W zawodzie elektryka, oprócz znajomości wykonywanych prac, potrzebne są również uprawnienia. Jak wiadomo, praca z prądem wiąże się z wysokim stopniem zagrożenia zdrowia i życia, a ryzyko rośnie wraz z zwiększaniem się napięcia. Aby móc prawnie wykonywać zawód elektryka należy spełnić kilka kryteriów, które pozwolą na zdobycie umiejętności, a także uprawnień, które pozwolą nam wykonywać zawód. Jak zdobyć uprawnienia budowlane elektryczne? Jakie elektryk uprawnienia powinien posiadać? Posiadanie uprawnień przez elektryka umożliwia mu pracę na stanowisku kierownika, który zajmuje się pracami elektrycznymi, ale również inspektora, na przykład na budowie, gdzie zarządzać i kierować będzie pracami elektrycznymi czy elektroenergetycznymi.
Elektryk uprawnienia
Elektryk może starać się o uzyskanie uprawień, dzięki którym będzie się mógł prawnie podjąć wykonywania prac zawodowych elektryka. Spośród rodzajów uprawnień, o jakie może się ubiegać, to dotyczyć one mogą eksploatacji urządzeń elektrycznych, a także w zakresie budowy urządzeń i instalacji elektrycznych. W wyniku uzyskanych uprawnień elektrycznych, elektryk może również pełnić funkcję biegłego sądowego, czy rzeczoznawcy. Jeżeli chodzi o uprawnienia budowlane elektryczne, pozwalają one na projektowanie lub zarządzanie pracami i projektowaniem, lub pełnienie roli kierownika na budowie. Uprawnienia projektowe elektryczne uzyskane przez elektryka zezwalają na sprawowanie kontroli nad pracami obiektów budowlanych pod względem technicznym. A więc kontrola jakości wykonywania prac elektrycznych, czy energoelektrycznych. Można się starać o uzyskanie ograniczonych uprawnień lub rozwinąć się i otrzymać uprawnienia bez ograniczeń.
Jak zdobyć uprawnienia elektryczne?
Tak jak w przypadku większości zawodów, sposobem na to, jak zdobyć uprawnienia elektryczne jest ukończenie odpowiedniej szkoły. Może to być technikum profilowane elektryczne, ale również cenione jest uzyskanie wykształcenia wyższego na studiach kierunkowych. Uprawnienia elektryczne zdobyć można także poprzez ukończenie kursu. Jednak zwykły kurs nie wystarczy, aby posiadać odpowiednie uprawnienia budowlane elektryczne, czy uprawnienia projektowe. Jakie wymagania należy spełnić, aby móc uzyskać wyżej wymienione uprawnienia? W tym wypadku konieczne jest ukończenie studiów wyższych, a oprócz tego, ważny jest staż w zawodzie. Ile powinien on trwać? Zazwyczaj praktyka powinna przebiegać od 1,5 roku do 4 lat. Długość jej trwania zależy od tego, o jakie uprawnienia się staramy oraz jakie wykształcenie posiadamy. W przypadku studiów wyższych może trwać ona krócej, ponieważ w ramach studiów wymagane jest odbycie stażu w zawodzie. Jak zdobyć uprawnienia elektryczne za pomocą kursu? W tym celu należy przejść szkolenia w SEPie. Uprawnienia SEP, czyli Stowarzyszenie Elektryków Polskich umożliwia uzyskanie poszczególnych uprawnień. Istnieją różne rodzaje uprawnień SEP,po których ukończeniu jesteśmy w stanie pełnić różne funkcje.
Uprawnienia SEP – rodzaje
SEP jest organizacją, która przeprowadza różnego rodzaju kursy, a także umożliwia zdobywanie różnego rodzaju uprawnień elektrycznych. Jakie rodzaje uprawnień SEP mamy możliwość zdobyć? Spośród uprawnień SEP wyróżnia się trzy grupy i są to kolejno: G1 – kursy elektryczne, G2 – kursy energetyczne, G3 – kursy gazowe. Mamy możliwość uzyskania uprawnień bez ograniczeń, dzięki którym możemy podejmować się prac o większym zakresie natężenia, ale jeżeli nie mamy takiej potrzeby, możemy skorzystać z kursów z uzyskaniem uprawnień SEP o ograniczonym zakresie. Oprócz wyżej wymienionych grup kursów, wyróżnia się także uprawnienia elektryczne SEP D oraz uprawnienia SEP E. Czym się one różnią? Do czego uprawniają uprawnienia elektryczne SEP D, a do czego SEP E? Jeżeli chodzi o uprawnienia elektryczne SEP D to pozwalają one na dozór instalacji, sieci i urządzeń elektroenergetycznych, a także gazowych. Uprawnienia SEP E umożliwiają pracę eksploatacji instalacji, sieci oraz urządzeń.
Uprawnienia do 1 kV – co można?
Uzyskanie uprawnień elektryka czasami może nie wystarczyć do tego, aby móc podjąć się pracy, zwłaszcza jeśli dotyczy ona prac z prądem o wysokim natężeniu. Dlatego tego należy wziąć pod uwagę, czy nasze uprawnienia pozwalają na pracę bez ograniczeń, czy jedynie w określonym zakresie. Umowną granicą są uprawnienia do 1kV i powyżej tej wartości bez ograniczeń. Uprawnienia do 1 kV są to uprawnienia elektryczne, które umożliwiają pracę jedynie do napięcia elektrycznego wynoszącego maksymalnie 1kV. Co można wykonywać, jeżeli posiadamy uprawnienia do 1kV? Niestety, pozwalają one na małe prace, najczęściej przy budowie domu jednorodzinnego, czy drobne prace elektryczne. Posiadanie uprawnień do 1kV pozwala na przykład na prace związane z obsługą, konserwacją czy remontami w budynkach mieszkalnych oraz przemysłowych. Oprócz tego, możemy podjąć się pracy przy większych zespołach prądotwórczych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by posiadając najprostsze uprawnienia elektryka móc pracować na akumulatorach czy być kontrolerem sieci elektrycznych. Natomiast uprawnienia SEP bez ograniczeń, czyli powyżej wartości 1 kV przeznaczone są dla osób, które w swojej pracy spotykają się czy współpracują o napięciu zdecydowanie wyższym.