Żywica jest wytworem roślinnym kojarzącym się z drzewami. Jest ona najczęściej widoczna na powierzchni drzew iglastych i służy im w celach ochronnych. Wydzielana jest w momencie zranienia struktury drzewa i służy niejako do zasklepiania ran ograniczając ich pogłębianie.
Jednak człowiek najczęściej kojarzy żywicę z powstawaniem uporczywych plam. Nie jest łatwo usunąć ją ze swojego ubrania, skóry czy włosów. Jednak to, że to jest trudne, nie znaczy, że jest niemożliwe. Czym jednak zmyć żywicę z różnych materiałów?
Czym usunąć żywicę sosnową z ubrania?
Żywica sosnowa obecna na powierzchni ubrań stanowi ogromną zmorę każdej osoby, która tego doświadczyła. Często tradycyjne sposoby bazujące na detergentach nie dają zamierzonych efektów. Żywica dobrze rozpuszcza się po zastosowaniu organicznych rozpuszczalników, lecz takie metody uszkadzają również tkaninę ubrań przez co równie dobrze mogą iść od razu do wyrzucenia. Więc czym usunąć żywicę sosnową z ubrania?

Bardzo dobrym sposobem na zmycie żywicy z ubrania jest zastosowanie mieszanki, którą stanowi terpentyna i spirytus w odpowiednich proporcjach. Należy zastosować proporcję 1:3 (3 razy więcej spirytusu w stosunku do terpentyny). Taką mieszanką należy zwilżyć płatek kosmetyczny i dokładnie spróbować zetrzeć żywicę z ubrania. Następnie włóż ubrania do pralki wykonując standardowe mycie. W przypadku zabrudzenia żywicą materiałów tekstylnych jak choćby poliester proporcję powinno się zmienić do 1:1.

Czym rozpuścić żywicę z rąk?
Skóra jest materiałem, który jest jedyny w swoim rodzaju. Nie można porównać jej do żadnej innej tkaniny, dlatego też wymaga specjalnego traktowania. Można użyć tradycyjnego rozpuszczalnika organicznego, lecz osoby, które posiadają na niego alergie nie będą z tej metody zachwycone. Alternatywą jest zastosowanie benzyny lub tradycyjnego zmywacza do paznokci z dodatkiem acetonu, który znajduje się w szafkach kosmetycznych większości kobiet.
W przypadku braku posiadania powyższych substancji można spróbować po prostu oderwać żywicę z powierzchni skóry. Mimo że kojarzy się to z bólem, to wcale tak nie jest!
Czym rozpuścić żywicę z włosów?
Rozpuszczanie żywicy z włosów nie jest tak proste. Niestety wystarczy chwila podczas wędrowania w lesie choćby w poszukiwaniu grzybów jak żywica spadnie na głowę i momentalnie klei włosy. A przecież nikt chyba nie chciałby wyrywać włosów wraz z cebulkami… Więc czym rozpuścić żywicę?
Sposobem na to może być czysty spirytus i wacik kosmetyczny. Należy wykonać serię przecierania włosów wacikiem nasączonym spirytusem i mycie głowy szamponem(aby zmyć spirytus i nie wysuszyć za bardzo skóry głowy). Kilka takich serii i żywica powinna się rozpuścić!
Jak usunąć żywicę z drewna? Czym usunąć żywicę z drewna – środki
W momencie wycinania drzew i przerabiania drewna na drobniejsze elementy takie jak deski do ławek można spotkać się z przykrym problemem wycieku żywicy z drewna. Żadne metody nie zatrzymają tego naturalnego procesu, który jest sporym problemem wielu stolarzy. Siadanie na ławce pokrytej żywicą i dosłowne „przyklejenie się” do jej powierzchni nie jest czymś przyjemnym. Przydadzą się tu dodatkowe narzędzia – więc czym usunąć żywicę z drewna? Jak usunąć żywicę z drewna – sprawdzony sposób!
Pomocny okaże się tu ostry nóż, który po przeprowadzeniu ostrza po powierzchni drewna zedrze większość żywicy. Jednak resztki zawsze pozostaną.. Kolejnym krokiem jest dokładne wyszorowanie danego fragmentu mieszanką terpentyny i płynu z detergentem. Następnie drewno należy dokładnie wytrzeć bawełnianą ścierką, przeszlifować i na nowo pomalować. Jednak jest jedno światełko w tunelu – im starsze drewno, tym wyciek żywicy jest mniej prawdopodobny.
Jak usunąć żywicę z paneli podłogowych?
Tutaj użycie noża jest bardzo ryzykowne i raczej eksperci odradzają tego typu eksperymenty ze względu na ryzyko uszkodzenia struktury panela. Bezpieczny sposób jak usunąć żywicę z paneli podłogowych to:
Spokojne i cierpliwe wyczekiwanie, aż żywica przyschnie do powierzchni panela. Następnie stosując zasadę drewno-drewno, należy użyć szpatułki z właśnie tego materiału. Teraz wystarczy lekko i delikatnie zeskrobać większość żywicy.

Pozostałość należy potraktować rozpuszczalnikiem organicznym jak etanol czy aceton. Na końcu dane miejsce porządnie wymyć wodą z detergentem, aby rozpuszczalnik nie odbarwił powierzchni paneli – to wszystko!