Strona głównaDIYMontaż drzwi przesuwnych - jak zrobić drzwi przesuwne?

Montaż drzwi przesuwnych – jak zrobić drzwi przesuwne?

Wiele osób zastanawia się, jak zrobić drzwi przesuwne. Drzwi przesuwne przynoszą bardzo wiele korzyści ze względu na swoją praktyczność, ale również estetykę. Montaż drzwi przesuwnych również nie należy do najtrudniejszych czynności. Do wyboru mamy modele kasetowe oraz naścienne. Jak zrobić drzwi przesuwne do garderoby kasetowe? Montaż drzwi przesuwnych kasetowych polega na zamocowaniu skrzydła tak, aby podczas otwierania chowało się ono do wnętrza ściany. W tym celu stosuje się drzwi po obu stronach ościeżnicy, dzięki czemu możliwe jest ustawianie mebli wokół drzwi. Jednak montaż drzwi przesuwnych w ścianie powinien być zaplanowany dużo wcześniej i decyzję należy podjąć podczas budowy, ponieważ należy przygotować odpowiednią kieszeń wewnątrz ściany, do których drzwi będą się chować po otwarciu. Jak zamontować drzwi przesuwne na ścianie? Montaż drzwi przesuwnych na ścianie polega na zamontowaniu ich na prowadnicy na zewnątrz. Ważne jest tutaj przygotowanie odpowiedniego nadproża, aby móc utrzymać ciężar drzwi. Jak zamontować drzwi przesuwne na ścianie? Do montażu drzwi przesuwnych do szafy niezbędne będą prowadnica, wózki, ograniczniki wychylenia i otwarcia. 

Instrukcja montażu drzwi przesuwnych

Po zakupie drzwi pora przejść do ich montażu. W zależności, czy będzie to montaż drzwi przesuwnych w ścianie, czy zastanawiamy się, jak zamontować drzwi przesuwne na ścianie, technologia montażu drzwi przesuwnych do szafy będzie się różniła. Jak zamontować drzwi przesuwne? Pierwszym krokiem w instrukcji montażu drzwi przesuwnych jest ustalenie wysokości położenia prowadnicy na nadprożu. Należy dodać 1 cm, aby skrzydło drzwi mogło się swobodnie poruszać. Jak określić położenie prowadnicy? Zaznacza się ją ołówkiem i za pomocą poziomicy rysuje się linię, na której później zostanie zainstalowany mechanizm drzwi. Wykonuje się otwory w szynie oraz otwory pod kołki montażowe prowadnicy i przykręcamy ją. Pamiętać trzeba, że prowadnica powinna być dwa razy dłuższa od szerokości pojedynczego skrzydła, aby ono mogło przesuwać się na całej długości. Po zamontowaniu prowadnicy przystępujemy do zamocowania skrzydeł. Jak zamontować drzwi przesuwne? Na zainstalowanej prowadnicy przytwierdza się wózki do górnych krawędzi drzwi i wsunąć je w szynę. Po tej czynności montuje się ograniczniki wychylenia i otwarcia. Ostatnim krokiem montażu drzwi przesuwnych do szafy jest przytwierdzenie maskownicy. 

Jak zamontować drzwi przesuwne pod skosem?

W przypadku, gdy w naszym pomieszczeniu znajdują się skosy, rodzi się problem, jak zamontować drzwi przesuwne pod skosem. W tym celu potrzebujemy trzech skrzydeł, ponieważ konieczne jest odsunięcie skośnego elementu. Zamontowanie drzwi przesuwnych pod skosem nie różni się niczym od drzwi ściennych oprócz dwóch skrzydeł potrzebne nam będą trzy. 

Jak zrobić drzwi przesuwne do garderoby?

Po podjęciu decyzji, jaki rodzaj drzwi przesuwnych będziemy montować, należy kupić pary odpowiednich skrzydeł. Zazwyczaj drzwi przesuwne kupuje się jako gotowe modele na wymiar. Gdy mamy kupione drzwi i przygotowane narzędzia do montażu, dokonuje się pomiarów i oznaczenia, w którym miejscu zostaną one zamontowane. Najważniejszą kwestią jest wyznaczenie miejsca montażu uchwytów prowadnicy. Tak jak zostało przedstawione było w instrukcji montażu drzwi przesuwnych, wierci się otwory pod kołki i montuje uchwyty. Następnie należy przykręcić prowadnicę do uchwytów i wózki. i teraz, w zależności od tego, czy montaż drzwi przesuwnych w ścianie będzie, czy na ścianie, stosuje się różne warianty mocowania wózków. Jak zrobić drzwi przesuwne do garderoby? Jak widać, nie trudno. Pozostaje jedynie zamontować ościeżnicę i przystąpić do montażu skrzydeł drzwi, a także stoperów i maskownic. Różnicą, jeżeli zastanawiamy się, jak zrobić drzwi przesuwne w ścianie lub nie wiemy, na czym polega montaż drzwi przesuwnych w ścianie, jest konieczne zamontowanie prowadnicy górnej i dolnej. Pozostałe czynności są takie same. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze