Ilość dostępnych w sklepach materiałów wykończeniowych sprawia, że inwestorzy coraz częściej poszukują ciekawszej alternatywy dla drogich podłóg drewnianych. W wielu przypadkach ich trwałość pozostawia wiele do życzenia. Dlatego takim zainteresowaniem cieszy się największy konkurent tradycyjnych podłóg drewnianych – panele laminowane.
Panele podłogowe laminowane nieodmiennie cieszą się wzięciem, a to za sprawą nie tylko świetnego stosunku jakości do ceny, ale przede wszystkim za sprawą wysokiej estetyki i faktycznej trwałości. Jednak co ostatecznie warto wybrać: panele winylowe czy laminowane? I czy jeśli chodzi o panele laminowane, cena faktycznie jest taka atrakcyjna, jak się mówi?
Panele laminowane – opinie
Jeśli chodzi o panele laminowane, opinie o nich, pochodzące od osób, które się na nie zdecydowały, to najlepszy poradnik przedzakupowy. Wyglądem panel podłogowy laminowany do złudzenia przypomina drewno, dlatego świetnie wygląda na podłodze, niezależnie od jej powierzchni. Jednak jeśli przyjrzeć się z bliska, jego budowa jest zupełnie inna. Panele laminowane składają się z kilku warstw, z których ostatnia jest warstwą dekoracyjną, umożliwiającą zastosowanie różnorodnych odcieni i kolorów, a więc lepsze dopasowanie do wnętrza mieszkania. To właśnie ostatnia warstwa w panelach laminowanych odpowiada za ich trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz ścieranie. I to właśnie według niej określane są kolejne klasy ścieralności – od AC1 do AC6. Zamieszczane w Internecie o panelach laminowanych opinie wskazują, że nawet do domu nie warto wybierać niższej klasy ścieralności, niż klasa AC3. Jeśli wiemy, że podłoga w danym pomieszczeniu będzie często użytkowana, możemy pokusić się o zakup na przykład paneli laminowanych w jodełkę o klasie ścieralności AC4.
Panele laminowane w jodełkę – zalety
Popularność paneli laminowanych nie jest przypadkowa. Faktycznie, obecnie jest to jeden z najtańszych sposobów na wykończenie podłogi. Co więcej, ułożenie paneli nie stanowi większego wyzwania nawet dla osoby niewprawionej w pracach wykończeniowych. Jeśli tylko wiemy, jaki podkład pod panele laminowane powinien zostać zastosowany, reszta pójdzie już z górki. Do zalet z pewnością zaliczyć trzeba różnorodność modeli, kolorów oraz możliwości, jakie się z tym faktem wiążą. Chętni mogą zdecydować się na panele laminowane w jodełkę, idealnie imitujące kosztowny i mozolny do układania drewniany parkiet. Ponadto panele laminowane są ponadczasowe, uniwersalne i sprawdzą się w każdym budynku, niezależnie od stylu, w jakim wykończone są wnętrza. Inwestycja w dobrej jakości, chociaż niedrogi, panel podłogowy laminowany, to dobra inwestycja na długie lata.
Panele laminowane czy winylowe?
W ostatnich latach na rynku pojawiła się jeszcze jedna, ciekawa opcja, którą klienci rozważają podczas remontu. Wtedy pojawia się zasadnicza kwestia, co wybrać: panele laminowane czy winylowe? Jeśli chodzi o zagwozdkę, co lepsze, panele winylowe czy laminowane, sprawa jest dość prosta. Tradycyjne panele są polecane jako rozwiązane dość uniwersalne i dla niektórych nawet budżetowe. Jednak mając do wyboru panele winylowe czy laminowane, koszt tych pierwszych będzie znacznie wyższy. Wszystko przez dodatkowe właściwości paneli winylowych, instalowanych głównie do pomieszczeń o specjalnych wymaganiach, czyli o podwyższonej wilgotności, jak łazienka, kuchnia czy przedpokój. Odpowiedź na pytanie, co wybrać – panele laminowane czy winylowe, będzie uzależniona od potrzeb i oczekiwań inwestora, nierzadko również od zakładanego budżetu na zakup paneli.
Jaki podkład pod panele laminowane?
Równie ważną kwestią jest, jaki podkład pod panele laminowane należy położyć, aby podłoga była wykonana poprawnie, nie falowała i nie odkształcała się. W wyborze odpowiedniego podkładu ma znaczenie równość podłogi oraz to, czy będziemy korzystać z ogrzewania podłogowego. Funkcja podkładu jest z jednej strony ochrona przed zawilgoceniem, z drugiej – umożliwienie podłodze „pracowania”. Jaki podkład pod panele laminowane wybrać i czym się kierować? W pomieszczeniach użytkowanych częściej warto pokusić się o grubszą podkład z PUM, czyli materiału poliuretanowo-mineralnego, z XPS, czyli polistyrenu ekstrudowanego czy z PEHD, czyli polietylenu o dużej gęstości. Pod ogrzewanie podłogowe najlepiej sprawdzą się podkłady cechujące się niskim oporem cieplnym, aby energia bez trudu przedostawała się do mieszkania. W sklepach dostępne są również podkłady wyciszające dla amatorów wysokiego komfortu.
Panele laminowane – cena
Jeśli chodzi o panele laminowane, cena również często uważana jest za ich ogromną zaletę. Są to materiały ogólnodostępne, które zakupimy nie tylko w składach czy hurtowniach, ale przede wszystkim w marketach budowlanych. Najtańsze panele laminowane cenowo to te o klasie ścieralności AC4. Najbardziej popularne kolorystycznie modele znajdziemy w promocyjnych ofertach już za około 25-30 złotych za metr kwadratowy. Średniej jakości produkty to cena około 40 złotych i więcej – za najlepsze propozycje.