HomeOZETechnik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej: zarobki

Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej: zarobki

Wiele młodych osób zastanawia się, jaka będzie dla nich najkorzystniejsza ścieżka kariery. Z jednej strony chcą robić coś, co sprawiać im będzie przyjemność, ale z drugiej — istotne są również otrzymywane za pracę pieniądze, które pozwolą na przykład na utrzymanie rodziny. Technik urządzeń i systemów energetyki — zarobki, jakiej wysokości są możliwe w tym zawodzie? 

Technik energii odnawialnej zarobki  

Ze względu na rosnącą popularność różnego typu odnawialnych źródeł energii, coraz bardziej popularne jest również zostanie technikiem energii odnawialnej. Zarobki w tej branży mogą być naprawdę spore, bo cały czas jest zapotrzebowanie na specjalistów w tym zakresie. Z tego powodu jest to bardzo atrakcyjna ścieżka kariery. Trzeba jednak pamiętać o pewnych kwestiach. Praca jako technik energii odnawialnej to z jednej strony działalność projektowa. Wymaga ciągłego kontaktu z ludźmi, jeżdżenia na pomiary, nanoszenia na projekt różnego rodzaju uwag etc. Z drugiej strony wymaga ona również pracy w terenie przy samym montażu. Z pewnością trzeba mieć umiejętności techniczne, nie bać się pracy na wysokości, przy zmiennej pogodzie itd.

Niewątpliwie pracy jako technik energii odnawialnej nie zabraknie w przeciągu najbliższej dekady, a przypuszczalnie jeszcze dłużej. Obecnie szacuje się, że na rynku brakuje nawet 70 tysięcy specjalistów w tej dziedzinie. Chodzi przede wszystkim o zadania związane z montowaniem urządzeń, ich eksploatacją i serwisem. Do tego rodzaju pracy poszukiwani są przede wszystkim technicy energii odnawialnej. Zarobki w tej branży będą więc raczej wzrastać. Współcześnie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej zarobki ma na poziomie około 2000 złotych na rękę na początku drogi zawodowej i około 5000 jako osoba z doświadczeniem.

Aby zostać technikiem energii odnawialnej można skończyć specjalne technikum. To nie jedyna możliwość. Istnieją oprócz tego kursy. Po ich zakończeniu przystępuje się do egzaminu państwowego, zakończonego nadaniem tytułu technika. Takie szkolenia organizują nawet same firmy, które poszukują nowych pracowników. Co ważne, do kursu trwającego 1,5 roku nie jest konieczne posiadanie matury. 

Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej praca  

Odnawialne źródła energii to bardzo szeroka dziedzina różnorodnych urządzeń, które pozyskują energię przede wszystkim ze światła słonecznego, ale także z powietrza (energia wiatrowa), z ziemi (energia geotermalna) etc. W związku z tym zakres możliwej do uzyskania wiedzy jest bardzo szeroki. Dlatego można mieć także specjalizację jako technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Praca dotyczy zdobycia wiedzy na temat tego, jak działają tego rodzaju urządzenia, jak je montować, by były również jak najbardziej wydajne, a także jak je konserwować, przez co przedłuża się ich trwałość.

Samo zdobycie tytułu technika energii odnawialnej to nie wszystko. Istnieje wiele dodatkowych szkoleń i kursów, które pozwalają poszerzać swoją wiedzę i pracować z coraz to nowymi rozwiązaniami. Obecnie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej zarobki może mieć naprawdę spore, pod warunkiem, że aktywnie pracuje i ciągle się dokształca.

Instalator OZE zarobki

Coraz bardziej opłacalne jest zostanie instalatorem OZE. Zarobki w tej dziedzinie będą coraz wyższe. Do odnawialnych źródeł energii państwo, Unia Europejska oraz samorządy oferują liczne dopłaty, dlatego wiele osób decyduje się na ich instalacje. Nie jest trudno także znaleźć jako technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej pracę. Wiele firm zatrudnia takich specjalistów od ręki. Brakuje przede wszystkim osób do montażu urządzeń oraz do ich późniejszych napraw i konserwacji. Dlatego w przypadku instalatora OZE zarobki będą tylko wzrastały, a przytoczona kwota 5000 złotych netto z pewnością będzie rosła.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze