Strona głównaOgródKrzewuszka - odmiana, przycinanie, cena, wymagania, nawożenie, cena

Krzewuszka – odmiana, przycinanie, cena, wymagania, nawożenie, cena

Krzewy liściaste zazwyczaj kojarzą się nam z bujnymi lasami, albo parkami, po których spacerujemy po to, aby się zrelaksować. W tym przypadku na atrakcyjność oraz niepowtarzalny urok krzewów i roślin ogrodowych wchodzą w skład nie tylko wyjątkowe kwiaty, ale głównie rysunkowe i atrakcyjne liście. To właśnie z takiej roślinności można tworzyć wyjątkowe ogrody, zielone strefy, które nie tylko będą zwracały uwagę, ale będzie to idealne miejsce na odpoczynek. Jedną z takich krzewów liściastych jest krzewuszka. Krzewuszka cudowna to roślina, która należy do jednych z najbardziej pożądanych krzewów liściastych, najczęściej występują one w ogrodach i parkach. W dalszej części wpisu sprawdzimy, jak przebiega cięcie i przycinanie krzewuszki różowej na pniu, jakie są odmiany, jak wygląda rozmnażanie i nawożenie, co znajdziemy na Wikipedii na jej temat, jaka jest jej cena, wymagania i kiedy kwitnie.

Krzewuszka – cięcie, przycinanie

W takim razie kiedy należy przeprowadzić cięcie i przycinanie krzewuszki cudownej? Cięcie i przycinanie krzewuszki najczęściej odbywa się od połowy lata, czyli lipca i sierpnia, najlepiej roślinę przycinać wtedy, kiedy skończy się kwitnienie. Cięcie powinno się wykonywać systematycznie, ponieważ dzięki temu roślina ta będzie obficie kwitła, dodatkowo czynność ta zagwarantuje odpowiedni pokrój oraz pobudzi ją do dalszego rozkrzewiania się i tworzenia mocniejszych pędów. Warto zapamiętać to, że pierwsze cięcie krzewuszki powinno mieć miejsce bezpośrednio po posadzeniu. W rezultacie usuwamy uszkodzone przyrosty, a następnie pozostałe gałązki skracamy o niecałą połowę.

Krzewuszka – różowa, na pniu

Krzewuszka różowa to jedna z tych najbardziej popularnych i ozdobnych roślin wczesnego lata. Istnieje również możliwość wszczepienia takiej krzewuszki na pniu, w ten sposób może ona kwitnąć i rozrosnąć się, aż nawet do 4 metrów wysokości. Mimo wszystko szczepienie krzewuszki różowej na pniu nie jest wcale takim łatwym zadaniem, ponieważ należy w odpowiedni sposób przeprowadzić cały proces szczepienia i w prawidłowy sposób zabezpieczyć roślinę. Krzewuszka różowa zyskała swoją popularność dzięki temu, że jej kwitnienie jest niezwykle efektowne i atrakcyjne, głównie oko przykuwają nietypowe kolory i wzory liści.

Krzewuszka – jakie są odmiany?

W takim razie, jakie wymienia się odmiany krzewuszki cudownej? Na wstępie warto podkreślić to, że roślina ta została przywieziona do Europy w 1845 roku, przez znanego botanika – Roberta Fortune. Wraz z postępem i otwieraniem granic zaczęły się pojawiać inne odmiany krzewuszki. Ciekawostką popularności krzewuszki jest to, że jest ona niezwykle odporna na mróz. Wymienia się aż kilkanaście różnych odmian krzewuszki cudownej, najpopularniejsze z nich to krzewuszka kwiecista, koreańska, ogrodowa, wczesna czy chińska. Wymienione odmiany to głównie hybrydy, które zostały stworzone na drodze krzyżówki. Gatunki te wyróżniają się kolorem kwiatów oraz liści czy wielkością.

Krzewuszka cudowna Nana Purpurea

Kolejną odmianą krzewuszki cudownej to „Nana Purpurea”, ten gatunek charakteryzuje się tym, że może dorastać nawet do 1.5 metra wysokości. Krzewuszka „Nana Purpurea” ma również brązowo-czerwone liście, i kwitnienie tej rośliny przebiega znacznie szybciej niż w przypadku zwykłej krzewuszki. Najczęściej kwiaty cechuje barwa ciemnoróżowa o kształcie dzwonkowatym, dodatkowo w środku, w większości kwiatów znajduje się żółta, charakterystyczna plamka. Krzewuszka „Nana Purpurea” to roślina niezbyt wymagająca, więc jej uprawa nie sprawia większych problemów. Warto jedynie zadbać o odpowiednie nawodnienie i nasłonecznienie, w ten sposób liście wystawione na pełne słońce, uzyskują intensywniejszą barwę.

Krzewuszka cudowna – co znajdziemy na Wikipedii?

Jakie ciekawostki można znaleźć na Wikipedii odnośnie krzewuszki? Przede wszystkim na Wikipedii znajdują się szczegółowe informacje o pochodzeniu krzewuszki, czyli to, że roślina ta wchodzi w skład grupy roślin przewiertniowatych „Caprifoliaceae”, które tak naprawdę stanowią jedną z głównych sieci rozwojowych w obrębie szczeciowców „Dipsacales” – czyli wchodzą w skład grupy roślin dwuliściennych właściwych.

Krzewuszka – wymagania

W takim razie, jakie ma wymagania ta roślina? Krzewuszka cudowna, tak jak już wspomnieliśmy wcześniej to niezwykle prosta w uprawie roślina. W zależności od tego jak będziemy o nią dbać i pielęgnować krzewuszka może kwitnąć lepiej lub gorzej. W związku z tym jednym z wymagań tej rośliny, to odpowiednie przycinanie, nawożenie, nawadnianie i nasłonecznienie. Dodatkowo istotnym czynnikiem jest również odpowiednie podłoże. Warto przed rozpoczęciem sadzenia krzewuszki, zapewnić jej żyzną i wilgotną glebę. Przede wszystkim roślina ta nie toleruje cienia, dlatego warto unikać sadzenia jej pod drzewami.

Krzewuszka – nawożenie

Jak powinno wyglądać nawożenie krzewuszki? Warto pamiętać o tym, że krzewuszka, należy do grupy roślin, które lubią kwaśny odczyn ziemi, czyli taką z pH 5-6. Warto zapewnić tej roślinie takie podłoże, dlatego że kwitnienie będzie atrakcyjne, a liście będą miały żywsze kolory. Podczas nawożenia krzewuszki warto stosować nawozy do roślin kwasolubnych.

Krzewuszka – kwitnienie

Kiedy następuje kwitnienie krzewuszki? Przede wszystkim, jeżeli zapewniło się tej roślinie odpowiednie podłoże, stosowało się prawidłowe nawożenie i spełniło się wszystkie wymagania, to z reguły krzewuszka kwitnie każdego roku. Dodatkowo warto również pamiętać o odpowiednim cięciu i przycinaniu, w ten sposób kwitnienie staje się jeszcze bardziej efektywne i obfite. Krzewuszka cudowna najczęściej kwitnie w Lipcu, dodatkowo niektóre odmiany mogą powtórzyć kwitnienie jesienią.

Krzewuszka – cena

W takim razie, jaka jest cena za tę roślinę? W sieci znaleźć można wiele ofert na różnych stronach aukcyjnych, najczęściej cena za jeden pęd waha się w okolicach 10 złotych. Oczywiście im większe pakiety, składające się z większej ilości pędów, tym cena staje się niższa, tym samym za 25 pędów należy zapłacić około 300 złotych, z kolei za 50 pędów 230 złotych.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze