Kolejność podawania wymiarów jest bardzo ważna. Złe podanie wymiarów może skończyć się błędami w projektach budowlanych, architektonicznych, a także w wielu innych dziedzinach. W tym artykule dowiesz się między innymi, w jakiej kolejności podaje się wymiary, czy kolejność podawania wymiarów ma znaczenie w rysunku technicznym oraz jak podaje się wymiary : długość, szerokość, wysokość.
Jaka jest kolejność podawania wymiarów w rysunku technicznym?
Zanim dowiesz się, w jakiej kolejności podaje się wymiary oraz czy kolejność podawania wymiarów ma znaczenie w rysunku technicznym, poznaj istotne kwestie mające duży wpływ na poprawność projektów.
Ważnym pojęciem jest linia wymiarowa. To cienka linia prosta lub łukowa zakończona dwoma lub czasem jednym grotem. Groty muszą dotykać od wewnątrz linii, a pomiędzy nią powinien zostać umieszczony wymiar. Jeśli miejsca jest mało to groty można umieścić na zewnątrz linii wymiarowej, przedłużając ją. Grot może musi mieć charakter ostrza zamkniętego, otwartego lub zaciemnionego. Kąt rozwarcia ostrza nie jest ściśle określony, jednak musi być zawarty w przedziale od 15 do 90 stopni. Pamiętaj, aby wielkość grota była proporcjonalna do wielkości rysunku. Jeśli rysunek jest na tyle mały, że umieszczenie na nim grotów negatywnie wpływa na czytelność wymiarów, możesz zastąpić je cienkimi kreskami o długości 3,5 mm pod kątem 45 stopni od linii wymiarowych. Mogą być to także kropki o średnicy około 1mm. Jak podaje się wymiary : długość, szerokość, wysokość? Na większości rysunków są one umieszczone na zewnątrz zarysu, dzięki wykorzystaniu pomocniczych linii wymiarowych. To linie ciągłe cienie, które stanowią przedłużenie linii rysunku bądź są do nich stycznymi. W celu wykonania stycznej musisz przedłużyć linię pomocniczą o 2- 3mm. Nie martw się, jeśli linie pomocnicze będą się przecinać. Jeśli przecinają jakiś napis, możesz pokusić się o ich przerwanie w tym miejscu i dalszą kontynuację po zakończeniu się napisu. Ważną zasadą, którą należy się kierować jest to, aby linia wymiarowa była równoległa do kierunku wymiaru. Linie pomocnicze zawsze muszą być prostopadłe. W jakiej kolejności podaje się wymiary? Wymiary podaje się zaczynając od długości, następnie określa się szerokość, a na końcu wysokość, czyli: długość x szerokość x wysokość.
Wiesz już, jaka jest kolejność podawania wymiarów w rysunku technicznym, ale w jakiej jednostce się to odbywa? Wszystkie wymiary liniowe podaje się w milimetrach, jednak oznaczenie to się pomija. Każdy czytający rysunek techniczny powinien mieć w domyśle standardową jednostkę, jaką są milimetry. Są jednak sytuacje, w których jest odgórny wymóg do podania jednostki. Wtedy należy ją wpisać jako symbol, np. mm, bez żadnych nawiasów. Pamiętaj, że rysunek techniczny ma być jak najbardziej czytelny.
Jaka jest kolejność podawania wymiarów w rysunku technicznym maszynowym?
Kolejność podawania wymiarów w rysunku technicznym maszynowym nie ma specjalnych wytycznych. Pamiętaj jednak, że zasadą wymiarowania jest to, że podaje się je w stopniach, minutach i sekundach, używając symboli. Jeśli jest wytyczna od kierującego projektem o podaniu jednostki, tak samo, jak w przypadku tradycyjnych rysunków technicznych, podaje się jedynie symbol bez nawiasów.
Jak podaje się wymiary: długość, szerokość, wysokość? Pamiętaj o zasadach dotyczących liczb wymiarowych. Należy umieszczać je ponad linie wymiarowe w odległości od 0,5 do 1,5 mm, mniej więcej na środku. Dlaczego mniej więcej? Jeśli znajdziesz się w sytuacji, gdzie linie wymiarowe będą w jednej płaszczyźnie, to wymiary nie mogą znajdować się jedna nad drugą. Zaburza to czytelność rysunku technicznego. W przypadku, kiedy linia wymiarowa ma małą długość to zapisz wymiar nad jej przedłużeniem. Będzie świetnie, jeśli wolne miejsce do zapisania wymiaru będzie znajdowało się po prawej stronie. W jakiej kolejności podaje się wymiary? Na rysunku technicznym nie ma to znaczenia. Każdy element powinien być zwymiarowany. Liczby wymiarowe powinno umieszczać się na rysunku tak, aby można było je odczytać patrząc od dołu lub z prawej strony.