Mikrocement jest obecnie bardzo modny, przede wszystkim z uwagi na swój industrialny charakter. To cienka warstwa betonu, którą można pokrywać różne powierzchnie, takie jak ściany, podłogi, a nawet meble. Dzięki temu, że jest wszechstronny, cieszy się dużą popularnością. Nie jest to jednak najtańsze rozwiązanie — mikrocement cenę za m2 może mieć na poziomie nawet 100 złotych za m2.
Mikrocement: jaki jest koszt materiału?
Nie jest tak łatwo porównać między sobą mikrocement. Cena zależy bowiem od jego konkretnego rodzaju. Inaczej wyglądać będzie to w przypadku preparatu do nakładania na podłogę, a inaczej — do nakładania na ścianę. Pamiętać trzeba, że w przypadku mikrocementu, cena za metr składać się może z różnych elementów. Do jego położenia niezbędna jest warstwa gruntująca. Na to nakłada się dwie lub trzy warstwy mikrocementu, a wszystko zabezpiecza się porządnym lakierem zabezpieczającym. Od tego, w jakim miejscu ma się znaleźć ta powierzchnia, zależy również sposób dobrania poszczególnych elementów. Inaczej to będzie wyglądało, jeżeli znaleźć się ma na zewnątrz albo w miejscu o dużym natężeniu ruchu. Słowem, jeżeli chodzi o mikrocement, cena jest możliwa do przekalkulowania jeżeli zna się konkretny materiał i wie się, z jakiego chce się skorzystać. Zazwyczaj najkorzystniej jest zakupić cały zestaw, ponieważ wówczas zużywa się faktycznie tylko tyle pojedynczych części, ile faktycznie jest potrzebne. Nałożenie mikrocementu na trwałe podłoże dodatkowo je wzmacnia. Dobrze wykonana instalacja pozwala na długotrwałe wykorzystanie takiej posadzki. Niestraszne jej będą ciężkie meble, chodzenie, czy spadające przedmioty. To jednak jest możliwe jedynie w przypadku specjalnych rodzajów mikrocementu. Cena za m2 jest nieco wyższa, jeżeli mowa o procentowo wysokim dodatku twardych kruszyw.
Mikrocement — cena robocizny
W przypadku mikrocementu z jednej strony mamy koszt samego materiału, ale z drugiej, także koszt jego położenia. Jedno jest pewne, warto powierzyć to specjalistom, którzy już mieli z nim do czynienia. Mikrocement ma przede wszystkim funkcję dekoracyjną i szkoda byłoby to zmarnować na skutek nieodpowiedniego nałożenia. W przypadku mikrocementu cena robocizny wynosić może od 100 do nawet 200 złotych. Wszystko zależeć będzie oczywiście od tego, jak duża jest powierzchnia, a także od jej skomplikowania. Niewątpliwie łatwiej jest nakładać materiał na dużą, płaską powierzchnię. W przypadku mikrocementu, cena robocizny zależy również od wielkości pomieszczenia. Nie jest tajemnicą, że dla wykonawcy bardziej opłacalne jest pracowanie na dużych powierzchniach, gdzie nie ma wielu zakamarków. Dzięki temu wykonuje się więcej pracy, ale mniej uciążliwej. Na dużych powierzchniach też łatwiej jest użyć specjalistycznego sprzętu, który również przyśpiesza całą pracę. Może to zależeć także od tego, czy mikrocement ma być nakładany na nową wylewkę zrobioną przez dewelopera, czy też istnieje jakieś inne podłoże. Jeżeli jest ono równe i dobrze przygotowane, oczywiście cały proces będzie o wiele łatwiejszy. W innej sytuacji mikrocement cenę za m2 będzie miał zdecydowanie wyższą.
Decydując się na mikrocement, cenę robocizny należy od razu wkalkulować w ostateczny koszt. Można oczywiście spróbować zrobić to samemu, ale czasami gra nie jest warta świeczki. Tym bardziej że potem ewentualne poprawki nie są łatwe do naniesienia.
Mikrocement wydaje się być dość kosztownym materiałem. Jeżeli jednak weźmie się pod uwagę, jaką cenę potrafią osiągać dekoracyjne płytki podłogowe lub ścienne, do których trzeba doliczyć jeszcze koszt kleju albo fug, kwota ta nie jest wysoka. Dlatego w przypadku mikrocementu, cena za metr jest naprawdę atrakcyjna. Nic zatem dziwnego, że cieszy się dużym powodzeniem zwłaszcza w budynkach użyteczności publicznej, w których trzeba zwracać dużą uwagę na koszt aranżacji.
Z mikrocementu można wykonywać także schody. Jednak tego rodzaju konstrukcje, z uwagi między innymi na swoją skomplikowaną formę i ilość pracy, jaką trzeba w nie włożyć, są wyceniane znacznie drożej. Mogą one kosztować nawet 400 złotych za jeden stopień (to koszt materiału i robocizny).