Trud i znój remontu już za tobą. Miesiące wyczekiwania, by wreszcie cieszyć się nowym wnętrzem i spokojem. Niestety nim zasiądziesz wygodnie na kanapie, czeka cię jeszcze sprzątanie. I lepiej byś brał się za nie szybko, nim plamy zaschną, a brud wgryzie się w ścianę. Jakie są częste zabrudzenia po pracach remontowych? Czym myć kafelki po remoncie?
Zobacz: Czym zmyć żywicę?
Jak myć kafelki?
Zabierając się za czyszczenie płytek przede wszystkim powinieneś rozpoznać rodzaj brudu i właściwości zabrudzonej nawierzchni. Innymi środkami potraktujesz tłuste plamy na kafelkach ceramicznych, a inaczej osad z kamienia na gresie. Następnie warto zacząć sprzątanie od oczyszczenia powierzchni na sucho lub po prostu odkurzenia jej. Dzięki temu z zalegającego brudu nie zrobi się błoto, które zamiast sprzątnać, będziesz rozmazywać dookoła. Gdy wstępne oczyszczanie masz już za sobą, to staje przed tobą ważne pytanie, jakim jest: jak myć kafelki?
Ze standardowymi zabrudzeniami poradzisz sobie tym, co zapewne masz już w domu. Gąbka, szmatka, szczotka i ręczniki papierowe w zupełności wystarczą jako akcesoria, a do samego mycia z reguły płyn do mycia naczyń, podstawowa chemia do sprzątania. Z kolei tym, którzy wolą domowe, ekologiczne rozwiązania z pewnością przyda się ocet, soda oczyszczona i cytryna.
Powyższe wyposażenie jest dostateczne, by satysfakcjonujący sposób pozbyć się zwykłych, codziennych zabrudzeń. Gorzej, jeśli przed nami solidniejsze sprzątanie i musimy odpowiedzieć sobie, jak domyć kafelki po remoncie? W takiej sytuacji bardzo często potrzebne będą specjalistyczne środki chemiczne, które należy dobrać zarówno do czyszczonej nawierzchni, jak i znajdujących się na niej plam.
Najpopularniejsze rodzaje zabrudzeń na kafelkach
Najbardziej typowym zabrudzeniem jest oczywiście kurz. Może nie jest on najtrudniejszy do usunięcia, to jednak potrafi być uciążliwy. Do jego pozbycia się wystarczy przetarcie kafelek szmatką z mikrofibry, a dla ambitniejszych gąbką nasączoną wodą z płynem do mycia naczyń.
W zależności od tego, w jakim pomieszczeniu są nasze płytki, takich zabrudzeń możemy się spodziewać. W kuchni częściej będą to tłuste plamy, zaschnięte odpryski po gotowaniu lub osad powstały z gazu. Z kolei w łazience dużo częściej problem stanowi kamień, wykwity pleśni lub grzybów od nadmiaru wilgoci czy zacieki po wodzie.
Zabierając się za sprzątanie, dobrze mieć w głowie regułę, że wszelkie tłuste zabrudzenia wymagają środków o odczynie zasadowym, z kolei kamień lub trudne zabrudzenia budowlane należy potraktować środkami kwasowymi. W wielu przypadkach z pomocą nam przyjdzie kuchenna szafka, gdzie używając octu, cytryny i sody oczyszczonej pozbędziemy się wielu zabrudzeń. Do trudniejszych plam warto skorzystać z apteki i zaopatrzyć się w sól emską i boraks. Jeśli jednak preferujesz gotowe środki z drogerii, pamiętaj, by dobrać je odpowiednio do powierzchni, aby jej nie uszkodzić.
Zobacz: Czym zabezpieczyć drewno w ziemi?
Czym myć kafelki po remoncie?
Zupełnie innym wyzwaniem jest mycie płytek po remoncie. Poza oczywistym kurzem i pyłem bardzo często musimy uporać się z pozostałościami po farbie, kleju, wylanym silikonem czy fugą. W tej sytuacji nie jedna osoba po nieudolnych próbach sprzątania zastanawiała się, czym domyć kafelki po remoncie, by był znowu lśniące i bez skaz. Na szczęście na każdy brud jest jakaś metoda.
Do farb rozcieńczanych wodą z reguły wystarczy mokra ściereczka, z kolei stare, zaschnięte plamy dobrze jest potraktować benzyną ekstrakcyjną. Ślady po cemencie, zaprawach, resztki tynków, impregnatów i innych tego typu substancji najlepiej spróbować się pozbyć za pomocą mieszanki wody i octu lub użyć specjalistycznych środków (najczęściej na bazie kwasów) . Takie środki najczęściej należy rozcieńczyć wodą, a później przetrzeć nimi brudną powierzchnię. Jeśli to nie pomogło w rozterce, czym domyć kafelki po remoncie, to zawsze możesz namoczyć szmatkę w wybranym roztwórz i zostawić ją na kilka minut na zabrudzeniu. Po tym czasie ponów próbę wytarcia go.
Trudniejszym wyzwaniem okazuje się znalezienie rozwiązania na pytanie, czym domyć kafelki po remoncie z kleju. Oczywiście najlepiej jest to zrobić, jak tylko klej znajdzie się tam, gdzie nie powinien. Niestety nie zawsze jesteśmy na posterunku, by interweniować szmatą. W takiej sytuacji dobrze mieć na podorędziu środek do usuwania osadów pobudowlanych. Należy go użyć zgodnie z instrukcją, a później daną nawierzchnię wyszorować. Jeśli boimy się, że użycie szczotki uszkodzi płytki, możemy użyć szmatki.
Dalej można się zastanawiać, czym myć kafelki po remoncie po tym, jak została nałożona fuga? Ponownie idealnie by było zmyć wszystko na świeżo. W innym wypadku możemy spróbować dany brud zdrapać, a jeśli to nie wystarczy to sięgnąć po odpowiedni do tego środek. Podobnie się sprawy mają w przypadku silikonu. Świeży, jeszcze nie zastygnięty z łatwością rozpuści płyn do mycia naczyń. Zaschnięty trzeba skrobać lub potraktować chemią. Co ciekawe na zaschnięty silikon są też domowe sposoby, jednak wymagają one cierpliwości. Wystarczy do tego olej lub jakiś tłusty krem. Pozostawiony na dłużej na niechcianym silikonie, zmiękczy go i z łatwością będzie można go usunąć zwykłym ręcznikiem papierowym.
Czym czyścić fugi w kafelkach po remoncie?
Wiemy już, że ślady po fugowaniu najlepiej usunąć środkiem o odczynie kwaśnym. A co jeśli chcemy wyczyścić fugi? Być może na co dzień nie zwracamy tak bardzo na to uwagi, ale pod wpływem wilgoci w tych małych zakamarkach gromadzi się sporo brudu, który z czasem zmienia się w nieestetyczne i szkodliwe pleśń i grzyby. W tym przypadku nie trzeba sięgać po mocną chemię. Mieszankę wody, octu i sody oczyszczonej należy nałożyć na fugi, zostawić na pół godziny, po czym zmyć wodą.
W innych wypadkach warto zastosować się do wcześniejszych porad, gdyż to, jak domyć kafelki po remoncie, sprawdzi się również w czyszczeniu fug.
Jak często myć kafelki?
Szorowanie płytek w całym domu nie należy do najłatwiejszych zajęć. Jest czasochłonne i męczące. Całe szczęście nie musimy tego robić każdego dnia. Trudno powiedzieć, jak często powinniśmy zabierać się za taką pracę. Zależy to od tego, jak bardzo są one narażone na plamy. Z pewnością w łazience i w kuchni lepiej jest to robić raz na tydzień, ze względu na wysokie narażenie na osad, wilgoć, tłuszcz, które osiadają na kafelkach skutecznie niszcząc ich połysk i strukturę. Takie mycie nie jest tak uporczywe, jak sprzątanie po pracach budowlanych. Na szczęście teraz już wiesz, czym myć kafelki po remoncie, więc sprzątanie pójdzie ci jak z płatka.
Zobacz: Czym zmyć farbę?