Strona głównaCennik budowlanyPapa samoprzylepna - wszystko co powinieneś wiedzieć

Papa samoprzylepna – wszystko co powinieneś wiedzieć

Papa podkładowa samoprzylepna ma wiele zastosowań podczas budowy. Stanowią jeden z popularniejszych materiałów budowlanych. Dzięki swoim właściwościom, papa podkładowa samoprzylepna stanowi praktycznie nieodłączny element każdego obiektu, zarówno przy budowie nowych budynków, czy renowacji starych. Ma ona za zadanie chronić nasz budynek przed wilgocią oraz wodą, głównie przy stosowaniu jej na fundamentach, ale także jest rodzajem pokrycia dachu, gdzie również spełnia funkcję ochronną przed wilgocią. Zazwyczaj papę podkładową samoprzylepną stosuje się w miejscach, w których niemożliwe jest używanie otwartego ognia w celu zamontowania tradycyjnej papy. Oprócz tego, zarówno papa dachowa samoprzylepna jak i papa podkładowa, nie powinny stanowić jedynej warstwy izolacji, a także spełniać funkcji pokrycia. Papa jest wykonana z mas bitumicznych, dodatkowo pokryta warstwą z welonu szklanego. Papa samoprzylepna posiada dwie warstwy – pierwsza z nich, powierzchnia górna, pokryta jest drobnoziarnistą posypką, która ułatwia przyczepność innych elementów i materiałów do nien, a spod spodu pokryta jest folią aluminiową. Po zdarciu folii aluminiowej mamy do czynienia z warstwą samoprzylepną, która umożliwia mocowanie jej bez użycia ognia. Montaż papy dachowej samoprzylepnej jest łatwy i szybki. Należy jednak pamiętać, aby zachować odpowiednią czystość powierzchni, na której zostanie położony arkusz papy. Papa dachowa nie może stanowić jedynej warstwy izolacji, ponieważ nie jest ona odporna na działanie promieni UV. Może to wiązać się z ryzykiem, że bez dodatkowego pokrycia dachowego, pod wpływem promieni słonecznych stopi się. Świetnie się sprawdzi jako podłoże pod dachówkę, blachodachówkę, czy papę samoprzylepną wierzchniego krycia.

Papa samoprzylepna wierzchniego krycia

Papę samoprzylepną wierzchniego krycia stosuje się na położoną wcześniej papę podkładową lub dachową. Dzięki swoim właściwościom, między innymi wysoką wilgocio – i wodoszczelnością, stanowi element wykańczający połać dachu. Nie tylko tam można spotkać papę samoprzylepną wierzchniego krycia. Znajduje ona zastosowanie w miejscach, w których wymagana jest wysoka szczelność. Jest ona jedną z warstw izolacji. Nie ma ograniczenia rodzaju powierzchni, na której można ją zastosować. Świetnie sprawdzi się zarówno na powierzchniach drewnianych, drewnopochodnych oraz betonowych. Atutem papy samoprzylepnej wierzchniego krycia jest dostępność jej w wielu wariantach kolorystycznych, a także dodatkowo bardzo często spotkać się można z dodatkami w składzie papy, które poprawiają jej walory estetyczne.

Papa samoprzylepna – cena 

Papa samoprzylepna, jak sama nazwa wskazuje, nie wymaga użycia ognia, aby ją zamontować. Niestety, wiązać się to będzie z wyższą ceną za m2, niż w przypadku ceny papy tradycyjnej. Jednak bezpieczeństwo pracy z papą samoprzylepną powinno stanowić nieodzowny argument. Oprócz tego, płacąc dość nie małą cenę, zagwarantowaną mamy łatwą i szybką pracę z papą. Cena za m2 papy samoprzylepnej wynosi średnio od 10 złotych w górę, jeżeli chodzi o papę podkładową samoprzylepną. Cena papy wierzchniego krycia to koszt mieszczący się w przedziale od 3-10 złotych za m2. Papa samoprzylepna sprzedawana jest głównie w rolkach, w zależności od zapotrzebowania. Następnie możliwe jest wycinanie kawałków zgodnie z naszymi potrzebami. Cena zależna jest od grubości warstwy papy, w także koloru i dodatków. Lepsze pod względem parametrów izolacyjnych papy są zdecydowanie droższe od tych tradycyjnych, bez żadnych domieszek. 

Papa samoprzylepna – opinie

Z racji uniwersalności materiału, a także szerokości zastosowania papa jest bardzo cenionym materiałem budowlanym. Jest świetnym materiałem izolacyjnym, łatwym w montażu. Co do opinii, osoby, które zdecydowały się na tego typu rozwiązanie, cenią sobie papę samoprzylepną, jako warstwę podkładową. Grubość warstwy papy zazwyczaj świadczy o jej właściwościach izolacyjnych. Ciężko znaleźć opinie negatywne, które dotyczyć będą papy. Ceni się jej samoprzylepność, bez konieczności korzystania z butli gazowej i podgrzewania jej ogniem. Wystarczy zedrzeć folię aluminiową ze spodu i położyć na przygotowanym podłożu. Pod wpływem słońca powinna dopasować się idealnie. To duży plus, zwłaszcza w pracy na wysokości. Ponadto, pozytywne opinie dotyczą możliwości docinania kawałków pod konkretny kształt.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze