należy projekt oraz oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane. Konstrukcja wymaga również zgody sąsiada. Do budowy przystąpić można po 21 dniach od złożenia dokumentów (jeżeli urzędnicy nie zgłoszą uwag).

Zalety ogrodzenia panelowego

Dobry stosunek ceny do jakości dają ogrodzenia panelowe. To konstrukcje estetyczne, łatwe w montażu, stosunkowo tanie, uniwersalne oraz solidne. Dlatego płot wykonany z przęseł, najczęściej stalowych, jest wybierany do grodzenia nieruchomości jednorodzinnych, ale również terenów firmowych czy publicznych. Inwestor ma szerokie pole wyboru, ponieważ przęsła występują w licznych wariantach kolorystycznych, różnią się też grubością oraz ułożeniem drutów.

Budowa ogrodzeń panelowych wymaga montażu przęseł do stalowych słupków z wykorzystaniem specjalnych obejm. Montaż ogrodzenia można wykonać samodzielnie, natomiast wcześniej trzeba oczyścić teren z roślin, korzeni, kamieni czy gruzu, a następnie wyrównać powierzchnię w miejscu wznoszenia płotu.

Budowa ogrodzenia panelowego krok po kroku

Przed przystąpieniem do montażu ogrodzenia panelowego wykonawca powinien przygotować podstawowe narzędzia i akcesoria (m.in. łopata, poziomica, metrówka, drewniane paliki, sznurek). Jeżeli inwestor chce samodzielnie wykonać podmurówkę, potrzebuje również betonu. Poniżej znajduje się krótka instrukcja montażu ogrodzenia z przęseł.

  1. Pomiary i planowanie – prace należy rozpocząć od wyznaczenia linii przebiegu ogrodzenia. Najprościej wykorzystać paliki i sznurek. W następnym etapie trzeba obliczyć długość boków działki i wyliczyć liczbę potrzebnych paneli, koniecznie z uwzględnieniem przekroju słupków. Po pomiarach można oznaczyć palikami miejsce ustawienia słupów. Przy wyliczeniach dla frontowej części ogrodzenia należy uwzględnić minimalną szerokość bramy (240 cm) i furtki (90 cm). Zaletą ogrodzeń panelowych jest możliwość docinania przęseł na odpowiednią długość.
  2. Budowa podmurówki – fundament zapewnia większą stabilność płotu. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest podmurówka betonowa w formie prefabrykatów gotowych do ułożenia w płytkim dołku. Gotowa podmurówka pod ogrodzenie znacząco skraca również czas budowy. Bardziej czasochłonną alternatywą jest samodzielne wykonanie fundamentu, zwłaszcza że prace muszą przebiegać w odpowiednich warunkach pogodowych.
  3. Osadzanie słupków – betonowa podmurówka pozwala na przytwierdzenie słupków kotwami. W ogrodzeniach bez podmurówki słupki należy osadzić w dołkach i zalać betonem – najpierw w niewielkiej ilości dla wypoziomowania słupka. Szerokość dołków powinna wynosić ok. 30 cm, głębokość – przynajmniej 50 cm. Po montażu na słupkach można osadzić daszki.
  4. Mocowanie przęseł – panele do słupków mocuje się za pomocą obejm. Do montażu przęseł wykorzystuje się obejmy pośrednie (w linii prostej), narożne (w rogach ogrodzenia) lub startowe (chwytające jedno przęsło, dlatego stosowane na początku i końcu ogrodzenia).

Montaż ogrodzenia panelowego jest stosunkowo szybki i prosty, a prace można wykonać samodzielnie. Dla łatwiejszej i szybszej budowy ogrodzenia najlepiej wybierać konstrukcje z betonową podmurówką z gotowych bloczków. To rozwiązanie wymagające większych nakładów finansowych, natomiast gwarantujące wyższy poziom bezpieczeństwa oraz stabilizujące ogrodzenie.

Artykuł sponsorowany.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze