Multimetr cyfrowy to urządzenie, które mierzy wartości elektryczne, jak napięcie w Woltach, natężenie w Amperach i rezystancję w Omach. Niektóre mierniki podają tylko dwie wartości. Jest to przyrząd używany przy diagnostyce i naprawach technicznych instalacji elektrycznych. W tym artykule przybliżymy Ci funkcje multimetrów cyfrowych, poznasz opinie na temat multimetrów Forscher FS 8215, 702 i FS 8218.
Multimetr cyfrowy – funkcjonalność
Pierwszy multimetr cyfrowy pojawił się w 1997 roku i na zawsze wyparł multimetr analogowy. Multimetr cyfrowy posiada wyświetlacz, na którym widoczne są wszystkie pomiary, przyciski, dzięki którym możliwe jest korzystanie z różnych funkcji ( różnią się one od siebie w zależności od modelu), pokrętło bądź przełącznik obrotowy, za pomocą, którego wybiera się tryb pomiarowy ( napięcie, natężenie, rezystancja), gniazdo wejściowe, do którego podłącza się odpowiednie przewody pomiarowe. Są one izolowane i elastyczne. Jeden z nich jest czerwony (dodatni), a drugi czarny (ujemny). Za ich pomocą prąd jest przewodzony od badanego elementu do multimetru. Na rynku istnieje wiele rodzajów multimetrów : multimetry do użytku ogólnego, standardowe, zaawansowane, kompaktowe, bezprzewodowe. Grupują się one według liczby wyświetlanych wskazań.
Należy pamiętać, że używanie multimetru to praca z prądem, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność i mieć na uwadze, że jest to dla nas potencjalne niebezpieczeństwo. Zanim przystąpisz do korzystania z multimetru, zapoznaj się z instrukcją obsługi i przestrzegaj wszystkich zaleceń.
Opinie na temat multimetru Forscher FS 8215
Multimetr Forscher FS8215 posiada wielu zwolenników, ale zdarzają się także jego przeciwnicy. Za ten model będziesz musiał zapłacić ok. 140 zł. Z opinii wynika, że jest ceniony za solidną obudowę, która wytrzymuje wiele upadków, które podczas prac technicznych są na porządku dziennym. Detektor napięcia AC jest bezdotykowy i posiada fazer ( detekcja fazy / zera). Wg opinii multimetr Forscher FS 8215 posiada elektroniczną kalibrację, przez co pomiar jest bardzo dokładny i szybki. Ma także wbudowany buzer, który działa w szybkim tempie. Multimetr Forscher FS 8215 posiada możliwość pomiaru TRUE RMS. Wyświetlacz jest duży i czytelny. Oprócz podstawowych pomiarów, można odczytać temperaturę, hfE tranzystorów, częstotliwość, współczynnik wypełnienia DUTY, jest to idealne narzędzie dla elektryka. Multimetr samoczynnie się wyłącza po dłuższej chwili nieużywania.
Forscher 702 – jakie posiada opinie?
Pozytywne opinie na temat miernika uniwersalnego Forscher 702 wynikają z faktu, że jest ona dosyć mały, natomiast jego możliwości są odwrotnie proporcjonalne do gabarytów. Można nosić go w kieszeni i mieć wszędzie tam, gdzie wnoszenie torby z narzędziami byłoby uciążliwe. Przewody dołączone do zestawy posiadają podwójną silikonową izolację, co czyni je dobrej jakości przewodami. Wg opinii Forscher 702 wyróżnia się elektroniczną kalibracją, szybkim dokonywaniem pomiarów, szybkim buzerem, możliwością zatrzymania pomiaru HOLD. Podobnie, jak wcześniej opisywany multimetr posiada możliwość pomiaru temperatury, współczynnika wypełnienia DUTY. Wyłączenie następuje po dłuższej bezczynności. Dodatkowym atutem, o którym wiele osób wspomina w opiniach jest to, że wskaźnik pokazuje poziom baterii.
Opinie o multimetrze Forscher FS 8218
Multimetr Forscher FS 8218 automatyczną zmianę zakresów z pomiarem True RMS. Wg opinii, na tle innych multimetrów, ten wyróżnia się tym, że posiada pełne zabezpieczenie elektroniczne zakresów pomiarowych. Jedną z wielu zalet tego urządzenia jest znakomity stosunek jakości do ceny. Ten model multimetru znajdziesz w cenie już od 75 zł. Z opinii wynika, że Forscher FS 8218 posiada solidną, gumową obudowę, która chroni go przed wszelkimi uszkodzeniami. Próbkowanie wynosi 300 ms, co przekłada się na bardzo szybki pomiar. Wyróżnia się on tym, że ma wbudowany dźwiękowy tester ciągłości. Możliwy jest pomiar TRUE RMS. Wyświetlacz jest duży, podświetlany. Wyświetlane pomiary są czytelne. Z opinii wynika, że multimetr Forscher FS 8218 posiada wbudowany bargraf, co czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym przyrządem. Zatrzymanie pomiaru jest możliwe dzięki funkcji HOLD. Wykonuje on pomiar temperatury, hFE tranzystorów, współczynnika wypełnienia DUTY.