Strona głównaOgródPodłoże pod basen stelażowy – jak je przygotować?

Podłoże pod basen stelażowy – jak je przygotować?

Baseny stelażowe wymagają przygotowania odpowiedniego podłoża – najlepiej przed zakupem zbiornika. Dzięki temu będziesz mógł od razu przystąpić do rozkładania stelaża i napełniania basenu wodą. Na czym postawić basen? Podpowiadamy, jak przygotować solidne podłoże.

Dlaczego tak ważne jest, na czym postawisz basen?

Od tego, na czym stoi basen w ogrodzie, zależeć będzie bezpieczeństwo i komfort kąpieli. Niewłaściwie przygotowane podłoże grozi powstaniem nieodwracalnych uszkodzeń. Inwestując kilkaset, a nierzadko kilka tysięcy złotych w duży basen stelażowy, na pewno zależy Ci, żeby posłużył on przez więcej niż jeden sezon. Dlatego zanim udasz się na zakupy, zadbaj o:

  • wyznaczenie optymalnego miejsca pod basen – najlepiej, żeby był to obszar dobrze nasłoneczniony, znajdujący się w bezpiecznej odległości od drzew i źródeł prądu;
  • dokładne oczyszczenie terenu pod basen – z gruntu należy usunąć wszelkie kamienie, korzenie, gałązki, łupinki i inne, ostre elementy, które mogłyby uszkodzić dno;
  • wypoziomowanie miejsca pod basen – dzięki temu zbiornik równomiernie wypełni się wodą;
  • dopasowane do potrzeb podłoże – do wyboru pozostaje sporo rozwiązań, różniących się czasochłonnością i kosztownością prac oraz estetyką i funkcjonalnością efektu, na jakim nam zależy.

Najprościej jest postawić zbiornik na równym i oczyszczonym trawniku. Jednak zieleń pod basenem ulegnie całkowitemu zniszczeniu, a woda będzie szybciej ochładzać się od gruntu.

Baseny stelażowe można ustawiać na trawniku

Jak przygotować podłoże z piasku pod basen stelażowy?

Jeśli zastanawiasz się, na czym postawić basen oraz zależy Ci na szybkim i niedrogim w realizacji rozwiązaniu, możesz usunąć część darni i ułożyć w tym miejscu warstwę z piasku. Ubity i odpowiednio zabezpieczony przed osuwaniem się piasek stanowi dobre podłoże pod małe i duże baseny stelażowe. Podłoże dodatkowo zabezpiecz specjalną matą plandekową, pełniącą funkcję termoizolacyjną i ochronną. To ważne, zwłaszcza gdy kupujesz basen stelażowy dla dzieci. Dzięki obecności maty, woda będzie dłużej trzymała ciepło, a dno zbiornika będzie skuteczniej chronione przed uszkodzeniami. Matę taką producenci często dołączają do zestawu ze zbiornikiem. Mocną, lekką, sztywną i łatwą w czyszczeniu matę posiadają wybrane baseny stelażowe w ofercie Dollo.pl. Matę da się kupić niezależnie, jednak do basenu dużego stelażowego, szczególnie o nietypowych wymiarach, może być Ci trudno dobrać idealnie dopasowany produkt.

Niektóre baseny stelażowe BESTWAY posiadają matę w zestawie

Mata piankowa, styropian i geowłóknina – idealne podłoża pod baseny dla dzieci stelażowe

Baseny dla dzieci stelażowe warto ustawiać na bardziej „zaawansowanych”, przyjemnie miękkich i estetycznych podłożach. Do wyboru pozostaje kilka popularnych rozwiązań. Jednym z nich jest zastosowanie grubej i miękkiej maty piankowej, wykonywanej z wytrzymałych tworzyw sztucznych. Dzięki podzieleniu na idealnie pasujące siebie fragmenty, matę układa się jak puzzle, co pewnością spodoba się dzieciakom. Można stworzyć podłoże o dowolnych wymiarach, które jest niezwykle estetyczne, przyjemne w dotyku, wodoodporne oraz wytrzymałe na uszkodzenia i odkształcenia. Co ważne, pod taką matą nie gromadzi się błoto.

Pod duży basen stelażowy świetnie nadaje się specjalny styropian ekstrudowany – dostosowany do pracy pod znacznymi obciążeniami i w trudnym terenie. Warty rozważenia jest także podkład z atestowanej geowłókniny basenowej. Podłoże takie chroni dno przed uszkodzeniami, pleśnią i grzybami, a wodę przed wyziębianiem. Stąpanie po geowłókninie to prawdziwa przyjemność.

Twarde podłoża pod baseny stelażowe

Dysponujący większym budżetem inwestorzy mogą zdecydować się na efektowne, twarde podłoże. Do wyboru pozostają m.in.: kostka brukowa, płyty tarasowe, płyty chodnikowe, europalety, drewniane deski oraz wylewka betonowa.

Artykuł sponsorowany

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze